Przejdź do treści Przejdź do menu
środka, 18 grudnia 2024 napisz DONOS@

Chcemy ożywić Starówkę

Na łomżyńskiej „starówce” restauracje z alkoholem będą mogły być bliżej kościołów? Tego chce środowisko przedsiębiorców i część radnych Łomży, którzy na wniosek Łomżyńskiej Izby Przemysłowo-Handlowej skierowali na najbliższą sesję Rady Miasta projekt zmiany uchwały w sprawie zasad usytuowania miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych na terenie Łomży. Zgodnie z zapisami projektu na „starówce” nie obowiązywałaby granica 90 metrów m.in. od szkół, przedszkoli i kościołów, poniżej której dziś tego typu obiektów nie wolno otwierać. - W Krakowie takie przepisy są w Łomży też by mogły – mówi Maciej Zajkowski, który w poniedziałkowe przedpołudnie „z 90 metra” na ulicy Farnej w Łomży, apelował do radnych o poparcie zmian w uchwale.

Zgodnie z zapisami projektu zmian w uchwale granica 90 metrów nie obowiązywałaby w obrębie Starego Rynku, łącznie z ulicami: Stary Rynek, Długa, Dwoma, Krótka, Fama, Rządowa, Giełczyńska, Sienkiewicza, Plac Niepodległości, Krzywe Koło, Senatorska, Woziwodzka. Dotyczyłoby to jednak tylko sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży czyli restauracji, pubów, barów czy... winiarni. Jak przekonywał Maciej Zajkowski, prezes ŁIP-H, właśnie na ulicy Farnej jedne z łomżyńskich przedsiębiorców chciałby otworzyć kawiarnię i winiarnię. Na razie jednak przepisy to uniemożliwiają. Dlatego przedsiębiorcy postulują aby te przepisy zmienić.
- Nie było to automatyczne przyznanie koncesji wszystkim. Przedsiębiorca musiałby zapewnić odpowiedni systemu ochrony placówki, estetyczny wygląd i uzyskać opinię właściwej terenowo Rady Dzielnicy (Osiedla) – mówi Zajkowski.
Pomysł przedsiębiorców poparło sześcioro radnych Łomży, którzy formalnie wnieśli projekt pod obrady Rady Miasta. Aby przepisy weszły w życie muszą zyskać akceptację większości w 23- osobowej Radzie. Już wiadomo, że zmian nie popiera prezydent Jerzy Brzeziński. W liście przesłanym do Zajkowskiego podkreślał on, że „stosowane dotychczas rozwiązania sprawdziły się i zyskały powszechną akceptację”.

Zdaniem przedstawicieli ŁIP-H zmiana zapisów uchwały dotyczącej zasad handlu alkoholem jest jednym z elementów zmiany „wizerunku” łomżyńskiej starówki i „obudzenia” jej do życia choćby przez lokowanie tu lokali gastronomicznych. Przedsiębiorcy apelują też do władz miasta o „reklamę” starówki poprzez lepsze oznaczenie dojazdów i parkingów, a także zmianę kierunku ruchu na ulicy Dwornej.

 

źródło: www.4lomza.pl



 









 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę