29 maja 2020 - piątek
Witajcie , witajcie w piąteczek, piątuś, piątunio
Temat dnia:
Piknik rodzinny
Zadania:
1. Ćwiczenia gimnastyczne - https://www.youtube.com/watch?v=FacAJxiIzh4&t=9s Zabawy z dzieckiem w domu.
Aktywność fizyczna - https://www.youtube.com/watch?v=jgJOS26G1wY .
2. Zabawa językowa „Jedziemy z rodzicami na wycieczkę” – rozpoznawanie głosek w słowach. Do zabawy potrzebne będą: plecak oraz przedmioty potrzebne na wycieczce. Rodzic trzyma w dłoni plecak, do którego trzeba włożyć przygotowane przedmioty. Dziecko kolejno wybiera przedmioty dla siebie i dla innych członków rodziny, którzy „pojadą” na wycieczkę. Dziecko wybiera przedmioty , których nazwy zaczynają się na taka samą literę jak imię osoby , dla której wybierać będzie przedmiot. Musi też powiedzieć, dlaczego wybrało taki, a nie inny przedmiot. Np. Dla cioci Basi zabieram na wycieczkę bułkę, bo może zgłodnieć. Dla Krzysia zabieram klocki, żeby się nie nudził w razie deszczu. Dla Mamusi Agnieszki zabiorę aparat, żeby robiła pamiątkowe zdjęcia.
3. „Piknik z rodziną” - zabawa doskonaląca koncentrację i spostrzegawczość. Rodzic prezentuje dziecku 3 ilustracje. Dziecko opowiada, gdzie wybrała się rodzina i jak spędza czas. Następnie dziecko wykonuje 8 – 12 obrazków przedmiotów, które można zabrać na piknik (do zrobienia obrazków przygotowujemy dziecku wycięte białe, nieprześwitujące kartoniki i kredki) . Kiedy dziecko skończy rysowanie Rodzic kładzie na dywanie cztery kartoniki (może być ich mniej/więcej, wszystko zależy od możliwości dziecka). Dziecko uważnie im się przygląda. Potem rodzic zakrywa obrazki, a dziecko próbuje wymienić wszystkie rzeczy, które się na nich pojawiły. Gdy mu się uda, odszukuje kolejne przedmioty na ilustracji. Zabawa trwa do wyczerpania kartoników (obrazki załączniki).
4. Zabawa sensoryczna „Co mam w koszu?”. Rodzic ukrywa w koszu przedmioty i produkty, które można zabrać na piknik, np. jabłko, gruszkę, kubek, papierowe talerzyki. Zadaniem dziecka jest rozpoznanie ich za pomocą dotyku i opowiedzenie, jakie cechy ma dany przedmiot. Zabawę można również poprowadzić z wykorzystaniem słownictwa języka obcego, np. angielskiego (miękki – soft, twardy – hard, długi – long, krótki – short, duży – big, mały – little itp.).
5. Zabawa matematyczna „Przygody na pikniku”. Rodzic daje dziecku liczmany, np. nakrętki po napojach. Następnie wyciąga z kosza z poprzedniej zabawy po jednej rzeczy i układa zadanie na jej temat, np.: Na piknik zabrałam 3 jabłka. Moja koleżanka przyniosła jeszcze 2 jabłka. Ile mamy razem jabłek? Dziecko układa liczmany, dodaje i odejmuje w zakresie 10.
6. „Moja wesoła rodzina” – utrwalenie piosenki https://www.youtube.com/watch?v=9CAEhPUDlA4
7. „Pamiątka z pikniku” zabawa badawcza. Rodzic daje dziecku masę solną, a dziecko pokrywa grubą warstwą jednorazowe talerzyki. Odciska w niej różne skarby, by sprawdzić, jakie wzory powstaną. Dziecko porównuje kształt i wielkość odcisków. Następnie tworzy kompozycję z masy solnej i materiałów z zabawy „Letni piknik”. Rodzic pozostawia prace do wyschnięcia (Przepisy na różne masy znajdą Państwo na stronie https://rodzicielskieinspiracje.pl/masy-plastyczne-diy-stworz-wlasny-piasek-kinetyczny-lub-gluta/ .
Udanego i wesołego piątku oraz miłego odpoczynku w weekend!