Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 03 grudnia 2023 napisz DONOS@

Przełamanie linii Pilicy 1945 - 2008

Nasza GRH ponownie walczyła nad brzegami Pilicy i gościnnego wszech miar Tomaszowa Mazowieckiego tym razem zresztą po raz pierwszy przeciwko Armii Czerwonej. Rekonstrukcję uświetniły pojazdy wojskowe z okresu II wojny światowej, konne zaprzęgi, ponad stu żołnierzy z oryginalnym umundurowaniem, uzbrojeniem i oporządzeniem, obu armii, jakie stanęły naprzeciwko siebie w styczniu 1945 nad brzegami rzeki Pilicy


Głównym zadaniem Armii Czerwonej było przełamanie przygotowanej przez dowództwo niemieckie, mocno ufortyfikowanej Linii Pilicy. Pokonanie pilickiej rubieży obronnej, przyrównywanej ze względów strategicznych przez historyków do niemieckiej Linii Wisły, było ważnym momentem na drodze radzieckiej ofensywy w kierunku Berlina.

Obok wydobytych z Pilicy i uruchomionych po latach słynnych już niemieckich pojazdów opancerzonych „Rosi” i „Lufcik”, w widowisku tym wystąpi także jeżdżący legendarny czołg radziecki T-34 udostępniony przez znanych polskich pancerniaków braci Kęszyckich. Wśród wielu grup rekonstrukcyjnych z całego kraju wystąpili pasjonaci historii wojennej z czeskiego Červenego Kostelca w roli… żołnierzy Armii Czerwonej.

Oto krótka fotorelacja z tej imprezy, która w kręgach rekonstruktorskich obrosła już w legendę i postawiła wysoką poprzeczkę imprezom, jakie będą sukcesywnie odbywały się w ciągu roku.

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę