Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 26 kwietnia 2024 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.interia.pl

Badania Biebrzańskich Bagien

Jest szansa na większe fundusze unijne na badanie fauny i flory unikatowych w skali Europy Bagien Biebrzańskich - twierdzi prezes Polskiej Akademii Nauk, prof. Michał Kleiber. Ich pozyskiwaniu ma służyć m.in. porozumienie podpisane w czwartek przez PAN i Uniwersytet w Białymstoku.

Prof. Kleiber i rektor UwB prof. Jerzy Nikitorowicz podpisali porozumienie w siedzibie dyrekcji Biebrzańskiego Parku Narodowego w Osowcu-Twierdzy. Za główny obiekt badań obie strony przyjęły w tekście porozumienia "bioróżnorodność unikalnej flory i fauny tego terenu", która, w ich opinii, nie została jak dotąd "w wystarczającym stopniu poznana".
Obie instytucje - ze strony UwB, Instytut Biologii - od wielu lat prowadziły niezależne badania w dolinie Biebrzy, m.in. nad populacją łosi i norników (PAN) oraz porostów i roślin naczyniowatych (UwB).
Jak powiedział Kleiber, podpisanie porozumienia wzmocni współpracę naukowców z tych dwóch instytucji i pozwoli pozyskiwać fundusze, przede wszystkim unijne, na prowadzenie kosztownych badań z wykorzystaniem biologii molekularnej i genetyki.
Prezes PAN podkreślił, że naczelnym hasłem porozumienia jest bioróżnorodność, która w dolinie Biebrzy występuje na niespotykaną w europejskich ekosystemach skalę, ponieważ "cywilizacja zawsze ogranicza wszelką różnorodność w przyrodzie".
- Dolina Biebrzy to unikatowy teren w skali europejskiej. Spotykam się z ogromnym zainteresowaniem tymi terenami ze strony zagranicznych naukowców, ponieważ jest on na Zachodzie uważany za coś niezwykłego ze względu na to, że można tam obserwować efekty globalnych zmian klimatycznych - powiedział Kleiber.
W tekście porozumienia Bagna Biebrzańskie zostały nazwane "szczególnie wrażliwym ekosystemem, będącym czułym indykatorem zmian klimatycznych o globalnym zasięgu".
Kleiber podkreślił, że stuosobowa ekipa pracowników naukowych Instytutu Biologii UwB otrzyma "wzmocnienie" w postaci pracowników placówek naukowych PAN, w tym m.in. Centrum Badań Ekologicznych, a nowa formuła współpracy będzie sprzyjać wspólnym projektom badawczym polskich naukowców z naukowcami z zagranicy, w tym także z Europy Wschodniej.
Biebrzański Park Narodowy stanowią największe w Europie tereny bagienne. Park ma powierzchnię ponad 59 tys. hektarów, z czego około połowy to bagna; reszta to tereny leśne, grunty rolne i nieużytki.

 

cz
cz, 18 października 2007 15:50
Data ostatniej edycji: cz, 18 października 2007 17:26:35

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę