Przejdź do treści Przejdź do menu
środka, 17 lipca 2024 napisz DONOS@

Alkohol na drodze - skutki prawne

W Polsce dopuszczalny poziom stężenia alkoholu we krwi kierowcy wynosi do 0,2 promila.

Zawartość alkoholu we krwi o stężeniu od 0,2 promila do 0,5 promila, określa się jako stan po użyciu alkoholu. Kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie po użyciu alkoholu jest wykroczeniem. Grozi za to zakaz prowadzenia pojazdów  na okres od 6 miesięcy dla lat 3; areszt bądź kara grzywny

Gdy stężenie alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila wówczas jest to stan nietrzeźwości. Kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości jest już przestępstwem!!!! Grozi za to zakaz prowadzenia pojazdów od 1 roku do 10 lat oraz pozbawienie wolności do lat 2 i grzywna

Kara będzie znacznie surowsza jeśli kierując pojazdem w stanie nietrzeźwym spowodujemy wypadek drogowy. Jeżeli jego następstwem jest śmierć innej osoby ciężki uszczerbek na jej zdrowiu sprawca trafić może do więzienia na czas 9 miesięcy do 12 lat – w przypadkach lżejszej wagi kara pozbawienia wolności kara sięgnąć może 4,5 roku. Ponadto sąd, w przypadku, kiedy skutkiem zdarzenia spowodowanego przez osobę nietrzeźwą była śmierć innej osoby lub ciężki uszczerbek na jej zdrowiu, orzec może zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych lub pojazdów określonego rodzaju na zawsze.

Badanie stanu trzeźwości kierującego pojazdem mieści się przede wszystkim w kompetencjach organów Policji. Stosownie do przepisu art. 129 ust. 1 prawa o ruchu drogowym Policja została zobowiązana do czuwania nad bezpieczeństwem i porządkiem ruchu na drogach, kierowaniem ruchem drogowym i jego kontrolowania. W tym zakresie posiada miedzy innymi prawo do używania przyrządów kontrolnych lub pomiarowych służących do stwierdzenia stanu trzeźwości kierującego pojazdem (art. 129 ust. 2 pkt 9). W przypadku uzasadnionego podejrzenia, iż kierowca prowadzi pod wpływem alkoholu policjant ma obowiązek poddać takiego kierowcę badaniu na zawartość alkoholu w organizmie. Podstawową metodą dokonywania badań trzeźwości są badania wydychanego powietrza przeprowadzane z wykorzystaniem urządzeń elektronicznych. Obok nich przeprowadzać można również badania krwi lub moczu. Warto pamiętać, iż badania trzeźwości (pobranie krwi) przeprowadzać można również mimo braku zgody kierującego pojazdem.

Jeżeli wynik badania potwierdza znajdowanie się osoby w stanie po użyciu alkoholu lub stanie nietrzeźwości policjant obligatoryjnie zatrzymuje za pokwitowaniem prawo jazdy uniemożliwia kierowcy dalszą jazdę poprzez usunięcie pojazdu na parking strzeżony (chyba, że jest możliwość jego zabezpieczenia w inny sposób- np. przekazania członkowi rodziny etc.). Sprawa znajduje swój finał w sądzie

Naruszenie zasad kodeksu drogowego może prowadzić do wpisania punktów karnych do ewidencji kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego w wysokości odpowiedniej do popełnionego wykroczenia. (Pord, art. 130)

Sądy ferują wobec kierowców wyroki skazujące, dotkliwe dla skazanych jak i ich rodzin przede wszystkim pod kątem finansowym. Wyrok skazujący pozostaje plamą na honorze i może przekreślić niejedną karierę zawodową, gdyż informacja o tym na długie lata trafia do Centralnego Rejestru Skazanych.

Ruch Drogowy
wt, 04 grudnia 2007 17:21
Data ostatniej edycji: wt, 18 grudnia 2007 18:59:34

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę