Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 29 maja 2024 napisz DONOS@

Talent Oliwii Bałdygi na miarę Rafała Boguskiego

Główne zdjęcie
Oliwia Bałdyga (fot. Henryk Pestka)

- Spełniło się moje marzenie. Oliwia Bałdyga wystąpiła w Plewiskach w reprezentacji Polski kobiet wieku U-19, w wygranym 8 : 0 meczu Polek z Irlandią Północną podczas eliminacji do Mistrzostw Europy – opowiada z radością i dumą trener piłkarski Henryk Pestka z UKS Łomżyczka Łomża. - Nastąpiło to w 79. minucie gry. Takiego przypadku w historii łomżyńskiej kopanej jeszcze nie było.

- Rzeczywiście, sukces Oliwii Bałdygi jest wyjątkowy, gdyż wystąpiła w reprezentacji Polski do lat 19, ale tym bardziej, że grała w międzypaństwowym meczu o punkty, a nie w meczu towarzyskim – komentuje znawca futbolu i komentator sportowy Artur Piasecki. - Początek dobrze zapowiadającej się kariery Oliwii sprawia, że trzeba przypomnieć wspaniałą postać Rafała Boguskiego. Wprawdzie urodził się w Ostrołęce, ale jest wychowankiem ŁKS Łomża i absolwentem „Ekonomika”. Dobrze pamiętamy znakomitą grę i hart ducha „Dzikiego”. Grał w Ekstraklasie w barwach Wisły Kraków i zdobył 3 razy mistrzostwo Polski. Wystąpił 6 razy w pierwszej reprezentacji kraju, strzelił 3 gole, w tym historyczny: najszybciej strzelony w historii w 23. sekundzie podczas eliminacji do Mistrzostw Świata 2010 w meczu z San Marino w 2009 r. Aktualnie nasz 38-letni Rafał Boguski nadal walczy w I Lidzie piłkarskiej jako zawodnik Puszczy Niepołomice. Jeśli Oliwia będzie nadal tak pracowita jak Rafał, ambitna i wytrwale dążąca do celu, to może zrobić karierę na miarę Rafała i Ewy Pajor, obecnie najlepszej polskiej piłkarki w sporcie seniorskim. Szczerze i serdecznie sukcesu życzymy. 

Piorunujący strzał z lewej nogi
82-letni trener Henryk Pestka jest badaczem historii futbolu łomżyńskiego. - W kategorii chłopców zaszczytu gry w reprezentacji młodzieżowej kraju dostąpiło dwóch piłkarzy Orlików Łomża: Karol Drągowski wielokrotnie i Mateusz Sowa, jednak wśród dziewcząt nigdy nie mieliśmy futbolistki w kadrze narodowej – objaśnia trener Pestka. „Perła z Turośli”, bo tak poetycko nazywał Oliwię przed 9-oma laty jej trener, wypatrzona została w 2013 r. podczas turnieju eliminacyjnego do mistrzostw Podlasia dziewczyn do lat 12. Oliwia miała wówczas zaledwie 9 lat i była zdecydowanie najlepsza w tamtym gronie. Złożona rodzicom propozycja gry w Łomżyczce Łomża została przyjęta. Oliwia od 1. kwietnia 2014 do 14. kwietnia 2016 w barwach Łomżyczki w 53 grach zdobyła 150 bramek! 

- Praktycznie w każdym turnieju rangi mistrzostw Podlasia czy Polski przypadał jej laur najlepszej strzelczyni – wspomina wychowankę szkoleniowiec. - Szybkość, doskonała technika, piorunujący strzał z lewej nogi i inteligencja na boisku to jej atuty. W kolejnych latach podnosiła umiejętności w Fortach Piątnica, a obecnie uczy się w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Łodzi. Zawsze wierzyłem w talent Oliwii i czekałem, kiedy pojawi się w reprezentacji Polski, co nastąpiło 10 października br.

Turoślanka nie ma czasu do zmarnowania
Pod wrażeniem życiowego osiągnięcia Oliwii jest również Łukasz Uściłowski, działacz ŁKS 1926 Łomża w latach 2012 – 2022. - Trzeba być dumnym, że w tak popularnej dyscyplinie sportu, jaką jest piłka nożna, dziewczyna z drużyny w Łomży i Piątnicy awansuje do reprezentacji Polski U-19. To nie tylko wielki wyczyn i wyróżnienie zawodniczki z naszego regionu, ale również niebawem możliwe, że to przedsionek do znakomitej kariery seniorskiej. Do reprezentacji dostają się wybitne jednostki. Oliwia ciężką pracą przez lata osiągnęła doceniony poziom sprawności i umiejętności, budzący uznanie selekcjonerów kadry i podziw kibiców. Młoda piłkarka stała się dobrym wzorem do naśladowania przez koleżanki z jej rodzimych zespołów i dla młodzieży, zaczynającej przygodę z piłką nożną. Oliwia to przykład, że warto wytrwale pracować, trenować i ponosić wyrzeczenia. Na jej poziomie wyszkolenia i rywalizacji wszystko trzeba podporządkować zamierzonemu celowi. Oliwia ma reżim treningów i diety. Nie ma czasu do marnowania na zabawy, dyskoteki czy używki.

Pan Uściłowski przypomina, że Łomża miała jeszcze jedną osobę, która zdobyła zaszczyt zagrania w koszulce z godłem Polski na piersi. Urodzony w Poznaniu Krzysztof Strugarek był zawodnikiem w 2007 r. występującego w 2. lidze ŁKS-u Łomża. Rywalizował wtedy jako reprezentant Polski w mistrzostwach świata do lat 20, rozgrywanych w Kanadzie. Nasza Oliwia także może tam wystąpić.

„Oliwia urodziła się z piłką przy nodze”
- Oliwia od początku wyróżniała się jako zawodniczka na boisku – wspomina Karolina Chaberek, pod której kierunkiem przyszła reprezentantka Polski U-19 trenowała w Klubie Forty Piątnica, jak i później u trenera Macieja Tarnackiego. - Żartowaliśmy, że Oliwia urodziła się z piłką przy nodze. Miała od razu wybitne umiejętności, a przy tym była niezwykle pracowita. Rodzice przywozili ją na treningi z Turośli do Piątnicy, co także od nich wymagało poświęcenia czasu i ponoszenia kosztów. Widzieli w córce potencjał i po latach przekonali się, że było warto inwestować. Jaka jest Oliwia...? Zdaniem trenerki, piłkarka nigdy nie miała problemów w kontakcie z zespołem, jest bardzo otwarta i lubiana przez koleżanki. Chociaż ma nieprzeciętne, wyróżniające ją umiejętności, to nigdy się nie wywyższała. Niesamowity drybling sprawiał, że zdobywała najwięcej bramek, nie tracąc sympatii.

 

Mirosław R. Derewońko

tel. red.  696 145 146

 

Piłkarki Łomżyczki cieszą się brązowym medalem

Szczęśliwa „siódemka” Łomżyczki

Były nie do powstrzymania

Piłkarki Łomżyczki nie do powstrzymania

W województwie najlepsze, w Polsce 16.

Łomżyczka waleczna w VI Turnieju o Puchar Premiera RP

Łomżyczka w finale 6. Turnieju o Puchar Premiera RP

Waleczne piłkarki z Drozdowa triumfują nad Łomżyczką

mm
wt, 11 października 2022 19:10
Data ostatniej edycji: wt, 11 października 2022 21:43:36

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę