Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 28 maja 2024 napisz DONOS@

Grzyby nie zatrzymają drogi?

Główne zdjęcie
"łomżyńska" purchawica olbrzymia
fot. archiwum

„Nie stwierdza się obowiązku sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko” tak uznał prezydent Jerzy Brzeziński odnośnie planowanej budowy dwóch dróg wraz z całą infrastrukturą techniczną w obrębie tzw. „zielonej dzielnicy”. Chodzi o nowe ulice Pana Tadeusza i Konrada Wallenroda, które mają połączyć Mickiewicza i Sikorskiego. Jak argumentuje prezydent budowa tych dróg spowoduje m.in. „zmniejszenie oddziaływania ruchu samochodowego na środowisko w zakresie emisji substancji do powietrza oraz zanieczyszczenia gleby”.

Droga publiczna o nawierzchni utwardzonej oraz sieci wodociągowe i kanalizacyjne, to przedsięwzięcia mogące znacząco oddziaływać na środowisko. Ich realizacja – zgodnie z prawem -  wymaga uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.  
Jednak jak argumentuje ratusz w tym wypadku nie ma takiego obowiązku „ze względu na szczegółowe uwarunkowania przedsięwzięcia”. Chodzi o „rodzaj i skalę przedsięwzięcia – droga dojazdowa, wewnętrzna, osiedlowa” przewidywane oddziaływanie projektowanej inwestycji na środowisko („spowoduje też w efekcie poprawę warunków środowiskowych, tj. zmniejszenie oddziaływania ruchu samochodowego na środowisko w zakresie emisji substancji do powietrza oraz zanieczyszczenia gleby”),  a także fakt, że w otoczeniu przedsięwzięcia nie ma obszarów włączonych do sieci Natura 2000, nie ma także innych podlegających ochronie obszarów czy obiektów zabytkowych.

Zapomnieli o grzybie?
Na „drodze” inwestycji może stanąć jednak jeden z największych grzybów świata. W obrębie ulic Sikorskiego, Wyszyńskiego, Mickiewicza i Legionów jest jedyne „udokumentowane” stanowisko występowania w Łomży purchawicy olbrzymiej (Calvatia gigantea). To grzyb pod ochroną ścisłą. Obowiązuje całkowity zakaz ich zrywania, niszczenia i uszkadzania, niszczenia ich siedlisk i ostoi.
Olbrzymi grzyb rośnie tu już od co najmniej kilkunastu lat. W 2005 roku właściciel działki na której znajduje się stanowisko purchawicy olbrzymiej zwrócił się do wojewody podlaskiego o ustanowieniu tu użytku ekologicznego. Wojewoda sprawę przekazał do Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody, a ten do prezydenta Łomży z „uprzejmą prośbą” o podjęcie stosownych działań uwzględniających walory przyrodnicze obiektu. Jednocześnie konserwator przyrody zadeklarował „pomoc merytoryczną w pracach mających na celu objęcie stanowiska purchawicy olbrzymiej ochrona prawną w formie użytku ekologicznego”. Odpowiadając na to pismo wiceprezydent Łomży Marcin Sroczyński stwierdził, że „nie widzi możliwości ani podstaw” przedstawienia Radzie Miasta odpowiedniego projektu uchwały, bo grzyb stoi w pasie projektowanej drogi miejskiej.

Warto dodać, że raportu o oddziaływaniu na środowisko, którego obowiązku wykonania w tym wypadku prezydent nie stwierdził musiałby ów grzyb zauważyć.
Na postanowienie prezydenta o „nie stwierdzeniu obowiązku sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko” przysługuje zażalenie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łomży. Można to zrobić tylko przez siedem dni – licząc od poniedziałku 2 kwietnia.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę