Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 16 czerwca 2024 napisz DONOS@

Nadleśnictwo Łomża Liderem Polskiej Ekologii

Główne zdjęcie
zalesienia terenów popoligonowych (fot. mos.gov.pl)

Za zagospodarowanie terenów po byłym poligonie wojskowym w Czerwonym Borze Nadleśnictwo Łomża otrzymało tytuł Lidera Polskiej Ekologii. Przed kilkoma laty łomżyńscy leśnicy przejęli od wojska około 7 tys hektarów dawnego poligonu. Nakładem rzędu 4,5 mln zł. odtworzono zdewastowane tereny, co spowodowało zwiększenie liczebności takich gatunków jak wilk, borsuk, kuny, cietrzewie, kruki, ptaki drapieżne i na zachowanie cennych siedlisk powstałych na poligonie w trakcie jego eksploatacji.

wrzosowiska w Czerwonym Borze (fot. mos.gov.pl)
wrzosowiska w Czerwonym Borze (fot. mos.gov.pl)
Utworzone miejsce lęgowe cietrzewia (fot. mos.gov.pl)
Utworzone miejsce lęgowe cietrzewia (fot. mos.gov.pl)
Proces zalesienia Czerwonego Boru łomżyńscy leśnicy rozpoczęli na gruntach nieleśnych, ubogich i zdewastowanych, przede wszystkim popożarzyskowych. Innowacyjna metoda sadzenia sadzonek mikoryzowanych z zakrytym systemem korzeniowym oraz żelowania systemów korzeniowych substancjami magazynującymi wodę pozwoliła przywrócić drzewostany na gruntach o niekorzystnych warunkach glebowych.
Jednocześnie leśnicy świadomie zachowali cenne pod względem krajobrazowym i przyrodniczym obszary, pozostawiając je bez ingerencji człowieka. Wśród tych powierzchni znalazło się ok. 150 ha ostoi kuraków, ponad 200 ha jałowcowisk, 400 ha żarnowcowisk, 50 ha wrzosowisk oraz kilkanaście hektarów wydm. Ich zachowanie zapewnia ciągłość istnienia charakterystycznych dla nich gatunków roślin, zwierząt i grzybów.

Konkurs Lider Polskiej Ekologii Ministerstwo Ochrony Środowiska zorganizowało już po raz 10. O ten prestiżowy tytuł w tym roku ubiegało się 73 jednostki samorządu terytorialnego 58 przedsiębiorstw z całego kraju i 17 „ekologicznych” wyrobów. Co ciekawe Nadleśnictwo Łomża rywalizowało w kategorii wyrób.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę