Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 18 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Mistrzowie AgroLigi

W piątek po południu w Sali Kolumnowej Pałacu Prezydenckiego Andrzej Kiełczewski, prezes Pepees S.A., odebrał z rąk prezydent RP Lecha Kaczyńskiego tytuł mistrza Krajowej AgroLigi 2008 w kategorii firma. Celem konkursu jest wyłonienie i nobilitacja najlepszych w kraju rolników i firm z branży. W kategorii rolników indywidualnych sukces odnieśli Maria i Krzysztof Leśniewscy z miejscowości Konopki Jałbrzyków Stok w gminie Zambrów, którzy zostali krajowymi wicemistrzami.

Poza listami gratulacyjnymi od Prezydenta Lecha Kaczyńskiego zwycięzcy otrzymali również puchary i dyplomy od Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, od Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz od Prezesa Agencji Rynku Rolnego. Na zdjęciu prezes Andrzej Kiełczewski z pucharem Mistrza Krajowej AgroLigi 2008. (fot. www.prezydent.pl)
Poza listami gratulacyjnymi od Prezydenta Lecha Kaczyńskiego zwycięzcy otrzymali również puchary i dyplomy od Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, od Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz od Prezesa Agencji Rynku Rolnego. Na zdjęciu prezes Andrzej Kiełczewski z pucharem Mistrza Krajowej AgroLigi 2008. (fot. www.prezydent.pl)
Prezydent Lech Kaczyński wręcza Andrzejowi Kiłeczewskiemu, prezesowi Pepees S.A. list gratulacyjny (fot. www.prezydent.pl)
Prezydent Lech Kaczyński wręcza Andrzejowi Kiłeczewskiemu, prezesowi Pepees S.A. list gratulacyjny (fot. www.prezydent.pl)

Prezydent wręczył listy gratulacyjne 29 laureatom konkursu.
- Rolnictwo to siła polskiej rodziny - powiedział Prezydent, gratulując rolnikom. Jak zauważył Lech Kaczyński, "pierwsze lata po wejściu do Unii były dla rolnictwa bardzo dobre, a teraz sytuacja uległa istotnemu pogorszeniu". - Ci, którzy w tych warunkach dają sobie bardzo dobrze radę, zasługują na szczególne wyróżnienie - podkreślił Prezydent.
Lech Kaczyński podkreślał, że polskie rolnictwo jest siłą w Unii Europejskiej. - Jestem przekonany, że Polska zdoła wywalczyć w najbliższych latach w Unii taką politykę wspierania rolnictwa, która będzie korzystna dla naszego kraju" - powiedział. - Trzeba dążyć do tego, żeby wsparcie dla polskiego rolnika było podobne do wsparcia dla rolnika francuskiego - dodał.

Ogólnopolski Konkurs AgroLiga 2008 organizowany jest na szczeblu wojewódzkim, podobnie jak 17 wcześniejszych edycji, przez Wojewódzkie Ośrodki Doradztwa Rolniczego, na szczeblu krajowym przez Redakcję Audycji Rolnych Programu Pierwszego TVP SA we współpracy ze Stowarzyszeniem AgroBiznesKlub, grupującym wielu laureatów AgroLigi z lat poprzednich. Tradycyjnie patronat nad konkursem pełnią: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Prezes Agencji Rynku Rolnego i Prezes TVP SA. W roku 2008 konkurs objął honorowym patronatem Prezydent RP.

PEPEES to największe w kraju przedsiębiorstwo produkujące szlachetną skrobię ziemniaczaną i jej przetwory oraz jeden z najważniejszych zakładów przetwórstwa rolnego w regionie północno-wschodnim. Najwyższej jakości produkty firmy mają ponad 2200 zastosowań w wielu dziedzinach przemysłu - od spożywczego przez kosmetyczny i farmaceutyczny, po budowlany. Prawie 25% produktów PEPEES S.A. trafia do odbiorców w Europie, Azji i obu Amerykach.
Firma PEPEES działa w Łomży już od ponad 40 lat. Obecnie zatrudnia ponad 200 osób i stale współpracuje z blisko 2 tysiącami plantatorów. W najbliższych latach firma rozszerzy ofertę współpracy dla rolników. Stanie się to po wybudowaniu wytwórni skrobi ziemniaczanej - wysoko przetworzonej oraz skrobi zbożowych. Spółka zamierza także wprowadzić produkcję komponentów do biopaliw.

Maria i Krzysztof Leśniewscy (Konopki Jałbrzyków Stok 24, gm. Zambrów) prowadzą gospodarstwo o powierzchni 51,07 ha, z czego użytki rolne stanowią - 44,89 ha. Kierunkiem produkcji jest chów bydła mlecznego. Stado podstawowe liczy 65 krów, a sprzedaż za 2007 rok wyniosła 420 000 litrów mleka.
Krowy utrzymywane są w wybudowanej w 2006 roku oborze wolnostanowiskowej, bezściołowej. Dój odbywa się w hali udojowej typu - rybia ość 2 x 6. Pasza treściwa zadawana jest przy pomocy stacji paszowej. Pasza objętościowa zadawana jest wozem paszowym. Krowy są pod oceną użytkowości mlecznej. Średnia wydajność wynosi 7000 litrów mleka, a rekordzistki dają nawet do 10000 litrów.
W strukturze zasiewów przeważają użytki zielone i kukurydza. Gospodarstwo spełnia wymogi dobrostanu i ochrony środowiska. Wyróżnia się w skali powiatu pod względem produkcji i wydajności krów oraz dbałością o uprawy i park maszynowy. Na uwagę zasługuje ponadto ogród ozdobny, który jest chlubą gospodyni. Cała posesja odznacza się panującym w niej porządkiem.
Państwo Leśniewscy są gościnni i otwarci na współpracę. Ich gospodarstwo może służyć za przykład dla osób trudniących się rolnictwem.

 

źródło: www.4lomza.pl


Edyta Gawrych
pon, 16 marca 2009 13:01
Data ostatniej edycji: pon, 16 marca 2009 13:43:25

 

 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę