28 maja 2020 - czwartek
Cieplutko Was witamy Kochane Dzieci i Drodzy Rodzice
Temat dnia:
Brat i siostra
Zadania:
1. „Miczitanka” – zabawa ruchowa; Dziś na początek zaproście Swoich Bliskich szczególnie jeśli macie siostrę lub brata, do zabawy ruchowej „Miczitanka” znanej Wam bardzo dobrze z przedszkola.2.
Miczitanka
Taka mała Miczitanka mi się spodobała
Takie wielkie miała pióro, ona taka mała
Taka mała, takie pióro,
Takie pióro, taka mała
Tak mała, takie pióro,
Takie pióro, taka mała.
Opis:
Śpiewając słowo „mała” pokazujemy za pomocą dłoni coś małego, zaś śpiewając o dużym piórze pokazujemy coś dużego. Kolejny raz śpiewamy i pokazujemy trochę szybciej, następne powtórzenie jeszcze szybciej , a czwarty raz najszybciej.
„Rodzina” – opowiadanie ilustrowane ruchem. Rodzic będzie czytać opowiadanie lub sam wymyśli dowolne. Dziecko uważnie słucha i stara się ilustrować gestami wszystkie czynności opowiedziane przez Rodzica. Dodatkowo na słowo brat dziecko robi przysiad, a na słowo siostra dziecko podskakuje.
Pewnego dnia rodzeństwo – brat i siostra - wybrało się na spacer do parku. Wyszli ze swego domu i zrobili 3 kroki do przodu (dziecko przesuwa się do przodu, robiąc trzy kroki). Następnie brat zauważył ślimaka na liściu akacji i cofnął się o jeden krok. Siostra z kolei usłyszała szelest w gałązkach bzu i przesunęła się o dwa kroki w lewo. Oddzielili się od siebie. Co muszą teraz zrobić brat i siostra, żeby się spotkać? Ile kroków i w którą stronę muszą wykonać? Dziecko szuka rozwiązania, sprawdza jego poprawność. Rodzic kontynuuje. Udało się! Brat z siostrą wspólnie wędrują do parku. Zrobili pięć kroków do przodu i trzy kroki w prawo. Siostra zauważyła nadchodzącą babcię i zrobiła jeszcze dwa kroki do przodu. Brat dołączył do niej, ale szedł inną drogą, więc wykonał dwa kroki w lewo i kolejne dwa kroki do przodu…
Rodzic dowolnie kontynuuje opowieść.
3. „Miś dla siostry lub brata” – praca plastyczna według wzoru https://www.facebook.com/136499677093862/videos/2476416379242509 - Miś z serwetki lub ręczniczka.
4. Zabiorę brata na koniec świata – wysłuchanie piosenki, nauka refrenu na pamięć, zabawy do piosenki; https://www.youtube.com/watch?v=ewYgrFUwr5I
Moja siostra królewna - https://www.youtube.com/watch?v=IQPthSiL_KI
5. Praca z KP4.26a – odszukiwanie osób na fotografii na podstawie przeczytanych zdań oraz tekstu przeczytanego przez Rodzica.: Ciocia Julki stoi z lewej strony mamy Julki. Siostra Julki jest ubrana na zielono. Babcia Julki stoi z lewej strony cioci.
6. Praca z KP4.26b – rozpoznawanie emocji, wymyślanie rozwiązań konfliktów między rodzeństwem;
7. Praca z KP4.28a – kącik grafomotoryczny, pisanie po śladzie nazw członków rodziny;
8. „Fotografie rodzinne” – zabawa dramowa. Dziecko odgrywa temat zdjęcia, np. gra w badmintona, jest nad morzem, na spacerze, w górach, na basenie, ogląda książki, bawi się, kłóci się. Na sygnał: stop! ustawia się tak, by pokazać wybraną sytuację – powstaje nieruchoma fotografia. Następnie zamieniamy się rolami.
9. Zabawa ruchowa „W mojej rodzinie” – masażyk na podstawie wiersza Dominiki Góry. Rodzic najpierw wykonuje masażyk na plecach dziecka, a potem dziecko wykonuje masażyk na plecach Rodzica.
W mojej rodzinie każdy chodzi inaczej:
tata tupie, (dziecko uderza delikatnie pełnymi dłońmi)
mama stuka, (stuka palcami wskazującymi w różne miejsca)
brat biega, (szybko porusza po plecach dwoma palcami – wskazującym i środkowym)
a siostra skacze. (wykonuje naprzemiennie uderzenia raz jedną, raz długą dłonią zaciśniętą w pięść)
Babcia z dziadkiem chodzą tak… (delikatnie dotykają linii kręgosłupa opuszkami palców wskazujących – od dołu do góry)
A ty chodzisz jak? (porusza palcami w dowolny sposób).
Wesołego czwartku ! Czekamy na zdjęcia misiów ! Ciekawe , kto będzie pierwszy?