Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 23 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Hobbysta Zgrzywa w Drozdowie o Szczepankowie

mm wt, 23 kwietnia 2024 08:06

Spotkania hobbystów w dworskim salonie Rodu Lutosławskich w Drozdowie zaczęły się w niedzielę gawędą wokół tematyki genealogicznej. Znany historyk i regionalista Sławomir Zgrzywa omówił 17 tablic inskrypcyjnych z kościoła w Szczepankowie na przykładzie kolejnych rodzin właścicieli dóbr Szczepankowo, które od XIII wieku do końca XVIII w. należały do Benedyktynów płockich.

Oblicza polskiej szlachty w ciechanowskim muzeum

mm pon, 22 kwietnia 2024 08:25

Wystawę czasową „Facies Poloniae nobilitatis, czyli oblicza polskiej szlachty” można już oglądać w Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie, Oddziale Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie. Ekspozycja obejmuje blisko 80 portretów szlachcianek i szlachciców od XVII do początków XX wieku, w tym przedstawicieli rodów z ziemi łomżyńskiej, z posłem i starostą Nikodemem Kossakowskim na czele. Twórcami i kuratorami wystawy są historycy Łukasz Szpejewski i Kamil M. Leszczyński, do ubiegłego roku dyrektor biura Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów.

Finał konkursu Kulki i poetycki koncert

mm nie, 21 kwietnia 2024 11:40

Michał Przyborowski z Bielska-Białej zwyciężył w XXII Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Jana Kulki. Kolejni laureaci konkursu to Czesław Markiewicz z Zielonej Góry i Jerzy Fryckowski z Dębnicy Kaszubskiej. Nagrodę prezydenta za wiersz o tematyce łomżyńskiej otrzymała Barbara Maksymiuk z Siedlec, autorka retrospektywnego utworu („Od strony Piątnicy...”). Konkursową galę i spotkanie z poezją w Hali Kultury zakończył koncert zespołu Wszystkiego Najlepszego.

„Przyroda wierszem pisana”

mm nie, 21 kwietnia 2024 10:31

Dnia 16-17 kwietnia br. odbył się konkurs recytatorski organizowany przez Oddział dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży w ramach Dni Literatury Dziecięcej (2-30 kwietnia). W tym roku hasło konkursu brzmiało „Przyroda wierszem pisana”.

Gwiazdy światowego jazzu zagrały w MDK

mm so, 20 kwietnia 2024 16:01

Kwartet znakomitego pianisty Piotra Wyleżoła promował w MDK-DŚT najnowszą płytę „I Love Music”. Zespół obok lidera tworzą, równie utytułowani, bardzo cenieni muzycy: kontrabasista Michał Barański, amerykański saksofonista Andy Middleton i węgierski, ale związany ze sceną nowojorską, perkusista Ferenc Nemeth. Koncert był więc porywający, a bezpośrednio po nim artysta sprzedał wszystkie egzemplarze nowego albumu, co przy dominacji streamingu nie zdarza się obecnie zbyt często. – Kończymy jazzowy sezon z przytupem! – podkreślał dyrektor Krzysztof Zemło, ale do jesieni MDK-DŚT na pewno zaprosi miłośników jazzu na kolejne koncerty.

Szczery pisarz Jakub Żulczyk w Łomży

mm so, 20 kwietnia 2024 09:10

Popularny pisarz i scenarzysta seriali Jakub Żulczyk to 41-latek rodem ze Szczytna. Gościł w piątek wieczór w Łomży, aby podczas spotkania w Hali Kultury opowiadać Czytelniczkom i Czytelnikom o pisaniu powieści i scenariuszy, nierzadko w oparciu o własną twórczość. Widzkom i Widzom dało to wgląd w kulisy pracy autora, np. „Ślepnąc od świateł”, „Dawno temu w Warszawie” i „Belfra”. Łomżyniacy mogą być dumni ze współpracy Jakuba Żulczyka przy scenariuszu „Wzgórza psów”, na kanwie jego powieści, z naszym krajanem Piotrem Domalewskim, który wyreżyserował serial.

Weekend z gwiazdami i finałem konkursu Kulki

mm pt, 19 kwietnia 2024 08:00

Dziś odwiedzą Łomżę wybitni twórcy. Popularny pisarz Jakub Żulczyk spotka się z czytelnikami w Hali Kultury. Znakomity pianista jazzowy Piotr Wyleżoł zagra w MDK-DŚT z międzynarodowym kwartetem, promując najnowszy album „I Love Music”. Odbędzie się też finał XXII Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jana Kulki, zwieńczony koncertem zespołu Wszystkiego Najlepszego. O emocje sportowe zadba zaś drużyna ŁKS-u, walcząca z trzecim w tabeli KS Bełchatów.

Zagraniczne sukcesy uczniów szkoły muzycznej

mm cz, 18 kwietnia 2024 09:40

Trębacz Franciszek Langowski, sakshornista Stanisław Mackiewicz i perkusista Jakub Warchoł z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Łomży bardzo dobrze zaprezentowali się podczas międzynarodowego konkursu „Wind Stars 2024” na Łotwie. Uczniowie Waldemara Borusiewicza, 8-letni Franciszek i 7-letni Stanisław, zajęli I i II miejsce; Jakub Warchoł, uczeń szkoły średniej i Jacka Jasłowskiego, również był II. - Startowało ich z Łomży trzech i wszyscy pokazali się z bardzo dobrej strony! - podkreśla Waldemar Borusiewicz, dodając, że o 16-letnim Jakubie na pewno jeszcze usłyszymy, a jego uczniowie to ogromne talenty-diamenty, które można pięknie oszlifować.

Finał konkursu Kulki i koncert z krainy łagodności

JJS cz, 18 kwietnia 2024 08:41

MDK-DŚT zaprasza w sobotę do Hali Kultury na finał XXII Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jana Kulki. Podczas konkursowej gali zwycięzcy zaprezentują nagrodzone wiersze, wybrane przez znakomite jury spośród blisko 750 utworów, nadesłanych z całego kraju. Nie zabraknie też poezji w muzycznym wydaniu, ponieważ na finał wystąpi zespół Wszystkiego Najlepszego, grupa znana i lubiana przez miłośników poetyckiej krainy łagodności.

Konkurs dla małych poetów i rysowników

mm wt, 16 kwietnia 2024 09:39

Trwa przyjmowanie zgłoszeń do konkursu poetycko-plastycznego „Wesoła pszczoła- malowane wiersze”. Jest on adresowany do uczniów klas I-III szkół podstawowych z Łomży i powiatu łomżyńskiego. Ich zadaniem jest napisanie wiersza o tematyce związanej z pszczołami oraz wykonanie pracy plastycznej będącej jego ilustracją. - Jako organizatorzy mamy nadzieję, że poza wymiarem artystycznym, konkurs stał się cenną edukacyjną i ekologiczną lekcją dla najmłodszych, motywacją do zgłębienia tematu ochrony i znaczenia pszczół dla środowiska naturalnego - podkreśla inicjatorka konkursu Agnieszka Zielewicz.

Ogólnopolski konkurs w Łomży

mm nie, 14 kwietnia 2024 10:41

Kacper Kocaba z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. prof. Krzysztofa Pendereckiego w Dębicy zwyciężył w VI Ogólnopolskim Konkursie z Zasad Muzyki im. Franciszka Wesołowskiego. Pokonał 29 rywali z całego kraju, otrzymując I nagrodę w wysokości 2400 złotych, a jury pod przewodnictwem dr hab. Marii Pokrzywińskiej przyznało jeszcze 13 innych nagród i wyróżnień. To jedyny tego typu konkurs w kraju, a odbywa się w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Łomży, ponieważ jego pomysłodawczynią jest jej nauczycielka Małgorzata Wiśniewska.

Koreańska orkiestra i muzyczne niespodzianki

mm so, 13 kwietnia 2024 08:40

Gwanak Mandolin Orchestra z Korei Południowej zagrała w sali koncertowej Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego. Grający również na fortepianie dyrygent Kim Hyunseob był też, obok flecistki Yae-Eun Hwang i sopranistki Soyung Yu, jednym z solistów. Świętująca 30-lecie istnienia orkiestra wykonała bardzo różnorodny repertuar, w tym polski, zaaranżowany na mandoliny, a jej skład wzmocnili muzycy Filharmonii Kameralnej Bogdan Szczepański i Mateusz Goc.

Weekend z nauką, literaturą i muzyką

mm pt, 12 kwietnia 2024 08:37

Osoby twierdzące, że „w Łomży nic się nie dzieje” w ten weekend nie będą miały powodów do narzekań. Akademia Łomżyńska zaprasza na międzynarodową konferencję naukową „Prawo kosmiczne: realność czy utopia?”. Marta Strzelecka będzie promować książkę „Ziemianki. Co panie z dworów łączyło z chłopkami”. W sali Filharmonii Kameralnej utwory ludowe i klasyczne zagra Gwanak Mandolin Orchestra z Korei Południowej, a poza koreańskimi solistami wystąpią też łomżyńscy artyści. Odbędzie się też wiele innych imprez i wydarzeń; część z nich już w przyszłym tygodniu.

Baśniowe światy Andersena i wybitnych ilustratorów

mm pt, 12 kwietnia 2024 08:30

W Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego można już oglądać wystawę ilustracji do baśni Hansa Christiana Andersena. Ich autorami są wybitni ilustratorzy Janusz Stanny, Aleksandra Kucharska-Cybuch, Krystyna Michałowska i Bogusław Orliński. - „Pana Andersena Za górami, za lasami...” to znakomite uzupełnienie naszej „Akademii bajkowej”, poświęconej baśniom Andersena - mówi kierownik galerii Karolina Skłodowska, zachęcając do obejrzenia wystawy nie tylko dzieci, ale również dorosłych, którzy kiedyś zaczytywali się tymi bajkami i teraz mogą do nich powrócić.

Dla ciekawych spotkania z ciekawymi ludźmi

mm cz, 11 kwietnia 2024 09:29

Dziś, w czwartek 11.04 Akademia Łomżyńska zaprasza na projekcję filmu „Chopin. The Space Concert” w reżyserii Adama Ustynowicza, połączoną ze spotkaniem z reżyserem. Jutro, w piątek 12.04 w Hali Kultury Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży z Łomżyńskim Towarzystwem Naukowym im. Wagów organizuje spotkanie z Martą Strzelecką autorką książki "Ziemianki. Co panie z dworów łączyło z chłopkami”. Za tydzień w czwartek 18.04 w Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce Robert Radzik mówił będzie m.in. o rodzinie Żebrowskich z łomżyńskiego.

Cudowny malarski świat Elżbiety Laskowskiej

mm śr, 10 kwietnia 2024 09:13

Wystawę malarstwa Elżbiety Laskowskiej otwarto w Galerii N. Zauroczona pięknem natury autorka zaprezentowała pejzaże i martwe natury z kwiatami w roli głównej. - Przyroda mnie fascynuje - nie kryje Elżbieta Laskowska. - Mam związane z nią piękne wspomnienia z młodzieńczych lat, a nasza ziemia łomżyńska i tereny nad Biebrzą są cudowne, tak więc inspiracji do malowania na pewno mi nie zabraknie, oby tylko starczyło sił i czasu.

Rockowy przegląd „ŁOMOT!” w Hali Kultury

mm śr, 10 kwietnia 2024 07:09

Wciąż można nadsyłać zgłoszenia na miejski Przegląd Muzyczny Zespołów rockowych „ŁOMOT!”. Konkurs jest adresowany do zespołów z Łomży i z powiatu. Nie ma ograniczeń co do stylistyki, a zwycięzcy otrzymają nagrody finansowe. - „ŁOMOT!” to próba wskrzeszenia środowiska amatorskich zespołów rockowych w Łomży. Postanowiliśmy przygotować przegląd, jakiego w Łomży baaaaardzo dawno nie było! – mówi kierownik Hali Kultury Rafał Krasucki.

Ciekawe, choć groźne „pupile” w Drozdowie

mm wt, 09 kwietnia 2024 17:53

Wystawę o intrygującym tytule „Koszmarne pupile w domu” można oglądać w Muzeum Przyrody – Dworze Lutosławskich w Drozdowie. Otwarciu wystawy w minioną niedzielę towarzyszyły warsztaty, podczas których uczestnicy mogli zobaczyć z bliska i dotknąć niektóre z prezentowanych zwierząt oraz poszerzyć swoją wiedzę na temat ich hodowli. Jakie to zwierzęta? Są to węże, jaszczurki, pająki oraz egzotyczne ślimaki.

Weekend warsztatów i imprez dla dzieci

mm pt, 05 kwietnia 2024 10:55

Wydarzeniem tego weekendu są dwudniowe, bezpłatne warsztaty filmowe dla młodzieży w Hali Kultury. Zajęcia poprowadzą aktor Adam Woronowicz i reżyser Maciej Marczewski. Obowiązują zapisy, wolne miejsca są już tylko na sobotę. Odbędą się też zajęcia dla dzieci w MDK-DŚT i Galerii Sztuki Współczesnej, a ŁKS Łomża będzie walczyć z Legionovią Legionowo o umocnienie się na bezpiecznej pozycji poza strefą spadkową.

Pieniądze na sieć elektryczną w skansenie

mm cz, 04 kwietnia 2024 08:02

Dodatkowe 350 tys. zł trafi do Muzeum - Skansenu Kurpiowskiego im. Adama Chętnika w Nowogrodzie na przebudowę sieci energetycznej w placówce. W środę 3 kwietnia w siedzibie placówki wicemarszałek Marek Olbryś i dyrektor Juliusz Jakimowicz podpisali dokumenty dotyczące dotacji celowej z budżetu województwa.

« · 1 · 2 · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · »» · »
 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę