"ZIELONE PŁUCA POLSKI"
W obszarze "ZIELONYCH PŁUC POLSKI", na który składają się tereny województwa; Podlaskiego i Warmińsko Mazurskiego oraz Wschodniego Pomorza i Północnego Mazowsza, funkcjonują 4 parki narodowe, 14 krajobrazowych, kilkaset rezerwatów i mnóstwo innych form ochrony przyrody.
Ta intensyfikacja działań ochroniarskich świadczy o wyjątkowym skupieniu bogactwa przyrodniczego w tej części Polski.
W "Zielonych Płacach Polski" jest co chronić, a zatem i zwiedzać. Liczne są atrakcje historyczne i etnograficzne znajdujące się w okolicach Białegostoku, Białowieży, Knyszyna, Tykocina, Łomży, na Równinie Kurpiowskiej, Mazurach i Warmii, pojezierzu suwalsko - augustowskim. Cenne zabytki historyczne regionu są ozdobione wartościowymi obszarami przyrodniczymi i swoistym specyficznym folklorem tzw, ściany wschodniej. Charakterystyczna cechą północno-wschodniego pogranicza jest wielokulturowość wynikająca z przemieszczania się przez wieki kilku narodowosci, tj.: rosyjskiej, litewskiej, niemieckiej, tatarskiej, żydowskiej i oczywiscie polskiej. Każda z tych narodowości ma tutaj ślady swojej historii w postaci dobrze zachowanych zabytków - pomników przeszłości.
W "Zielonych Płucach Polski" Turyści zastaną czyste środowisko, ciszę i przyjazne, bezpieczne otoczenie. Spełnią tu swoje zainteresowania, pasje zarówno miłośnicy jak i profesjonaliści przyrody, a szczególnie ornitolodzy, botanicy, zoologowie, leśnicy, filmowcy i fotografowie, etnografowie, malarze plenerowi, a także wędkarze, żeglarze i zbierający runo leśne.
Bez przesady można stwierdzić, iż dobrze zachowana przyroda pólnocno-wschodniego regionu Polski jest obrazem tych wartości które wyginęły już w innych częściach Europy.