Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 26 lutego 2024 napisz DONOS@
Aktualności – I semestr roku 2006/2007

Jubileusz 75-lecia istnienia szkoły – 13 września 2006 r.

Jubileusz szkoły jest okazją do wspomnień, które choć minione zawsze pozostają w sercach, czas je jedynie porządkuje, czasem dodaje blasku, często czyni jeszcze piękniejszymi, a dźwięk szkolnego dzwonka wywołuje je ponownie z mroków pamięci. Trudno bowiem być obojętnym wobec miejsca, w którym zostawiło się część swojego życia. Środa – 13 września 2006 r. była dla Szkoły Podstawowej im. Rodziny Jabłońskich w Pniewie dniem szczególnym – obchodziliśmy 75-lecia jej istnienia.

To była bardzo ważna chwila dla wszystkich pracowników, uczniów i absolwentów oraz członków rodziny patrona, którzy zaszczycili nas swoją obecnością. Święto stało się okazją, by spojrzeć wstecz, przeżyć chwile wspomnień i pomyśleć o minionych latach. Pragniemy ocalić od zapomnienia cząstkę ważnego dla uczniów i nauczycieli miejsca i wspólnie spędzonego czasu, by uświadomić sobie dotychczasowy dorobek, a jednocześnie kreślić ambitne plany na przyszłość.

Obchody Jubileuszu rozpoczęły się od Mszy Świętej odprawionej pod przewodnictwem JE Ks. Bp Tadeusza Bronakowskiego. Zebranych na uroczystości gości, nauczycieli, absolwentów i uczniów powitała pani dyrektor Ewa Ściana. W homilii ks. biskup zwrócił uwagę na ogromną rolę, jaką szkoła odgrywa w życiu młodego człowieka. Mówił o wartościach, które powinniśmy przekazywać naszym uczniom. Na zakończenie Mszy Św. pani dyrektor Ewa Ściana wyraziła Księdzu Biskupowi wdzięczność za modlitwę, błogosławieństwo oraz życzliwość. Słowa wdzięczności zostały też skierowane do pana Janusza Jabłońskiego i jego siostry pani profesor Ewy Jabłońskiej Deptuła, dzieci ostatniego dziedzica Pniewa, członków rodziny patrona szkoły.

Podczas procesji z darami dwoje absolwentów ubranych w barwne, staropolskie stroje złożyło na patenie ofiarnej tablicę „Przyjaciel Szkoły”. Uwiecznione zostały na niej nazwiska osób i nazwy firm, które okazały szkole w Pniewie szczególną życzliwość i pomoc. 5 lat temu pani dyrektor Ewa Ściana wręczyła po raz pierwszy statuetki „Przyjaciel Szkoły”. Otrzymali je wówczas: p. Janusz Jabłoński, wójt Gminy Łomża p. Kazimierz Dąbkowski, dyrektor ZES p. Adam Frączek, prezes SM w Piątnicy p. Zbigniew Kalinowski, pan Jan Kurpiowski, pani Halina Sienkiewicz, pan Eugeniusz Konert, pan Jan Frąckiewicz. Z okazji Jubileuszu 75-lecia do tego szacownego grona dołączyły  kolejne osoby: pan Zbigniew Lipski – prezes SM „Perspektywa”, pan Sylwester Zawadzki, pan Jerzy Michalak – Prefabet Śniadowo, pan Tadeusz Trochimowicz oraz Koło Łowieckie „Sokół” reprezentowane przez p. M. Bieńka. Wyróżnieni goście w swoich przemówieniach wypowiedzieli wiele słów uznania, podziękowań i serdecznych życzeń pod adresem szkoły i pani dyrektor Ewy Ściany.

Jubileusz szkoły zbiegł się z uroczystością ślubowania na sztandar uczniów kl. I. Nasz sztandar jest symbolem tradycji polskiej szkoły, miłości do ojczyzny i wartości zawartych w nauce Jana Pawła II. Na prawej stronie sztandaru widnieje orzeł biały w koronie na czerwonym tle. Nad godłem umieszczone zostały słowa Jana Pawła II „Wy jesteście nadzieją świata”. Lewa strona sztandaru to wyszyty na błękitnym tle herb Jasieńczyk należący do Rodziny Jabłońskich – patrona szkoły. Uczniowie klasy I spotkali się z niezwykłą sympatią gości. Zasłużyli na to uroczystym strojem i zachowaniem odpowiednim do rangi święta, w którym brali udział.

Kolejnym punktem programu była aukcja prac uczniów i obdarzonych talentem pracowników szkoły. Wzbudziła zainteresowanie  gości i wyzwoliła prawdziwe emocje związane z licytowaniem i zakupem wystawionych przedmiotów.

Na zakończenie uczniowie i absolwenci szkoły zaprezentowali część artystyczną – program kabaretowy „Jubileusz szkoły na wesoło”. Były piosenki, żarty, obowiązkowy tort urodzinowy. Nawiązaliśmy też do tradycji sprzed 5 lat i przedstawiliśmy kolejny pokaz mody szkolnej, tym razem współczesnej.

Po występie goście zostali zaproszeni do zwiedzenia szkoły-jubilatki. Mogli obejrzeć szkolne kroniki, wystawę zdjęć „Pniewo w fotografii”, zobaczyć Izbę Regionalną, wpisać się do Księgi Pamiątkowej. Pamięć absolwentów pomagały odświeżyć starannie wyeksponowane zdjęcia ilustrujące życie szkoły na przestrzeni dziesięcioleci. Rozpoznawaniu twarzy towarzyszyły okrzyki radości, a często zdziwienia. Cóż, czas płynie nieubłaganie.

75 lat minęło... nowe czasy, nowi ludzie, nowe mury. Jubileusz szkoły daje jednak okazję spotkania w czasie przeszłości z teraźniejszością. Pozwala też spojrzeć w przyszłość. Mamy nadzieję, że będzie ona pomyślna dla Szkoły Podstawowej im. Rodziny Jabłońskich w Pniewie.

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę