Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 26 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Będzie więcej strażników

Straż Miejska w Łomży ma się rozrastać. Dziś pracuje w niej 10 osób, ale prezydent właśnie ogłosił nabór, w którym przyjętych ma zostać trzech nowych Strażników Miejskich. Bogdan Rutkowski komendant Straży podkreśla, że na początek aplikanci dostaną po około 2 tys zł brutto, a po rocznym okresie próbnym – jeśli się sprawdzą - zostaną zatrudnieni na stałe...

Straż Miejska w Łomży funkcjonuje od 17 lat. W powszechnym przekonaniu zajmuje się obsługą miejskiego fotoradaru i karaniem kierowców za złe parkowanie samochodów, ale jak podkreśla komendant Bogdan Rutkowski zadań jest dużo więcej, a działalność represyjna kończy tylko część – około 1/3 - podejmowanych przez strażników interwencji.
Strażnicy Miejscy wspólnie z policjantami patrolują ulice, kontrolują miejsca uznane za stwarzające zagrożenie przestępczością, targowiska i parki, a wraz z Miejską Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych sprawdzają miejsca sprzedaży i podawania alkoholu, i oczywiście reagują na wezwania mieszkańców. Tych jest coraz więcej. Tylko w ubiegłym roku telefonicznych zgłoszeń było ponad ćwierć tysiąca. Informowano przede wszystkim o tym, że inni mieszkańcy niewłaściwie opiekują się zwierzętami, źle parkują samochody czy dopuszczają się wykroczeń o charakterze porządkowym w miejscach publicznych.
- Ludzie wzywając nas na takie interwencje chcą przede wszystkim abyśmy karali, ale my za zwyczaj ograniczamy się do pouczeń, bo to odnosi lepsze efekty – mówi komendant Rutkowski.
Zdaniem komendanta dziś najpoważniejszym problemem z jakim boryka się łomżyńska Straż Miejska jest zbyt mała obsada kadrowa. Strażników powinno być dwa razy więcej, ale na takie zwiększenie nie ma pieniędzy. Ich liczba będzie zatem wzrastała stopniowo. Na początek zatrudnionych ma zostać trzech strażników aplikantów.
- Po przejściu kilkutygodniowego kursu, sądzę że od połowy roku uda ich się wdrożyć do służby – mówi Rutkowski.   
Komendant wśród kandydatów najchętniej widziałby osoby z wykształceniem wyższym  o kierunku resocjalizacja, pedagogika, prawo lub administracja, ale minimalne wymagania to: obywatelstwo polskie, wykształcenie średnie, ukończone 21 lat, prawo jazdy kat. B,  uregulowany stosunek do służby wojskowej, niekaralność i  sprawność pod względem fizycznym i psychicznym. Zainteresowani – mężczyźni i kobiety – niezbędne dokumenty mogą składać do 25 kwietnia w zaklejonych kopertach w wydziale kadr ratusza.   

* * *
Z opracowanego na potrzeby radnych miejskich sprawozdania wynika, że w ubiegłym roku strażnicy w związku z ujawnionymi wykroczeniami nałożyli blisko 1200 mandatów karnych, przy czym samych wykroczeń było niemal 2300. Oczywiście najczęściej były to te z kategorii „przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi komunikacji” (1877 wykroczeń i 1084 mandatów na kwotę 154 830zł), ale często zdarzały się także wykroczenia przeciwko zdrowiu (178), urządzeniom użytku publicznego (153), bezpieczeństwu osób i mienia (38) czy porządkowi i spokojowi publicznemu (19).

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę