Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 13 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Okolice Łomży

Główne zdjęcie
fot. G. Lorinczy

Okolice Łomży to jedno z ostatnich miejsc w Europie gdzie przetrwała nieskażona - w wielu enklawach dzika i pierwotna - przyroda. Kto choćby raz przewędruje bagiennymi szlakami doliny Biebrzy; kogo łódź czy kajak wprowadzi w urzekające labirynty tysiąca meandrów Narwi, Pisy czy Biebrzy; komu zdarzy się zawitać w leśnych uroczyskach Puszczy Kurpiowskiej; kto choćby raz przeżyje bliskie spotkanie z łosiem lub jeleniem; kogo wreszcie letnia bezsenność wwiedzie w niepowtarzalny klimat biebrzańskiego lub narwiańskiego świtu - ten będzie wracał tu stale. Ludzie mieszkający tu - gościnni i otwarci, żyjący często naturalnym rytmem przyrody z bogatą tradycją kulturową - sprawiają, że pobyt tutaj zostaje na długo w pamięci.

WIOSNA Wiosna - to prawdziwy raj dla tych, którzy chcieliby zobaczyć budzącą się do życia, dziką przyrodę, a szczególnie dla miłośników ornitofauny. Można wówczas obserwować niezliczone ilości ptactwa, zwłaszcza na sięgających horyzontu rozlewiskach Biebrzy i Narwi. Pisze wędrówki szlakami Bagien Biebrzańskich czy ostępami Puszczy Kurpiowskiej, spływy kajakowe najpiękniejszymi szlakami w Europie, oraz wycieczki rowerowe to doskonały sposób, aby obserwować i poznawać tutejszą przyrodę.

LATO Latem okolice Łomży stanowią doskonałe miejsce do uprawiania turystyki aktywnej, szczególnie kajakarstwa oraz turystyki rowerowej i pieszej. Wspaniałe rzeki, przepiękne lasy oraz wybitne walory krajobrazowe - szczególnie w Łomżyńskim Parku Krajobrazowym Doliny Narwi - sprawiają, że nie sposób się tu nudzić. Dodatkowych atrakcji dostarcza niespotykana nigdzie indziej mozaika kulturowa oraz sieć ciekawych punktów widokowych.

JESIEŃ Jesień mieni się wszystkimi odcieniami złota. "Złotą Polską Jesień" szczególnie widać w naszych lasach, na malowniczych wzgórzach czy w dolinach rzek. Wtedy to właśnie piesze czy rowerowe wędrówki sprawiają największą przyjemność. Jest to też wymarzony czas dla grzybiarzy, którzy wędrując pośród lasów często znajdują dorodne okazy borowików, koźlarzy, maślaków... Jesienią można odwiedzić również warsztaty regionalnych rzemieślników: garncarzy, kowali czy tkaczy, które do tej pory funkcjonują.

ZIMA Zima jest tu dłuższa i bardziej śnieżna niż w innych regionach Polski co sprzyja uprawianiu wszelkich sportów zimowych, szczególnie narciarstwa biegowego. Dużym powodzeniem cieszą się kuligi - czyli zimowe przejażdżki saniami, które zazwyczaj kończą się ogniskiem. Zima to również najlepszy okres do tego, aby pod okiem wytrawnych znawców nauczyć się tropienia zwierząt.

Foto: fot. G. Lorinczy
Foto: fot. J. Chaberek
Foto: fot. Z. Folga
Foto: fot. Z. Folga
Foto: fot. Z. Folga
Foto: fot. Z. Folga
Foto: fot. J. Chaberek
Foto: fot. B. Deptuła

 
Zobacz także
MUZEUM ROLNICTWA im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu

Agroturystyka Biebrza - Mamuciadolina.pl
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę