Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 16 czerwca 2024 napisz DONOS@

Dziś Wielki Czwartek - rozpoczyna się Triduum Paschalne

Główne zdjęcie
320 kapłanów koncelebrowało Mszę Św. w dzień kapłański w Katedrze Łomżyńskiej

Triduum Paschalne to najważniejsze dla chrześcijan trzy dni w roku, poprzedzające Zmartwychwstanie Chrystusa. Rozpoczyna je Liturgia Wieczerzy Pańskiej sprawowana w Wielki Czwartek wieczorem. Poprzedza ją celebrowana rano we wszystkich kościołach katedralnych Msza św. Krzyżma. Olej poświęcony podczas niej używany w ciągu roku do udzielania sakramentów chrztu, bierzmowania i namaszczenia.

Wieczorem w każdym kościele parafialnym odprawiana jest Msza święta Wieczerzy Pańskiej. Z liturgią łączy się obrzęd obmycia nóg przez biskupa dwunastu mężczyznom. Ma on upamiętniać Ostatnią Wieczerzę, kiedy Jezus uczynił to uczniom. Obrzęd ten i jego sens wyjaśniają towarzyszące mu słowa „Przykazanie nowe daję wam, abyście się wzajemnie miłowali...” z ewangelii według św. Jana.
Na zakończenie liturgii wielkoczwartkowej następuje przeniesienie Najświętszego Sakramentu do kaplicy zwanej „ciemnicą”. Symbolizuje to uwięzienie Chrystusa przed śmiercią. Od tej chwili aż do wieczora w Wielką Sobotę, w kościołach milkną dzwony i organy, a odzywają się drewniane kołatki.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę