Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Nowy prezes pszczelarzy łomżyńskich

Główne zdjęcie
Wiesław Grzymała

Wiesław Grzymała został nowym prezesem Regionalnego Związek Pszczelarzy w Łomży. Prezesa łomżyńscy, ale także kolneńscy, grajewscy, zambrowscy i wysokomazowieccy pszczelarze wybrali na nadzwyczajnym zjeździe po rezygnacji dotychczasowego szefa Dariusza Wasilewskiego. Nowy mówi, że chce uaktywnić związek.

Pasieka nowego prezesa RZPwŁ Wiesława Grzymały ma ponad 90 lat. Założył ją jego dziadek gdy wrócił z I wojny światowej. Tylko w pasiece Grzymały miód wytwarza 80 pszczelich rodzin. To jakieś trzy i pół miliona pszczół... W Łomży jest kilku tak dużych pszczelarzy. W regionie około stu. 
- Związek skupia 105 pszczelarzy z terenu powiatów dawnego województwa łomżyńskiego, którzy mają łącznie 3553 rodziny pszczele – mówi Wiesław Grzymała, zaznaczając że fach ten powoli zamiera. - Powstają duże pasieki zawodowe, natomiast dla ekosystemu ważniejsze były te małe pasieki przydomowe – dodaje.

Związek pszczelarzy skupia się przede wszystkim na szkoleniach członków. Coraz ważniejsza staje się także jego rola pośrednicząca w przekazywaniu środków na pomoc dla pszczelarzy. Zgodnie z polskim prawem po pieniądze na wsparcie pszczelarze nie mogą bezpośrednio zwracać się do rządowych instytucji, a muszą robić to za pośrednictwem choćby RZP. Jak podkreśla Grzymała z takich środków można otrzymać dofinansowanie sięgające nawet do 100% w przypadku leków dla pszczół, do 70% zakupu matek i do 60% w przypadku sprzętu pszczelarskiego.   

Koniec sierpnia to dla nich czas „zbiorów”, a właściwie zarobku. W ostatnią niedzielę pszczelarze z z regionu prezentowali się na biesiadzie w Tykocinie, a w najbliższy weekend będzie jeszcze większa impreza w siedzibie Narwiańskiego Parku Narodowego w Kurowie i chyba największa w Polsce w Zawodziu k. Myszyńca.

210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę