Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 05 grudnia 2023 napisz DONOS@

Religia

Witajcie Kochane Dzieci i Drodzy Rodzice – domowi Katecheci. Pozdrawiam Was bardzo serdecznie i zapraszam do zapoznania się z treścią kolejnej katechezy.

Najświętsze Serce Jezusa 

We wtorek przypomniałam, że rozpoczął się miesiąc czerwiec

poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.

Dzisiaj na ten temat będzie opowiadanie, które przeczyta Wam Rodzic.

Serce, które czasem boli 

- Babciu powiedz mi proszę, czy serce może pęknąć? 

Kasia wdrapała się babci na kolana i objęła ją za szyję.

 - Dlaczego pytasz Kasiu i czemu jesteś taka smutna? 

Babcia przytuliła wnuczkę, która patrzyła na nią swoimi wielkimi, niebieskimi oczami.

 - Słyszałam jak wczoraj mamusia mówiła tatusiowi, że chyba pęknie jej serce. 

Nie chcę żeby tak się stało. Babciu, czy ono pęka, tak jak balon? – spytała zaniepokojona wnuczka. 

- Nie Kasiu, to tylko takie powiedzenie. Jeżeli ktoś ma poważne zmartwienie albo został skrzywdzony, to mówi, że boli go serce tak bardzo, że chyba mu pęknie.

- Jak myślisz babciu, kto skrzywdził mamusię i o co się martwi?

Widzisz Kasiu, wasz tatuś wyjeżdża do pracy na dłuższy czas. Wiesz jak bardzo mamusia go kocha. Prawie na rok tatuś musi was zostawić, by zapracować na utrzymanie. Ty też będziesz za nim tęsknić, prawda?

- Och tak babciu, bardzo. Obiecałam tacie, że będę bardzo dzielna i nie będę płakać.

- Zuch dziewczynka – pochwaliła wnuczkę babcia - możesz pocieszyć mamusię, jak narysujesz jej coś ładnego na tej kartce to będzie bardzo zadowolona.

- Dzień dobry wszystkim – powiedziała wchodząc do kuchni Asia - niechcący słyszałam waszą rozmowę. Ja też zrobię dla mamusi coś, co sprawi jej radość. Natomiast wieczorem Kasiu pójdziemy na nabożeństwo czerwcowe. Ksiądz mówił nam na religii, że Jezus także czeka na tych, którzy chcą pocieszyć Jego Serce zranione dla nas.

- Jak to zranione? To Pana Jezusa też boli Serce? – zapytała Kasia

- Popatrz – Asia wyjęła z plecaka zeszyt do religii – widzisz tu jest obrazek Serca Pana Jezusa. Ciernie to są nasze grzechy. Gdy robimy coś złego, to wbijamy te ciernie Jezusowi. Ksiądz nam mówił, że jeżeli chcemy wyjąć je z Serca Pana Jezusa, musimy zrobić coś dobrego. Jeżeli wcześniej uczyniliśmy coś złego, trzeba się przyznać i przeprosić.

Asia usiadła obok babci i oparła swoja głowę o jej ramię.

- Babciu, ja bardzo przepraszam, że wczoraj nie posłuchałam ciebie i nie poszłam po zakupy. Sama musiałaś dźwigać ciężkie siatki na 4 piętro. Już zawsze będę ci pomagać i Kasią zajmę się bez dąsów. Czy myślisz, że wtedy Jezusa będzie mniej boleć Serce?

- Z pewnością Asiu.

Babcia z uśmiechem popatrzyła na wnuczkę.

- Pójdę z wami do kościoła. Też chcę pocieszyć Pana Jezusa i wynagrodzić za grzechy swoje i tych, którzy nie pamiętają o Nim – powiedziała starsza pani.

- Co to znaczy wynagrodzić? – zapytała Kasia.

- To właśnie znaczy naprawić coś, co się źle zrobiło. Można też wynagradzać w imieniu innych, modląc się za nich lub ofiarując cierpienia. Na przykład ty Kasiu możesz ofiarować Panu Jezusowi swoją tęsknotę za tatusiem, gdy wyjedzie. Tak wielu ludzi nie pamięta o Bogu, także dzieci o Nim zapominają. Okłamują rodziców, zaczepiają i krzywdzą słabszych od siebie. Czerwiec to właśnie miesiąc, w którym wynagradzamy Jezusowi za to wszystko, by Jego Serce chociaż troszkę mniej cierpiało.

- Teraz już rozumiem, co tatuś miał na myśli, mówiąc mamusi, że jak wróci, to wynagrodzi jej i nam wszystkie chwile spędzone osobno.

- Wiesz co moja mała, mądra siostrzyczko? – powiedziała Asia - wkrótce jest Dzień Ojca. Napiszemy dla tatusia piękne życzenia i zrobimy laurkę.

- Super – zawołała Kasia.

Proszę zaśpiewać z dzieckiem Litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Dziecko włączy się do śpiewu słowami „zmiłuj się nad nami”

po każdym wezwaniu litanii.

 

Link: Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa

          youtube.com/watch?v=hgJIa60KK4w

Foto:
Foto:
Agata Komorowska
śr, 03 czerwca 2020 22:53
Data ostatniej edycji: cz, 04 czerwca 2020 09:03:28

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę