Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 21 września 2023 napisz DONOS@
Jajeczne zabawy

02.04. "Jajeczne" zabawy

Witamy Was gorąco w kwietniowy czwartek !

Na dzisiaj przygotowałyśmy dla Was następujące zadania :

1. Poproście Rodziców, aby przeczytali Wam opowiadanie "Najpiękniejsze...." Grzegorza Kasdepke. Następnie odpowiedzcie na pytania związane z opowiadaniem.

Najpiękniejsze…

Grzegorz Kasdepke

„Jak wiadomo, każda mama pragnie, aby jej dziecko było naj, naj, najwspanialsze!…

Prawda?

Tak samo rzecz się miała z pewnymi dobrze mi znanymi kurami. Któregoś ranka wszystkie trzy zniosły jajka. Cóż to była za radość! Gdakały wniebogłosy ze szczęścia! Spoglądały z miło­ścią na swe jajeczka. Otulały je delikatnie. Nasłuchiwały czy zza kruchej skorupki nie dobiegnie ich czasem jakiś dźwięk. Jednym słowem jak wszystkie mamy, robiły sporo zamieszania.

– Z mojego jajeczka – gdakała pierwsza kura – wyrośnie najsilniejszy kogucik na całym podwórku!

– A z mojego – gdakała druga – najpiękniejsza nioska w całej wsi!

Zaś trzecia kura była tak szczęśliwa, że nie wiedziała nawet, czy wolałaby chłopca, czy dziew­czynkę. Wszystkie jednak chciały, aby ich dzieci były najpiękniejsze.

Postanowiły więc pomalować skorupki jajek najwspanialej, jak tylko potrafiły.

– Mój kogucik – gdakała pierwsza kura – będzie czerwony w niebieskie paski.

– A moja nioska – gdakała druga – będzie różowa w zielone groszki.

Zaś trzecia kura nie mogła się zdecydować, czy pomalować jajo na pomarańczowo w brązowe kwadraciki, czy na brązowo w pomarańczowe trójkąciki.

Wszystkie były przekonane, że z tak kolorowych jajek wyklują się najpiękniejsze kurczaki I rzeczywiście.

Którejś nocy usłyszały jakieś ciche trzaski, jakieś popiskiwania… – zanim się obejrzały, z popękanych, kolorowych skorupek wyskoczyły ich dzieci.

– Jaka śliczniutka!… – wygdakała pierwsza kura.

– Mój ty kochany!… – rozczuliła się druga.

– Chlip, chlip!… – płakała ze szczęścia trzecia kura.

A małe kurczaczki, wszystkie żółciutkie, jak gdyby pomalowało je samo słońce, rozejrzały się dookoła i krzyknęły radośnie:

– Mamo! Już jestem!

O jakich kurczakach marzyły kury? Co kury zrobiły z jaj­kami? Jakiego koloru były małe kurczaczki? Jakie zwierzęta wykluwają się z jaj? Rodzic może pomóc nazwać kategorie tych zwierząt: owady, ryby, gady, płazy. 

2. Kolejne zadanie znajduje się w Księdze Zabaw z literami - strona 59 - doskonalenie umiejętności czytania tekstów z poznanych liter.

3. Pokoloruj jajka według instrukcji - załącznik 1

4. Przeczytaj wyrazy oraz rozwiąż rebusy - załącznik 2 

5. Wykonaj zadania z karty pracy w załączniku 3

6. "Wyścig z jajkiem" - zabawa ruchowa. Do zabawy zaproś Rodziców lub rodzeństwo. Potrzebna będzie drewniana łyżka i jajko (najbezpieczniej, jeśli będzie ugotowane na twardo). Wyznaczami start i metę i przenosimy jajko na łyżce w taki sposób, aby nie spadło na ziemię. Możemy wprowadzać utrudnienia i zmieniać sposób poruszania się np. tyłem, bokiem, stopa za stopą, na palcach, na piętach. Dobrej zabawy !

7. Czy po wyścigach trochę zgłodnieliście? A może przygotujcie wspólnie pastę jajeczną na kanapki? Będziecie potrzebować : jajka ugotowane na twardo,  szczypiorek, rzodkiewka, natka pietruszki, majonez, sól, pieprz, pokorojone pieczywo. Spróbujcie samodzielnie pokroić wszystkie składniki, doprawić do smaku i wymieszać. Kanapki możecie również pięknie ozdobić.

Smacznego !

Foto:
Foto: załącznik 1
Foto: załącznik 2
Foto: załącznik 3
Foto:
Agata Komorowska
śr, 01 kwietnia 2020 20:47
Data ostatniej edycji: śr, 01 kwietnia 2020 21:13:54

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę