Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 13 czerwca 2024 napisz DONOS@

Świąteczno-Noworoczny bilans drogowy na terenie powiatu łomżyńskiego

Większa ilość patroli policji, wzmożone kontrole oraz apele o rozsądek przyniosły oczekiwane rezultaty – na drogach powiatu łomżyńskiego w Święta było bezpiecznie.

    Od piątku 21.12.2007 r. do poniedziałku 01.01.2008 trwał dwunastodniowy okres świąteczno – noworoczny. Dla wielu osób był to okres wyjazdów z domów w dalekie podróże na wspólne rodzinne świętowanie. Na drogach powiatu łomżyńskiego jak i w samym mieście można było także dostrzec przedświąteczną gorączkę, co wiązało się min. ze zdwojoną liczbą pojazdów na Naszych drogach. Pomimo, iż na drogi wyjechało o wiele więcej samochodow niż zwykle to okres ten na terenie powiatu łomżyńskiego można ocenić jako spokojny.

    Podczas tegorocznego okresu Świąteczno-Noworocznego doszło do 4 wypadków drogowych, w których 6 osób zostało rannych. Policjanci zabezpieczyli skutki 35 kolizji drogowych.

    Do większości zdarzeń doszło na głównych ulicach miasta Łomża. Dniami najbardziej zagrożonymi pod kątem występowania zdarzeń drogowych był wigilijny i sylwestrowy poniedziałek oraz piątek 21.12.2007r. – po 5 zdarzeń; niedziela 23.12.2007 r. – 6 zdarzeń. Najbezpieczniej na drogach było w same sensu-stricto Święta, gdyż pierwszego dnia Świąt doszło tylko do 2 zdarzeń, drugiego dnia Świąt nie zanotowano żadnych zdarzeń, Nowy Rok – 2 zdarzenia.

    Najczęstszymi przyczynami zdarzeń drogowych była nadmierna prędkość z tym, że należy mieć na uwadze to, iż większość z tej grupy zdarzeń to najechanie na tył poprzedzającego pojazdu – czyli generalnie niefrasobliwość kierujących, nadmierne zaufanie systemom kontroli trakcji, w które są wyposażone pojazdy, niedostosowanie prędkości jazdy do panujących warunków na drodze. Drugą z nagminnie występujących przyczyn zdarzeń drogowych było nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu.

    Pomimo licznych apeli wciąż wielu kierowców wsiada za kierownicę po spożyciu alkoholu a okres świąteczny sprzyja takim zachowaniom. W trakcie kontroli drogowych łomżyńscy policjanci zatrzymali 14 nietrzeźwych kierowców.


Zero tolerancji dla bezmyślności

W okresie wiosenno-letnim wzrasta liczba wypadków przy pracach rolnych, w tym wypadków drogowych, gdzie poszkodowanymi są także dzieci. Brak odpowiedniej opieki rodziców i opiekunów często jest przyczyna tragedii, której można uniknąć.

Podczas prac rolnych często brakuje wyobraźni, aby uniknąć tragedii
Podczas prac rolnych często brakuje wyobraźni, aby uniknąć tragedii
Również niewlaściwe i nieodpowiedzialne zachowania kierujących maszynami rolniczymi wynikające z braku świadomości występowania zagrożeń mogą zakończyć się tragicznie dla calej rodziny, a także innych osób. Zdecydowana większość wypadków z udzialem pojazdów rolniczych wynika z przyczyn technicznych, z których największe zagrożenia stanową braki zabezpieczeń i oslon elementów ruchomych i wirujących części maszyn, zly stan techniczny pojazdów -co nagminnie ignorowane jest przez użytkowników pojazdów rolniczych a ujawniane jest przy kontrolach drogowych, czy też brak wymaganego przepisami oznakowania i oświetlenia takich pojazdów. Braki w oświetleniu stanową największe zagrożenie dla innych użytkowników dróg podczas poruszania sie takiego pojazdu po jezdni. Od tego już tylko krok do tragedii.
Brak wyobraźni, to miedzy innymi przewóz ludzi oraz dzieci na blotnikach ciągnika czy przyczepach, co skutkuje wypadnięciem pod kola ciągnika lub przyczepy a w rezultacie ciężkimi obrażeniami ciala czy nawet śmiercią.
Aby uniknąć tragedii radzimy stosować podstawowe zasady bhp min.
- nie uruchamiać maszyn bez uprzedniego osłonięcia mechanizmów napędowych trwałymi osłonami,
- nie przebywać między ciągnikiem a maszyną współpracującą w czasie, gdy pracuje silnik,
- zabezpieczać przed wypadnięciem sworznie łączące ciągnik z przyczepą lub maszyną współpracującą,
- nie używać do prac polowych i transportowych sprzętu niekompletnego i technicznie niesprawnego,
- nie stawać na zaczepach, ramach i innych częściach maszyn i ciągników w czasie ich pracy,
- nie przewozić osób na wozach czy przyczepach wyładowanych nawozami, materialem siewnym, płodami rolnymi oraz w kabinach ciągników nieprzystosowanych do tego celu,
- nie powierzać kierowania ciągnikami i innymi maszynami samobieżnymi osobom nieletnim, bez prawa jazdy lub będącym pod wpływem alkoholu
Przestrzeganie powyższych zasad pozwoli na sprawny przebieg wiosennych prac rolnych bez tragicznej statystyki. Pamiętajmy o tym, że za każdą statystyczną cyfrą stoi przede wszystkim cierpienie ludzi.

Apelujemy o rozsądek i rozwagę. Policjanci w spotkaniach w szkolach na terenach powiatu będą uczulać dzieci i opiekunów na bezpieczeństwo w rozpoczynającym się okresie prac rolniczych, natomiast podczas kontroli drogowych kierowców poruszających się pojazdami rolniczymi będą zwracać szczególną uwagę na stan techniczny tych maszyn, wymagany komplet dokumentów oraz trzeźwość kierowców. Wszelkie stwierdzone przypadki lekceważenia prawa w tym zakresie będą surowo represjonowane.

W podróż zabierz ze sobą rozsądek

Nadeszła długo oczekiwana przez kierowców astronomiczna wiosna. Jednak pomimo tego, że w kalendarzu kwiecień za pasem, na drogach wciąż jeszcze panują zimowe warunki pogodowe. Warto o tym pamiętać siadając za kierownicą.

Nocą temperatury spadają jeszcze o kilka stopni poniżej zera. Topniejący śnieg tworzy na mniej uczęszczanych drogach niebezpieczne dla poruszającego się pojazdu koleiny oraz zamarza pod wpływem niskich temperatur, więc nawierzchnie dróg mogą być w dalszym ciągu pokryte cienką warstwą lodu. Nadmierna prędkość i powodująca uśpienie uwagi za kierownicą świadomość tego, że zima się skończyła, są przyczyną niebezpiecznych sytuacji na drodze.
Poza terenem zabudowanym, ciągu dnia, nadal lepiej jest używać świateł mijania. Jesteśmy bardziej widoczni, co ułatwi jazdę innym kierowcom, a także i nam samym. Miejmy na uwadze to, że wiosenne, grymaśne pogodowo poranki i popołudnia, powstające mgły, występujące opady atmosferyczne skracają widoczność na drodze, a tylko jazda z włączonymi światłami mijania widoczność tę utrzymuje na poziomie optymalnym. W warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza włączenie świateł mijania jest naszym obowiązkiem.
Przyzwyczajeni do zimowych szarości uważajmy także na "ostro" świecące poranne słońce, które może powodować oślepienie i stanowić zagrożenie podczas wykonywania takich manewrów jak wyprzedzanie, czy omijanie stojących na poboczach pojazdów. Zachowajmy szczególną ostrożność dojeżdżając do miejsc, gdzie możemy spodziewać się pieszych uczestników ruchu. Dokładnie obserwujmy więc przejścia dla pieszych, pobocza, chodniki. Pieszy też może zostać oślepiony przez padające promienie słoneczne - nie zauważy nadjeżdżającego pojazdu.
Zimowo wiosenny okres przejściowy jest jednym z bardziej niebezpiecznych okresów w roku. Siadając za kierownicą pamiętajmy, że oprócz dokumentów pojazdu i uprawnień do kierowania – rozsądek to coś, co kierowca zawsze powinien posiadać przy sobie.
Pogodnych, a przede wszystkim bezpiecznych wiosennych wojaży wszystkim uczestnikom ruchu drogowego życzy łomżyńska "drogówka"

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę