Przejdź do treści Przejdź do menu
środka, 17 lipca 2024 napisz DONOS@

Symulator zderzeń

W dniu 21.03.2008 r. w Łomży na ul. Zjazd można było zobaczyć i wypróbować urządzenie zwane „symulator zderzeń”. Urządzenie to służy do prezentacji skutków niestosowania pasów bezpieczeństwa przez podróżujących pojazdami. Policjanci Sekcji Ruchu Drogowego najpierw ujawniali podróżujących pojazdem bez zapiętych pasów a następnie takie osoby poddawane były próbie na symulatorze. Uczestnik takiego testu na własnej skórze mógł przekonać się o skuteczności działania pasów bezpieczeństwa. „Nie sądziłem, że będzie aż tak mocne szarpnięcie” – takie słowa wypowiadała większość osób poddanych próbie. Symulator chociaż nie wygląda zachęcająco to daje dużo do myślenia osobom lekceważącym przepisy dotyczące stosowania pasów bezpieczeństwa. W trakcie godzinnych działań próbie zostało poddanych 32 osoby z czego 11 kierujących pojazdami oraz 22 pasażerów. Wobec 4 osób zastosowano postępowanie mandatowe, 7 osób pouczono.

                     Symulator zderzeń jest to równia pochyla, po której stacza się platforma z fotelem samochodowym oczywiście z pasem bezpieczeństwa. Fotel zostaje zepchnięty z platformy rozpędzając się do prędkości ok. 7 k/h, po czym następuje gwałtowne zahamowanie – wtedy waśnie działają pasy bezpieczeństwa. Osoba poddająca się próbie odczuwa mocna lecz niegroźne szarpnięcie i zadziałanie pasów. W tan sposób osobiście może się przekonać jak cenne jest zapięcie pasów w razie zderzenia.

                    Niektórzy uważają, że jazda bez pasów to nie wykroczenie drogowe, że nikomu w ten sposób nie zagrażają a przecież ten, kto nie zapnie pasów bezpieczeństwa zmniejsza swoje szanse na przeżycie w chwili wypadku. Warto wyćwiczyć w sobie nawyk sięgania po pas zaraz po wejściu do samochodu. Wśród kierowców jest niska świadomość znaczenia zapinania pasów a w przeważającej mierze wynika ona z przyzwyczajenia, złego nawyku. Tymczasem wielu tragedii można było uniknąć lub ograniczyć ich skutki, gdyby wszyscy używali pasów bezpieczeństwa oraz prawidłowo przewozili dzieci w pojazdach.

                  Zapięte pasy bezpieczeństwa w momencie wypadku to jedyna szansa na przeżycie.
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Ruch Drogowy
pt, 21 marca 2008 15:05
Data ostatniej edycji: śr, 30 kwietnia 2008 21:19:05

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę