Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 23 marca 2023 napisz DONOS@

Liczenie bocianów rozpoczęte

Główne zdjęcie
fot. Jerzy Chaberek

Na całym świecie ekolodzy i botanicy wsparci wolontariuszami ruszyli w poszukiwaniu bocianów i ich gniazd. Ptaków poszukuje się by je w miarę dokładnie policzyć. Raz na 10 lat bowiem odbywa się Światowe Liczenie bociana białego Ciconia ciconia. W tym roku będzie to już szósta taka akcja. Poprzednia w latach 1994/95 wykazała, że na terenie Polski żyje ok. 40,9 tys. par bociana białego (na całym świecie - 200 tys. par), a najwięcej z nich mieszka w północno-wschodniej Polsce.

fot. Zdzisław Folga
fot. Zdzisław Folga
W tym roku ptaki będą liczone do końca lipca.
W odniesieniu do każdego gniazda będą zbierane takie informacje, jak: umiejscowienie gniazda, ilość młodych (liczenie odbywa się wtedy kiedy widać już wyraźnie młode w gnieździe), adres najbliższej posesji, miejscowość, gmina, województwo oraz nazwisko kontrolującego.
Liczenie bocianów na terenie powiatu łomżyńskiego prowadzą pracownicy Muzeum Przyrody w Drozdowie, którzy w dalszym ciągu oczekują na wsparcie.
Ochotników gotowych do liczenia boćków na terenie konkretnych gmin prosimy o zgłaszanie się telefonicznie - pod nr telefonu (086) 219 20 81, bądź pocztą elektroniczną na adres: e-mail: nitkacy.wizna@interia.pl.
Osobą koordynującą działania na terenie powiatu łomżyńskiego jest Tomasz Nitkiewicz, pracownik Muzeum Przyrody w Drozdowie.
210204100642.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę