Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 28 marca 2023 napisz DONOS@

Oszukiwali rolników?

Główne zdjęcie
drzwi wejściowe do firmy

Do pięciu lat pozbawienia wolności grozi Krzysztofowi M. biznesmenowi z okolic Łomży, byłemu prezesowi i wiceprezesowi spółki Euro Projekt. Spółka podpisywała umowy z rolnikami na budowę płyt obornikowych i zbiorników na gnojowice. Firma brała od rolników po 50% należnej kwoty, ale z ciążących na niej obowiązków w zdecydowanej większości się nie wywiązywała. Oszukanych w ten sposób może być kilkuset rolników w kilku województwach. Krzysztof M. jest pierwszy przedsiębiorcą, któremu łomżyńska prokuratura przedstawiła zarzuty w związku z tą sprawą. Jak podkreśla prokuratora Maria Kudyba rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Łomży sprawa jest prowadzona dalej i możliwe, że zarzuty będą przedstawiane także innym osobom.

 Prokuratura Okręgowa w Łomży prowadzi śledztwo w kierunku oszustwa popełnionego na szkodę rolników przez firmę Euro Projekt sp. z o.o. już od kilku miesięcy. Śledztwo ma wyjaśnić czy popełniono oszustwo. Chodzi o niekorzystne rozporządzanie mieniem poprzez wprowadzenie w błąd. Maria Kudyba podkreśla, że przedstawiane rolnikom do podpisania umowy były wyjątkowo niekorzystne. Na budowane płyt obornikowe i zbiorniki na gnojowi, rolnicy otrzymywali dofinansowanie ze środków Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, przy czym 50% kwoty inwestycji – czyli od 20 tys zł do nawet 70 tys zł - musieli wpłacić na konto firmy jeszcze przed rozpoczęciem prac. I niestety jak się okazywało, w znacznej części przypadków, na tym kończyło się zaangażowanie przedstawicieli firmy, a zbiorniki bardzo często w ogóle nie powstawały. Scenariusz ten powtarzał się na terenie województw podlaskiego, podkarpackiego, mazowieckiego i kujawsko-pomorskiego, gdzie firma miała swoje przedstawicielstwa. W sumie poszkodowanych może być kilkuset rolników.
 
Prokuratura Okręgowa w Łomży właśnie przedstawiła zarzut byłemu prezesowi i wiceprezesowi spółki Euro Projekt Krzysztofowi M. Jak wyjaśnia prokurator Kudyba miał on  w okresie od grudnia 2003 roku do lutego 2006 roku pobrać z kasy firmy zaliczki w łącznej kwocie około 166 tys zł. czym naraził ją na szkodę.  Wobec podejrzanego prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w wysokości 20 tys zł i zakazu opuszczania kraju.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę