Przejdź do treści Przejdź do menu
środka, 17 lipca 2024 napisz DONOS@

Gimbus 2007

Podnosząc poziom bezpieczeństwa podczas przewozu dzieci i młodzieży szkolnej corocznie, na przełomie września i października przeprowadzane są działania profilaktyczno – kontrolne pk. "GIMBUS”. Celem tych działań jest przede wszystkim skontrolowanie stanu technicznego całego taboru pojazdów oraz kierujących wykonujących zorganizowany dowóz dzieci do szkół na terenie powiatu łomżyńskiego. Także w tym roku policjanci Sekcji Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Łomży w dniach 17.09.2007 r. – 26.10.2007 r. przystąpili do takiej akcji.

   Działania swoim zasięgiem objęły cały powiat łomżyński. Podczas działań policjanci zwracali uwagę przede wszystkim na stan trzeźwości kierujących oraz opiekunów, obowiązkowe wyposażenie pojazdu, stan techniczny pojazdu (zwłaszcza sprawność zasadniczych, mających bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo ruchu układów), dokumenty pojazdu oraz kierującego pojazdem. 
    W trakcie trwania działań policjanci Sekcji Ruchu Drogowego skontrolowali 30 gimbusów. W przypadku 9 pojazdów stwierdzono nieprawidłowości związane przede wszystkim z usterkami w stanie technicznym. W związku z powyższym zatrzymano 4 dowody rejestracyjne, nałożono 4 mandaty karne oraz 5 kierowców pouczono. Na terenie powiatu łomżyńskiego przewozy wykonywane są przede wszystkim na zlecenie gmin i dotyczą głównie dzieci zamieszkałych na terenach wiejskich. Każda gmina posiada po 2-3 gimbusy. Zdarzało się, że ten sam gimbus kontrolowany był kilkakrotnie. Prowadzone nagminne kontrole doprowadziły do tego, iż właściciele gimbusów wyeliminowali usterki mogące mieć wpływ na bezpieczeństwo dzieci.
    W czasie działań funkcjonariusze zwracali też uwagę na przypadki niewłaściwego zachowania innych kierujących wobec "gimbusów".

Przepis Prawa o Ruchu Drogowym  mówi, że jeżeli na stojącym gimbusie widać tablicę barwy żółtej ze znakiem STOP kierowcy innych pojazdów muszą się zatrzymać. Migające światła awaryjne oznaczają, że z gimbusu wysiadają lub wsiadają dzieci i należy zachować szczególną ostrożność przy przejeżdżaniu obok niego. Jeżeli kierowca autobusu szkolnego sygnalizuje zamiar włączenia się do ruchu, kierowca innego pojazdu powinien zwolnić, a gdy jest to konieczne, zatrzymać się, aby ułatwić mu ten manewr.

    Oprócz autobusów szkolnych kontrolowane były także pojazdy, którymi dzieci i młodzież dowożona jest do szkół indywidualnie - przez rodziców lub opiekunów. Policjanci sprawdzali przede wszystkim sposób ich przewożenia w pojazdach - używanie fotelików lub innych urządzeń ochronnych, zapinanie pasów bezpieczeństwa oraz trzeźwość kierujących.
 
Wg Prawa o Ruchu Drogowym każde dziecko w wieku do 12 lat, które nie przekracza 150 cm wzrostu, musi być przewożone w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu ochronnym

    Koniec tegorocznej akcji „Gimbus” nie oznacza koniec zainteresowania się „łomżyńskiej drogówki” tego typu pojazdami. Jednym z priorytetowych zadań policjantów kierowanych do codziennej służby jest egzekwowanie przepisów dotyczących przewozu dzieci w pojazdach oraz kontrola stanu technicznego pojazdów w tym także gimbusów. Tak więc apelujemy rodziców o rozwagę, w każdym przypadku przewozu dziecka w pojeździe musi ono być bezwzględnie przewożone w foteliku bądź innym urządzeniu ochronnym stosownym do wieku dziecka.

Bezpieczeństwo dzieci w dużej mierze zależy od postawy dorosłych, dlatego  apelujemy, by zgłaszać policji każdy wyjazd autobusu, zwłaszcza przewożącego dzieci i młodzież

    W trakcie działań „GIMBUS” policjanci Sekcji Ruchu Drogowego po zgłoszeniu przez organizatora wycieczki skontrolowali 52 autobusy przed wyjazdem w trasę. Policyjne kontrole autobusu "przed wyjazdem w trasę" ujawniają nieprawidłowości stanu technicznego pojazdów, a także - co jest najbardziej bulwersujące - nietrzeźwość kierowcy. W takich sytuacjach policjanci nie dopuszczają do wyjazdu autobusu, zapobiegając w ten sposób tragediom na drogach.

Dzwonić można pod numery telefonów:  997, 112 lub (86) 216-12-73

 

 

 

 

 

Ruch Drogowy
śr, 31 października 2007 10:01
Data ostatniej edycji: śr, 31 października 2007 12:05:13

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę