Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 13 czerwca 2024 napisz DONOS@

Zero tolerancji dla bezmyślności

W okresie wiosenno-letnim wzrasta liczba wypadków przy pracach rolnych, w tym wypadków drogowych, gdzie poszkodowanymi są także dzieci. Brak odpowiedniej opieki rodziców i opiekunów często jest przyczyna tragedii, której można uniknąć.

Podczas prac rolnych często brakuje wyobraźni, aby uniknąć tragedii
Podczas prac rolnych często brakuje wyobraźni, aby uniknąć tragedii
Również niewlaściwe i nieodpowiedzialne zachowania kierujących maszynami rolniczymi wynikające z braku świadomości występowania zagrożeń mogą zakończyć się tragicznie dla calej rodziny, a także innych osób. Zdecydowana większość wypadków z udzialem pojazdów rolniczych wynika z przyczyn technicznych, z których największe zagrożenia stanową braki zabezpieczeń i oslon elementów ruchomych i wirujących części maszyn, zly stan techniczny pojazdów -co nagminnie ignorowane jest przez użytkowników pojazdów rolniczych a ujawniane jest przy kontrolach drogowych, czy też brak wymaganego przepisami oznakowania i oświetlenia takich pojazdów. Braki w oświetleniu stanową największe zagrożenie dla innych użytkowników dróg podczas poruszania sie takiego pojazdu po jezdni. Od tego już tylko krok do tragedii.
Brak wyobraźni, to miedzy innymi przewóz ludzi oraz dzieci na blotnikach ciągnika czy przyczepach, co skutkuje wypadnięciem pod kola ciągnika lub przyczepy a w rezultacie ciężkimi obrażeniami ciala czy nawet śmiercią.
Aby uniknąć tragedii radzimy stosować podstawowe zasady bhp min.
- nie uruchamiać maszyn bez uprzedniego osłonięcia mechanizmów napędowych trwałymi osłonami,
- nie przebywać między ciągnikiem a maszyną współpracującą w czasie, gdy pracuje silnik,
- zabezpieczać przed wypadnięciem sworznie łączące ciągnik z przyczepą lub maszyną współpracującą,
- nie używać do prac polowych i transportowych sprzętu niekompletnego i technicznie niesprawnego,
- nie stawać na zaczepach, ramach i innych częściach maszyn i ciągników w czasie ich pracy,
- nie przewozić osób na wozach czy przyczepach wyładowanych nawozami, materialem siewnym, płodami rolnymi oraz w kabinach ciągników nieprzystosowanych do tego celu,
- nie powierzać kierowania ciągnikami i innymi maszynami samobieżnymi osobom nieletnim, bez prawa jazdy lub będącym pod wpływem alkoholu
Przestrzeganie powyższych zasad pozwoli na sprawny przebieg wiosennych prac rolnych bez tragicznej statystyki. Pamiętajmy o tym, że za każdą statystyczną cyfrą stoi przede wszystkim cierpienie ludzi.

Apelujemy o rozsądek i rozwagę. Policjanci w spotkaniach w szkolach na terenach powiatu będą uczulać dzieci i opiekunów na bezpieczeństwo w rozpoczynającym się okresie prac rolniczych, natomiast podczas kontroli drogowych kierowców poruszających się pojazdami rolniczymi będą zwracać szczególną uwagę na stan techniczny tych maszyn, wymagany komplet dokumentów oraz trzeźwość kierowców. Wszelkie stwierdzone przypadki lekceważenia prawa w tym zakresie będą surowo represjonowane.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę