Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 23 kwietnia 2024 napisz DONOS@

WIGILIJNE SPOTKANIE

                14 grudnia 2007 r. w dworku Skansenu Kurpiowskiego odbyło się wigilijne spotkanie Salonu pod Gontem.

                Bywalcy tych cyklicznych spotkań zasiedli przy wigilijnym stole by wśród opowieści związanych z tradycjami okresu przedświątecznego oraz przy potrawach wigilijnych przełamać się opłatkiem. W kameralnych warunkach, w niecodziennej dla tych spotkań konwencji ożyły wspomnienia z lat dziecinnych, kiedy to zasiadały całe rodziny do stołu bardziej lub mniej bogato zastawionego. Jednak zasadnicze elementy tej wieczerzy były dla wszystkich jednakowe: ilość potraw, jedno puste miejsce przy stole dla nieoczekiwanego przybysza itp. Mało kto wie, że zwyczaje te pochodzą z tradycji pogańskiej. Pani Urszula Kuczyńska uświadomiła uczestnikom spotkania, jak bardzo dzisiejsze zwyczaje świąteczne zakorzenione są w prastarych tradycjach. Każda potrawa ma symboliczny, mistyczny charakter i związana jest z dawnymi wierzeniami słowiańskimi.

Opowieści były różne: o podróżach, zwyczajach ludów czarnej Afryki, Europejczyków… ot, jak to przy rodzinnym, wigilijnym stole.

                Wdzięczny za zaproszenie uczestnik

                               Maciej Estkowski

 

 

Głos Nowogrodzki
pon, 21 stycznia 2008 17:30
Data ostatniej edycji: pon, 21 stycznia 2008 17:33:29

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę