Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 24 czerwca 2024 napisz DONOS@

Niemal 50 milionów złotych na „odbudowę” starówki

Przeznaczenie właśnie takiej kwoty na program tzw. rewitalizacji najstarszej części miasta zadeklarowali łomżyńscy radni. Pieniądze w ogromnej większości miałyby pochodzić z funduszy europejskich, ale ponad 12 milionów miałoby być wyjęte z kasy miasta, a niemal 5 milionów od wspólnot mieszkaniowych i pozostałych beneficjentów. W ramach przewidzianego na najbliższe cztery lata programu miałby zostać wyremontowany stary ratusz i łomżyńska katedra oraz m.in. wybudowane tereny sportowo-rekreacyjne nad Narwią.

Rewitalizacja definiowana jest jako proces przemian przestrzennych, społecznych i ekonomicznych w zdegradowanych dzielnicach miast przyczyniających się do poprawy jakości życia mieszkańców, stanu środowiska naturalnego i kulturowego, przywrócenia ładu przestrzennego oraz do ożywienia gospodarczego i odbudowy więzi społecznych. W Łomży zgodnie z przyjętym programem miałoby to polegać na kompleksowej odnowie przestrzennej, gospodarczej i społecznej „starego miasta”. Teren ten – jako zabytkowy - w całości podlega ochronie konserwatorskiej. Znajdują się tu zespoły obiektów sakralnych, użyteczności publicznej oraz zabytkowe elementy i układy świadczące o tożsamości miasta. Rewitalizacja miałaby pozwolić na uporządkowanie i uczytelnienie struktury tej części miasta oraz na podjęcie działań zmierzających do rehabilitacji zabudowy śródmieścia.

Zgodnie z przyjętym przez radnych planem łomżyńska starówka miałaby być odbudowywana w następującej kolejności:
1. Modernizacja zabytkowej części Ratusza Miejskiego (2004 – 2006)
2. Modernizacja wielorodzinnych komunalnych budynków mieszkaniowych
położonych w terenie rewitalizowanym (2004 – 2007)
(ul. Długa 7, 20, 22, 24, ul. Dworna 23, 23b, 35, ul. Kaznodziejska 2, ul. Krótka 4, 7, 6, 7a, 16, ul. Pocztarska 1, 3, ul. Rządowa 4, 4a, 5,9 10, 12, ul. Senatorska 3, 10, ul. Sienkiewicza 8, ul. Zatylna 5)
2. Rozbudowa monitoringu wizyjnego miasta (2005 – 2008)
3. Przebudowa ulic i infrastruktury technicznej ( 2004 – 2008)
(Stary Rynek, ul. Farna, Długa, Dworna, Plac Jana Pawła II i ul. Sienkiewicza)
4. Zagospodarowanie Bulwarów Nadnarwiańskich (2004 – 2006)

Pozostali inwestorzy mieliby sfinansować:
1. Rewitalizacja kompleksu katedralnego w Łomży (2005 – 2006)
2. Modernizacja Sali widowiskowo – koncertowej zabytkowego budynku Liceum
Katolickiego (2005-2006)
3. Renowacja zabytkowego wnętrza Kościoła o. Kapucynów pw. Matki Boskiej
Bolesnej (2005)

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę