Pierwsza w historii para tańca zdobyła mistrzostwo Polski
Mistrzostwa Polski klas tanecznych A i B zorganizowano w sobotę i niedzielę w Ciechocinku. Do rywalizacji z parami tanecznymi z całego kraju podczas turnieju Zdrowie Dance Festival stanęły 3 pary Klubu Tańca Towarzyskiego Sportowego Akat Łomża. - 15-latkowie: Wiktor Cekała i Joanna Horoszewska odnieśli sukces ogromny, startując na parkiecie hali sportowej i zdobywając pierwsze miejsce w klasie B, wygrywając mistrzostwa Polski w kategorii wiekowej 14-15 lat i tym samym awansując do najwyższej klasy tanecznej krajowej A – mówi Magdalena Pardo-Baczewska. - To nasza duma i pierwsi mistrzowie Polski w historii Łomży, jakich wyszkoliliśmy przez 35 lat Akatu.
Joanna Horoszewska jest uczennicą klasy dwujęzycznej: polsko-angielskiej w I LO w Łomży, zaś Wiktor Cekała to uczeń „Mechaniaka” w klasie informatycznej. W niedzielę, 24. listopada, odnieśli podwójne zwycięstwo na turnieju w Piątnicy jako juniorzy starsi w stylu latynoamerykańskim – 2. miejsce, triumfując w swojej kategorii wiekowej 14-15 lat klasa B w stylu standardowym, jak i latynoamerykańskim. Przed ponad tygodniem łomżanie ocenili, że to był dla nich bardzo dobry rok, gdyż startowali w 6 turniejach WDSF: raz przeszli do finału, a 4 razy do półfinałów. Asia i Wiktor tańczą razem w parze od ponad 6 lat (od września 2018 r.). W swoim dorobku mają ważne dla nich 3. miejsce na Łódź Open Dance Festival. Przypomnijmy przy okazji Mistrzostw Polski klas A i B w Ciechocinku, że wcześniej AKAT-owcy po mistrzostwach Polski w marcu otrzymali powołanie do kadry narodowej Polski. Biorąc pod uwagę wysokie notowania w rankingu WDSF – 2. miejsce – na mistrzostwa kraju w klasach tanecznych A i B do Ciechocinka pojechali jako faworyci. Pretendenci do podium nazywają siebie „skromnymi realistami”.
- Asia i Wiktor to jest para bardzo uzdolniona, ambitna i pracowita – opowiada o swoich wychowankach ich instruktorka i trener tańca Magdalena Pardo-Baczewska, która prowadzi zajęcia z trenerem Jackiem Baczewskim. - To wyjątkowa para dzieci, od których nigdy nie usłyszałam na treningach, że są zmęczone, niezależnie, czy zajęcia na sali trwały godzinę, dwie lub trzy. Talent, ambicja, wytrwałość i pracowitość to cechy Asi i Wiktora.
Umieją się pokazać i rozegrać parkiet
W Mistrzostwach Polski klas tanecznych A B Zdrowie Dance Festival Ciechocinek 2024 wystąpiło w klasie B Wiktora i Asi 17 par, po wcześniejszych kwalifikacja na innych turniejach. Rywale byli z dużo większych ośrodków, jak np.: Kraków, Gdynia, Gdańsk, Koszalin, Warszawa, Bydgoszcz czy Inowrocław. Mimo to, zdaniem trenerki z KTTS „Akat”, Asia i Wiktor poradzili sobie umiejętnie ze stresem, do jakiego w turniejowej rywalizacji nadarza się sporo okazji. Przede wszystkim, tancerki i tancerze muszą umieć opanować emocje, aby zbyt silne uczucia nie zakłócały prawidłowej techniki, prezentacji poszczególnych 10 tańców w stylach, zwanych potocznie standard, łacina. Muszą umieć dostosowywać swoje relacje w parze, poruszanie się po rozległym i czasami zatłoczonym parkiecie, by przed sędziami i publicznością wykazać się doskonałym opanowaniem i harmonijnym zgraniem ruchów i figur. Do tego dochodzi coraz to nowa muzyka, jakiej zawodnicy wcześniej nie znają, i tak zwane rozegranie parkietu, żeby znaleźć wolną przestrzeń do właściwej prezentacji przed jurorami. W turniejowych szrankach parę z Łomży sędziowie sporo wyżej oceniali, niż znaną„Akatowcom” z innych turniejów parę: Solovei Hennadii i Olechno Natalia z Klubu Twist Białystok - na 5. miejscu.
Wysoki poziom Mistrzostw Polski
Przypominamy też, że 24. listopada w Piątnicy Puchar Polski w kategorii młodzieży starszej w stylu standardowym i latynoamerykańskim powiódł się równie utalentowanym, a starszym łomżyniakom: 3. miejsce zajęła para Kacper Tunkiewicz i Gabriela Filipkowska, którzy w kategorii powyżej 15 lat klasa A wygrali w stylu standardowym i stylu latynoamerykańskim. Podczas tanecznego weekendu w Ciechocinku 18-latkowie z Akatu rywalizowali w znakomitym gronie 26 par i zdobyli 8. miejsce z kategorii młodzież i dorośli w stylu latynoamerykańskim.
- To całkiem dobre miejsce, zważywszy na wysoki poziom uczestniczek i uczestników mistrzostw – ocenia ich trenerka. - Gabrysia i Kacper przeszli dwie rundy i zatańczyli w półfinale. Jestem pewna, że będą mieli jeszcze okazję zwyciężać.
Trzecia łomżyńska para to: 17-letni Dawid Zabłocki i 16-letnia Julia Wierzbowska, którzy w gronie 29 par radzili sobie przyzwoicie: w mistrzostwach klasy B przeszli do półfinału i zajęli 12. miejsce.
Mirosław R. Derewońko
tel. red. 696 145 146