Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 13 czerwca 2024 napisz DONOS@

Symulator zderzeń

Ruch Drogowy pt, 21 marca 2008 15:05

W dniu 21.03.2008 r. w Łomży na ul. Zjazd można było zobaczyć i wypróbować urządzenie zwane „symulator zderzeń”. Urządzenie to służy do prezentacji skutków niestosowania pasów bezpieczeństwa przez podróżujących pojazdami. Policjanci Sekcji Ruchu Drogowego najpierw ujawniali podróżujących pojazdem bez zapiętych pasów a następnie takie osoby poddawane były próbie na symulatorze. Uczestnik takiego testu na własnej skórze mógł przekonać się o skuteczności działania pasów bezpieczeństwa. „Nie sądziłem, że będzie aż tak mocne szarpnięcie” – takie słowa wypowiadała większość osób poddanych próbie. Symulator chociaż nie wygląda zachęcająco to daje dużo do myślenia osobom lekceważącym przepisy dotyczące stosowania pasów bezpieczeństwa. W trakcie godzinnych działań próbie zostało poddanych 32 osoby z czego 11 kierujących pojazdami oraz 22 pasażerów. Wobec 4 osób zastosowano postępowanie mandatowe, 7 osób pouczono.

Bezpieczeństwo osób starszych!

Ruch Drogowy cz, 21 lutego 2008 13:16

W ostatnim okresie czasu statystyki całego kraju wykazują duży udział osób starszych w różnego rodzaju przestępstwach, gdzie zazwyczaj osoby starsze są to osoby poszkodowane. W związku z powyższym Komenda Miejska Policji w Łomży chcąc wyeliminować udział osób starszych w podobnego rodzaju zdarzeniach na terenie powiatu łomżyńskiego zorganizowała cykl spotkań, poruszających temat ogólnie pojętego bezpieczeństwa wśród osób starszych. Pierwsze spotkanie odbyło się w Klubie Seniora w Łomży. W niemalże rodzinnej atmosferze łomżyńscy seniorzy przyjęli gości z policji. Tematy dotyczące bezpieczeństwa ruchu drogowego w szczególności pieszych uczestników ruchu drogowego poruszała podkom. Anna Mandziuk z Sekcji Ruchu Drogowego KMP w Łomży natomiast o tym jak zmniejszyć ryzyko zostania ofiarą przestępstwa rozmawiała mł. asp. Agnieszka Zielewicz z Zespołu Prewencji Kryminalnej Sekcji Prewencji KMP w Łomży. Spotkanie nie miało charakteru wykładu, gdyż poruszane kwestie seniorzy generalnie doskonale znali. Spotkanie było zorganizowane raczej celem przypomnienia pewnych zagadnień jak uniknąć niebezpieczeństwa. Było szereg pytań, problemów, ogólnie wywiązała się żywa dyskusja zarówno na tematy o ruchu drogowym jak i o innych przestępstwach. Seniorzy podawali szereg sytuacji, którymi sami byli świadkami bądź brali w nich udział.

Kiedy policjant może zatrzymać dowód rejestracyjny?

Ruch Drogowy pon, 17 grudnia 2007 16:41

Policjant ma prawo zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu na podstawie przepisów ustawy – Prawo o ruchu drogowym. Artykuł 132 cyt. ustawy wymienia przypadki zatrzymania przez Policję dowodu rejestracyjnego. Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego może nastąpić tylko za pokwitowaniem. Funkcjonariusz Policji obowiązany jest wydać takie pokwitowanie za zatrzymany dokument osobie, gdzie stwierdza przyczynę zatrzymania.

Kiedy policjant może zatrzymać prawo jazdy?

Ruch Drogowy pon, 17 grudnia 2007 15:34

Policjant ma prawo zatrzymać uprawnienia do kierowania pojazdem na podstawie przepisów ustawy – Prawo o ruchu drogowym. Artykuł 135 cyt. ustawy wymienia przypadki zatrzymania przez Policję prawa jazdy. Zatrzymanie prawa jazdy może nastąpić tylko za pokwitowaniem. Funkcjonariusz Policji obowiązany jest wydać takie pokwitowanie za zatrzymane prawo jazdy osobie, której zatrzymuje dokument, gdzie stwierdza przyczynę zatrzymania.

Alkohol na drodze - skutki prawne

Ruch Drogowy wt, 04 grudnia 2007 17:21

W Polsce dopuszczalny poziom stężenia alkoholu we krwi kierowcy wynosi do 0,2 promila.

ALKOHOL NA DRODZE

Ruch Drogowy wt, 04 grudnia 2007 16:54

Alkohol, obok nadmiernej prędkości jazdy, jest jedną z okoliczności towarzyszących wypadkom drogowym. Alkohol jest używką, która w sposób jednoznaczny wpływa negatywnie na cechy psychomotoryczne człowieka, powodując zmiany w postrzeganiu, ocenie zjawisk, sposobie i szybkości reagowania na bodźce, a tym samym przejściowo ograniczając zdolność do kierowania pojazdem, sprzyja popełnianiu błędów na drodze, przy równoczesnym bagatelizowaniu możliwych konsekwencji tych błędów. Im wyższe stężenie alkoholu w organizmie, tym bardziej upośledzona jest zdolność kierowania pojazdem. Nie ma bezpiecznej dawki alkoholu, którą można by wypić bez narażania się na ryzyko wykrycia jego obecności w organizmie. Szybkość wchłaniania się alkoholu jest różna i zależna od cech indywidualnych człowieka – stanu zdrowia, wagi ciała, zmęczenia, zdenerwowania a nawet spożytego posiłku.

UWAGA! Dziecko w pojeździe!

Ruch Drogowy cz, 22 listopada 2007 16:49

Przepisy jednoznacznie wskazują na sposób przewożenia dzieci w pojazdach. Art. 39 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym mówi, iż w pojeździe samochodowym wyposażonym w pasy bezpieczeństwa dziecko w wieku do 12 lat, nieprzekraczające 150 cm wzrostu przewozi się w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci, odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka oraz właściwym warunkom technicznym.

Kobieta w ciąży i pasy bezpieczeństwa

Ruch Drogowy cz, 22 listopada 2007 16:40

Polskie prawo nie nakazuje używania pasów bezpieczeństwa kobietom ciężarnym. Jednak przyszła mama nie powinna korzystać z tego przywileju. Wręcz przeciwnie – powinna zawsze i bezwzględnie pamiętać o ich zapinaniu.

Zapinaj pasy bezpieczeństwa - ZAWSZE!

Ruch Drogowy cz, 22 listopada 2007 15:58

Pasy bezpieczeństwa są najskuteczniejszym a zarazem najprostszym znanym powszechnie a zarazem dostępnym środkiem ratującym ludzkie życie podczas zdarzenia drogowego. Pasy bezpieczeństwa mają istotny wpływ na łagodzenie skutków wypadków drogowych. Mogą przyczynić się do uratowania zdrowia i życia wielu osób. Niestety nie wszyscy pamiętają o ich zapinaniu.

Gimbus 2007

Ruch Drogowy śr, 31 października 2007 10:01

Podnosząc poziom bezpieczeństwa podczas przewozu dzieci i młodzieży szkolnej corocznie, na przełomie września i października przeprowadzane są działania profilaktyczno – kontrolne pk. "GIMBUS”. Celem tych działań jest przede wszystkim skontrolowanie stanu technicznego całego taboru pojazdów oraz kierujących wykonujących zorganizowany dowóz dzieci do szkół na terenie powiatu łomżyńskiego. Także w tym roku policjanci Sekcji Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Łomży w dniach 17.09.2007 r. – 26.10.2007 r. przystąpili do takiej akcji.

Alkohol + samochód = śmierć! Czy warto?

sierż. E. Szlesińska śr, 15 marca 2006 17:13

Alkohol we krwi kierowcy utrudnia skupiać myśli i uwagę na czynności jaką jest prowadzenie pojazdu. Powoduje pogorszenie wzroku, znacznie zmniejsza szybkość reakcji. Ogranicza też pole widzenia. Kąt widzenia ze 180 stopni składa się jak wachlarz, aż dochodzi do widzenia jakby w tunelu.

Podróże zimą

sierż. E. Szlesińska nie, 27 listopada 2005 11:58

Przeglądając gazety lub internet w poszukiwaniu praktycznych porad kierowcy natrafią na szereg informacji więcej lub mniej przydatnych w zimowych wojażach. Poniżej przedstawiamy jeden z artykułów dotyczący ogumienia zimowego, który ukazał się swego czasu w internecie i który bez względu na upływający czas zawiera szereg przydatnych informacji dla kierowców, m.in czym różni się opona letnia od zimowej, jak "zimówki" wpływają na nasze bezpieczeństwo oraz na co zwrócić uwagę przy sezonowej zmianie opon.

« · 1 · »
 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę