Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 30 marca 2023 napisz DONOS@

"A na Jana, a na Jana"

 

Noc Świętojańska w Nowogrodzie

Noc świętojańska przypada z 23 na 24 czerwca. Jest to najkrótsza noc w roku. W dniu przesilenia letniego ogień jednoczy się z wodą, żywi z duchami zmarłych, kobiety z mężczyznami. Dawniej wierzono, że jest to noc niezwykła. Tamte tradycje próbują ożywić mieszkańcy Nowogrodu. Sobótkowe świętowanie wpleciono w program XIV Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej. Impreza rozpoczęła się w sobotnie popołudnie na polanie za hotelem „Zbyszko”. Obrzędy Nocy świętojańskiej poprzedziła prezentacja programu Leader+ i założeń Zintegrowanej Strategii Rozwoju Obszarów Wiejskich. Wystąpiły kapele i zespoły ludowe. Były także zabawy, konkursy oraz pokazy pracy twórców ludowych. Gdy zaszło słońce, nad rzeką zapłonęły trzy ogniska. Z dwóch stron zbliżały się do nich poubierane w białe płócienne suknie z wiankami na głowach i z wiankami ze świecami w dłoniach młode dziewczyny i młodzieńcy z pochodniami. W sumie około 40 osób.  
Głos Nowogrodzki
wt, 13 listopada 2007 15:46
Data ostatniej edycji: wt, 13 listopada 2007 15:54:57

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę