Przejdź do treści Przejdź do menu
środka, 17 lipca 2024 napisz DONOS@

Kobieta w ciąży i pasy bezpieczeństwa

Polskie prawo nie nakazuje używania pasów bezpieczeństwa kobietom ciężarnym. Jednak przyszła mama nie powinna korzystać z tego przywileju. Wręcz przeciwnie – powinna zawsze i bezwzględnie pamiętać o ich zapinaniu.

Podczas jazdy zapięcie pasów stwarza problem na pewno dla niejednej przyszłej mamy i nasuwa wiele pytać i problemów. Przyszła mama zastanawia się, czy zapinanie uciskających ciało pasów jest bezpieczne dla dziecka? Według najnowszych badań – zapięte pasy stanowią najlepsze zabezpieczenie zarówno dla mamy jak i dla dziecka. Statystyki potwierdzają, że stosowanie pasów przez kobiety w nawet bardzo zaawansowanej ciąży nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia dziecka. Trzeba tylko pamiętać o ich dokładnym założeniu i wyregulowaniu, tak by nie były zbyt luźnie i nie za ciasno przylegały do brzucha, gdyż nie stanowią wtedy odpowiedniej ochrony. Tu wystarczy zastosować następujące bardzo proste zasady:

  • biodrowa część pasa powinna spoczywać na biodrach, poniżej wypukłości brzucha – NIGDY na samym brzuchu.
  • barkowa część pasa powinna być ułożona ukośnie, pomiędzy piersiami
  • prawidłowo założony pas powinien ściśle przylegać do ciała na całej swej długości – niedopuszczalne są skręcenia – zapewniając tym samym komfort jazdy i nieuciskając pasażera. 

Powyższe zalecenie mają bardzo ważne znaczenie, gdy pojazd wyposażony jest w poduszki powietrzne. Jednak poduszka powietrzna stanowi dodatkowe zabezpieczenie i nie powinno jej się demontować. Jednak należy bezwzględnie pamiętać o zapinaniu pasów bezpieczeństwa.

W sprzedaży pojawiły się ostatnio nakładki antyuciskowe na pasy bezpieczeństwa przeznaczone dla kobiet w ciąży, które znacznie polepszają komfort jazdy i mają za zadanie zmniejszyć efekt ucisku na brzuszek. Zachęcam wszystkie przyszłe mamy do zapinania pasów bezpieczeństwa. Jest to jedyny możliwy i znany sposób, który w razie zdarzenia drogowego może uratować życie dwóch osób – mamy i dziecka.

Ruch Drogowy
cz, 22 listopada 2007 16:40
Data ostatniej edycji: śr, 30 kwietnia 2008 21:19:28

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę