Blokowa koalicja
Radni z PiS, PO, SŁ i LPR tworzą większościowa koalicję w Radzie Miasta Łomży. Podczas pierwszej sesji członkowie tej koalicji obsadzili prezydium Rady. Przewodniczącym został Wiesław Grzymała z PiS, a jego zastępcami Jan Bajno (SŁ) i Maciej Głaz (PO). Pierwszą w tej kadencji sesję samorządu Łomży otworzyła Krystyna Michalczyk-Kondrtatowicz. Byłą Prokurator Okręgowy w Łomży jest najstarszą radną. Na początek przytoczyła słowa Cycerona „Dobro społeczeństwa najwyższym prawem” i życzyła aby radni tym mottem kierowali się w pracy samorządowej.
Później przewodnicząca seniorka odczytała tekst ślubowania radnego, a radni – po kolei - powtarzali „przysięgam” przy czym większość z nich (za wyjątkiem Jerzego Brodziuka, Zbigniewa Lipskiego i Michalczyk-Kondratowicz) dodawała „Tak mi dopomóż Bóg”.
Ślubowania radnego nie składał Marcin Brunon Sroczyński, który choć wygrał mandat radnego, wobec wygranej w wyborach prezydenckich Jerzego Brzezińskiego wybrał funkcję wiceprezydenta miasta. Zwolnione przez Sroczyńskiego miejsce w Radzie podczas najbliższej sesji zajmie Zbigniew Szewczyk, który startował tak jak Sroczyński z listy ChRS i w tym samym okręgu wyborczym zdobył, najwięcej (po Sroczyńskim) głosów poparcia czyli - 35.
Kolejnym punktem pierwszej sesji był wybór przewodniczącego. Zgłoszono tylko jednego kandydata – Wiesława Grzymałę z PiS. Radni „opozycyjnego” klubu Samorządowe Porozumienie Łomży, którzy wnosili na początku sesji o rezygnację z wyborów podczas tej sesji wiceprzewodniczących Rady dopytywali go o stosunek do opozycji, do pomysłów zmiany struktury Rady i wysokości diet. Kandydat na przewodniczącego odpowiadał, że „arytmetyka wyborcza dała (koalicji – dop. red.) większość”, ale „liczy na współpracę ze wszystkimi radnymi”. Dodawał także, że nie widzi potrzeby zmiany struktury Rady (chodzi o liczbę wiceprzewodniczących i stałych komisji Rady), a byłby skłonny poprzeć pomysł ograniczenia wysokości diet.
Po tej prezentacji w głosowaniu tajnym radni większością głosów – 18 za – wybrali Wiesława Grzymałę na przewodniczącego Rady Miasta.
Nieco zamieszkania powstało podczas zgłaszania kandydatów na wiceprzewodniczących Rady. Radni Lipski i Alicja Konopka z „opozycji” zgłosili jako kandydatów na wiceprzewodniczących Alicję Gołaszewską i Piotra Grabaniego z „koalicji”. Oboje jednak nie chcieli kandydować do tych funkcji. W tej sytuacji zgłoszeni chwilę później oficjalni kandydaci „koalicji” Maciej Głaz (Platforma Obywatelska) i Jan Bajno (Solidarna Łomża) nie mieli problemów z uzyskaniem poparcia większości radnych. W głosowaniu tajnym pierwszy z nich uzyskał 17, a drugi 18 głosów poparcia.
Tym samym pierwsze głosowania w Radzie Miasta Łomży potwierdziły, że zawiązano koalicję radnych, który zdobyli mandaty w ramach bloku wyborczego, który zawiązały PiS, PO, LPR i Solidarna Łomża. (W bloku tym była jeszcze Samoobrona, ale zdobyte w wyborach poparcie było zbyt małe aby ktokolwiek z tej partii dostał się do Rady Miasta)
Koalicja ta dysponuje bezwzględną większością w Radzie mając 17 mandatów.