Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 13 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Międzykontynentalne skrzyżowanie szlaków pod Łomżą

Jak co roku nad Narwią i Biebrzą trwa przelot ptaków, który definitywnie zwiastuje wiosnę. Ruszając kilka kilometrów w stronę Wizny i dalej nad Biebrzę możemy być świadkami wielotysięcznych ptasich stad, podczas przystanku na posiłek. Zatrzymują się by później dalej przemieszczać się na północ lub na wschód.

Dyr. Biebrzańskiego Parku Narodowego Adam Sieńko dla Polskiego Radia: 

Biebrza jest takim międzykontynentalnym skrzyżowaniem szlaków migracyjnych ptaków. Ptaki migrują z północy na południe, z południa na północ, tak samo z kierunku wschód i zachód. Tak, że o tej porze roku można szczególnie dużo gatunków stwierdzić, tym bardziej, że jest to okres toków, godów, kiedy ptaki są stosunkowo głośne, łatwo widoczne. Później w okresie wczesnoletnim, letnim, kiedy zajmują się wychowaniem potomstwa już nie są ani tak atrakcyjne ubarwione jak o tej porze roku, ani nie zachowują się w sposób tak charakterystyczny dla toku, natomiast wtedy zajmują się cichą, spokojną opieką rodzinną. Ale wiosna właśnie z tego słynie, że raz jest mnogość gatunków, po drugie jest mnogość barw i mnogość dźwięków. Na pewno takimi pierwszymi sygnałami, że wiosna nadchodzi, no to jest, oczywiście, gęganie gęsi, lecące klucze w trakcie nocy, w trakcie dnia, łoskot lądujących gęsi. Są to stada, nie rzadko, liczące po kilkaset, nawet tysiąc osobników.

Do tego dochodzi mnóstwo gatunków kaczek - kaczek, które kojarzą się w pary w tym momencie. Kaczory szczególnie są wyjątkowo okazale ubarwione. Kolejnym sygnałem nadchodzącej wiosny jest obecność czajek, to też taki dosyć charakterystyczny ptak o charakterystycznym zachowaniu i o bardzo charakterystycznym głosie, bardzo łatwy do obserwacji. Łatwo też jest usłyszeć żurawie o tej porze roku, zobaczyć klucze żurawi. Właśnie o tej porze roku, właśnie w marcu, kiedy jeszcze przymrozki często występują z rana, no to jest taki rycerz bagien, często jest tak nazywany to, oczywiście, jest mowa o cietrzewiu. Malowniczość rozlewisk Biebrzy, duża ilość wody w dolinie Biebrzy, w tym roku szczególnie mamy dużo tej wody, także nam ułatwiam obserwację, bo ptaki są skupione na stosunkowo niewielkich wyniesieniach, tak, że stosunkowo łatwo można je będzie oglądać. Ten rok jest bardzo dogodny. 

 

na podstawie www.polskieradio.pl/jedynka  

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
MUZEUM ROLNICTWA im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu

Agroturystyka Biebrza - Mamuciadolina.pl
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę