Przejdź do treści Przejdź do menu
środka, 17 lipca 2024 napisz DONOS@

UWAGA! Dziecko w pojeździe!

Przepisy jednoznacznie wskazują na sposób przewożenia dzieci w pojazdach. Art. 39 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym mówi, iż w pojeździe samochodowym wyposażonym w pasy bezpieczeństwa dziecko w wieku do 12 lat, nieprzekraczające 150 cm wzrostu przewozi się w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci, odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka oraz właściwym warunkom technicznym.

Jeśli chcemy przewozić dziecko na przednim siedzeniu, to pamiętajmy, że nie można stosować innych niż foteliki urządzeń ochronnych, nie można też przewozić dziecka tyłem do kierunku jazdy, jeżeli pojazd jest wyposażony w poduszkę powietrzną dla pasażera. Gdy Zapinamy pasy oraz dziecko w pasy dajemy przykład dziecku i od małego uczymy go prawidłowych zasad ruchu drogowego.

Są trzy kwestie, dla których warto dziecko zapinać w pasy. Po pierwsze pasy standardowe skutecznie zabezpieczają osobę przekraczającą 36 kg wagi i wzroście ponad 150 cm. Po drugie dziecko charakteryzuje się innymi proporcjami niż osoba dorosła. Głowa jest nieco większa, co grozi przeciążeniami szyjnego odcinka kręgosłupa. Po trzecie mały człowiek często ma skłonności wstawania z siedzenia podczas jazdy, stania między fotelami lub przyklękania na tylnych fotelach co naraż a go na niebezpieczeństwo urazu nawet przy przy normalnym, niewielkim hamowaniu. Dlatego też przepisy jednoznacznie określają sposób przewożenia dzieci w pojazdach. Chodzi głównie i przede wszystkim o bezpieczeństwo najmłodszych

Ponadto pod żadnym pozorem nie wolno przewozić małego dziecka siedzącego na kolanach rodzica. Świadczy o tym kompletny brak wyobraźni osoby dorosłej. Przy najechaniu na przeszkodę siła bezwładności wyrywa dziecko  z rąk rodzica. Nikt nie jest w stanie przeciwdziałać tej sile.

 

Sankcje karne:

  1. przewożenie dziecka w pojeździe poza fotelikiem ochronnym lub innym urządzeniem do przewożenia dzieci – mandat karny w wysokości 150 zł i 3 punkty karne
  2. przewożenie dzieci w foteliku ochronnym, siedzącego tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu pojazdu wyposażonego w poduszkę powietrzną dla pasażera – mandat karny w wysokości 150 zł i 3 punkty karne

PAMIĘTAJ!:

Zapinaj dziecko w urządzenia zabezpieczające zawsze, gdy podróżujecie samochodem nawet podczas kilkuminutowego przejazdu. Zapinając pasy jesteś najlepszym przykładem dla swojego dziecka. Krótki przejazd do sklepu, szkoły, na zajęcia dodatkowe nie może usprawiedliwiać niezabezpieczenia dziecka i siebie. Badania wykazują, że rodzice często nie zapinają pasów i nie zapinają dzieci w foteliki lub pasy, jeśli mają do pokonania tylko kilka przecznic. A przecież wypadek czy niebezpieczna sytuacja można się zdarzyć nawet kilka metrów od domu.

Ruch Drogowy
cz, 22 listopada 2007 16:49
Data ostatniej edycji: śr, 30 kwietnia 2008 21:19:36

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę