Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 03 marca 2021 napisz DONOS@

Sąd uchylił decyzję ministra środowiska ws. kolejnej obwodnicy

Decyzja ministra środowiska w sprawie obwodnicy Wasilkowa koło Białegostoku, mającej przebiegać przez chronione obszary Puszczy Knyszyńskiej, została uchylona przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Wyrok sądu dotyczył środowiskowych warunków zgody na budowę obwodnicy. Wyrok nie jest prawomocny. Przedstawiciel GDDKiA zapowiedział, że decyzję o ewentualnym odwołaniu podejmie po zapoznaniu się z pisemnym uzasadnieniem sądu.

Rozstrzygnięcie ministra środowiska, dotyczące obwodnicy Wasilkowa z listopada 2006 roku, podtrzymujące wcześniejszą decyzję wojewody podlaskiego, zaskarżyły do WSA organizacje ekologiczne. Według ekologów przy planowaniu przebiegu drogi nie przeprowadzono dogłębniej analizy skutków inwestycji, ponadto nie wykazano ważnych względów społecznych, które miałyby przemawiać za budową na obszarach chronionych. Organizacje ekologiczne argumentowały również, iż inwestor nie rozpatrywał wariantów alternatywnych omijających sporne tereny.
WSA uzasadniając uchylenie decyzji ministra przyznał wprawdzie, iż za inwestycją przemawiają względy społeczne, jednak w zaskarżonej decyzji "nie ma mowy, by analizowano rozwiązania alternatywne" nie naruszające obszarów chronionych.

O obwodnicę Wasilkowa - podobnie jak poprowadzoną przez dolinę Rospudy obwodnicę Augustowa - Polska toczy spór z Komisją Europejską. KE zarzuca naszemu krajowi, że realizując obie inwestycje, narusza unijne przepisy o ochronie środowiska.
Dodajmy, że w grudniu ubiegłego roku WSA uchylił również decyzję ministra środowiska w sprawie środowiskowych warunków zgody na budowę obwodnicy Augustowa przez dolinę Rospudy. Decyzje dotyczącą doliny Rospudy zaskarżyły organizacje ekologiczne i Rzecznik Praw Obywatelskich.
210204100642.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę