Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 10 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Grunwald

Zanim trafił do Muzeum, 5o lat przeleżał w zbiorach prywatnych ten komplet cegiełek na Fundusz Grunwaldzki. Są one przykładem osobliwej wojny propagandowej toczonej przez władze PRL-u przeciwko Kościołowi, gdy ten przygotowywał się do obchodów Tysiąclecia Chrztu Polski. Wymyślono wówczas kontr-obchody Tysiąclecia Państwa, a swoistym wstępem do zawłaszczenia historii miała być 550 rocznica obchodów bitwy pod Grunwaldem. Postanowiono zorganizować Zlot Młodzieżowy i wznieść pomnik na polu bitwy. Przygotowania zaczęto 2 lata wcześniej, w 1958 r.: Front Jedności Narodu wyemitował cegiełki po 5,10, 20 i 100 zł na Fundusz Grunwaldzki. Na uroczystości zjechało ok. 30 tys. osób ze Związku Harcerzy, Młodzieży Socjalistycznej, Wiejskiej i Zrzeszenia Studentów, dla których przygotowano obok „służby społecznej” także „seminaria polityczne”. Po odsłonięciu pomnika z twarzami rycerzy zwróconych celowo na zachód, młodzież złożyła ślubowanie jedności w służbie narodu, socjalizmu i pokoju. Ślubowano też walkę ze wstecznictwem, ciemnotą  i zacofaniem - czego symbolem oczywiście był Kościół, wg partii rządzącej. Mało znanym faktem historycznym jest ustanowienie decyzją króla Władysława Jagiełły dnia zwycięstwa 15 lipca (święto Rozesłania Apostołów) - pierwszym świętem państwowym w polskiej historii, obchodzonym niezwykle uroczyście aż do III rozbioru Rzeczpospolitej.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę