Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 04 maja 2024 napisz DONOS@

Skromny Zwycięzca

Główne zdjęcie
Wiesław Grzymała

W poniedziałek o 7. rano Wiesław Grzymała dowiedział się oficjalnie z portalu 4lomza.pl, że został radnym Łomży i otrzymał największą liczbę głosów od wyborców w mieście. Chwilę później dostał pierwszego smsa z gratulacjami od proboszcza swojej parafii Bożego Ciała ks. Radosława Kubła. Z godziny na godzinę i dnia na dzień gratulacji przybywało, więc doświadczony samorządowiec miał powody do zadowolenia z 4-tygodniowej kampanii wyborczej. Na czym polegała jego „ofensywa”, aby zdobyć zaufanie 875 wyborczyń i wyborców okręgu nr 3, obejmującym rozległe tereny Osiedla Południe z blokami ŁSM i Zawady Przedmieście? Wiesław Grzymała wyjawia tajemnicę sukcesu 3 dni po wyborze do Rady Miejskiej w rozmowie z Mirosławem R. Derewońko w redakcji 4lomza.pl.

Słoneczna niedziela zapowiedziała pogodną środę, kiedy odwiedził nas najbardziej doświadczony w Radzie Miejskiej Łomży radny. Wiesław Grzymała ma 69 lat, w samorządzie działa od 18 lat. W latach 2006-2010 był przewodniczącym Rady, później kandydował do Sejmiku Podlaskiego (nie zdobył mandatu, choć miał 3. wynik z 4. miejsca - PiS w jego okręgu wygrał 2 mandaty). W latach 2014-2018 znowu zostaje radnym Łomży i przejmuje przewodniczenie po Bernadecie Krynickiej, która w 2015 r. obejmuje mandat posła RP. W kadencji 2018-2024 przewodniczącymi Rady byli: Jan Olszewski (1948-2023) i Alicja Konopka (1955-2023), a po jej śmierci stery rządu w Radzie obejmuje Pan Grzymała. Wybory 7. kwietnia przyniosły komitetowi partii Prawo i Sprawiedliwość 8 mandatów w Radzie, chociaż w kadencji 2014-2018 PiS miał 11 radnych. Drugi wynik zdobył Adrian Gołaszewski – 865 w okręgu nr 4 (tereny SM Perspektywa) i Piotr Modzelewski – 815 (nr 1 – Łomżyca). Trójka zwycięzców na wyborczym  podium Łomży startowała z sukcesami z listy PiS. 

Szacunek
Co sprawiło, że Wiesław Grzymała osiągnął imponujący wynik? Na pewno doświadczenie w pracy radnego i przewodniczącego Rady. Uczestnicy i obserwatorzy sesji nieraz podziwiali jego stalowe nerwy na: wypowiedzi radnych, skaczących po tematach od Sasa do Lasa, niewybredne komentarze i podejmowanie kwestii moralno-ustrojowych, jakby w rękach 23-osobowej Rady Miejskiej Łomży złożony był los Polski, Europy, a niebawem i całego świata. Przewodniczący potrafił buzujące jak garnek z kartoflami emocje tonować, a radnych upominać i przywoływać do porządku w uprzejmy sposób. Niebagatelne jest, że w oczach większości miał szacunek, z racji na wyważone i klarowne poglądy i wypowiedzi. Z inicjatywami inwestycji i działania nie występował za często, ponieważ – jak wyjaśnił 10. kwietnia 2024 – nie wypadało tak postępować przewodniczącemu Rady. Nie chciał wywołać wrażenia, że wykorzystuje funkcję do przeprowadzania partykularnych spraw. Zdaniem Pana Grzymały, rolą przewodniczącego jest koordynować pracę Rady, by sprawnie działały komisje tematyczne, np.: inwestycji, gospodarki komunalnej, edukacji, kultury i sportu, spraw społecznych i bezpieczeństwa, oraz aby spokojnie, merytorycznie, w atmosferze dyskusji, a nie kłótni przebiegały comiesięczne sesje. Ponadto trzeba pamiętać, że przewodniczący Rady Miejskiej często występuje w sytuacjach oficjalnych spotkań, wizyt, obchodów, uroczystości, co także wymaga czasu i powagi.

Kampania
Zaufanie wyborczyń i wyborców pogłębiały doświadczenia z pracy: przez 18 lat jako bankowca w Banku Gospodarki Żywnościowej, przez 6 lat w Oddziale ARiMR w Łomży i pszczelarza z pasieki rodzinnej, istniejącej od 1919 r. Wcześnie odumarli mu rodzice i jako 26-latek stał się najbliższym wsparciem dla 19-letniego brata... Przejął prowadzenie pasieki po tacie Stanisławie (1913-1976), zaś teraz tradycję kontynuuje w 4. pokoleniu syn Stanisław. Być może, wieloletnia praca z ludźmi i przebywanie z pszczołami od dziecka pomogły mu ukształtować osobowość człowieka, który umie spokojnie, jasno, rzeczowo przedstawić swoje racje. W kampanii wyborczej posłużył się hasłem: „Z szacunku do historii”, która jest jego pasją, zwłaszcza dzieje Polski w XX i XXI wieku. Zawiesił w okręgu 3 małe banery z twarzą: metr na 3 m oraz dwa po metr na 2 m. Z pomocą 5 osób z rodziny i znajomych rozkolportował 10 tysięcy ulotek. Umieścił banery wyborcze w 2 portalach. Postanowił, żeby nie składać mieszkańcom pustych obietnic ani atakować konkurencji do sympatii elektoratu.

- Jesteśmy wybrani przez społeczeństwo i mamy służyć społeczeństwu jako pomost między władzą a obywatelami – zauważa radny PiS Wiesław Grzymała. - Samorząd powinien zajmować się rzetelnie lokalnymi sprawami, by sesje Rady nie przerodziły się w emocjonalne filipiki i uprawianie polityki. Powinniśmy dbać o interes Miasta, wspierać inicjatywy i prowadzić konsultacje, żeby jak najlepiej służyć mieszkańcom Łomży i przyczyniać się do rozwoju naszej małej ojczyzny. Chcę, żeby Rada Miejska wróciła do pracy merytorycznej na komisjach, aby mogła podejmować racjonalne decyzje.

Mirosław R. Derewońko
tel. re. 696 145 146

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę