Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 23 listopada 2024 napisz DONOS@

Blokowa koalicja

Główne zdjęcie
od lewej: Maciej Głaz, Wiesław Grzymała i Jan Bajno

Radni z PiS, PO, SŁ i LPR tworzą większościowa koalicję w Radzie Miasta Łomży. Podczas pierwszej sesji członkowie tej koalicji obsadzili prezydium Rady. Przewodniczącym został Wiesław Grzymała z PiS, a jego zastępcami Jan Bajno (SŁ) i Maciej Głaz (PO). Pierwszą w tej kadencji sesję samorządu Łomży otworzyła Krystyna Michalczyk-Kondrtatowicz. Byłą Prokurator Okręgowy w Łomży jest najstarszą radną. Na początek przytoczyła słowa Cycerona „Dobro społeczeństwa najwyższym prawem” i życzyła aby radni tym mottem kierowali się w pracy samorządowej.

radni koalicji
radni koalicji
Krystyna Michalczyk-Kondrtatowicz
Krystyna Michalczyk-Kondrtatowicz
głosuje Wiesław Grzymała
głosuje Wiesław Grzymała
brawa po wyborze Przewodniczącego Rady
brawa po wyborze Przewodniczącego Rady
Prezydent Jerzy Brzeziński nakłada łańcuch Przewodniczącego Rady Wiesławowi Grzymale
Prezydent Jerzy Brzeziński nakłada łańcuch Przewodniczącego Rady Wiesławowi Grzymale
Przewodniczący Rady Wiesław Grzymała
Przewodniczący Rady Wiesław Grzymała

 
Później przewodnicząca seniorka odczytała tekst ślubowania radnego, a radni – po kolei - powtarzali  „przysięgam” przy czym większość z nich (za wyjątkiem Jerzego Brodziuka, Zbigniewa Lipskiego i Michalczyk-Kondratowicz) dodawała „Tak mi dopomóż Bóg”.
Ślubowania radnego nie składał Marcin Brunon Sroczyński, który choć wygrał mandat radnego, wobec wygranej w wyborach prezydenckich Jerzego Brzezińskiego wybrał funkcję wiceprezydenta miasta. Zwolnione przez Sroczyńskiego miejsce w Radzie podczas najbliższej sesji zajmie Zbigniew Szewczyk, który startował tak jak Sroczyński z listy ChRS i w tym samym okręgu wyborczym zdobył, najwięcej (po Sroczyńskim) głosów poparcia czyli - 35.

Kolejnym punktem pierwszej sesji był wybór przewodniczącego. Zgłoszono tylko jednego kandydata – Wiesława Grzymałę z PiS. Radni „opozycyjnego” klubu Samorządowe Porozumienie Łomży, którzy wnosili na początku sesji o rezygnację z wyborów podczas tej sesji  wiceprzewodniczących Rady  dopytywali  go o stosunek do opozycji, do pomysłów zmiany struktury Rady i wysokości diet. Kandydat na przewodniczącego odpowiadał, że „arytmetyka wyborcza dała (koalicji – dop. red.) większość”, ale „liczy na współpracę ze wszystkimi radnymi”. Dodawał także, że nie widzi potrzeby zmiany struktury Rady (chodzi o liczbę wiceprzewodniczących i stałych komisji Rady), a byłby skłonny poprzeć pomysł ograniczenia wysokości diet.
Po tej prezentacji w głosowaniu tajnym radni większością głosów – 18 za – wybrali Wiesława Grzymałę na przewodniczącego Rady Miasta.

Nieco zamieszkania powstało podczas zgłaszania kandydatów na wiceprzewodniczących Rady. Radni Lipski i Alicja Konopka z „opozycji” zgłosili jako kandydatów na wiceprzewodniczących Alicję Gołaszewską i Piotra Grabaniego z „koalicji”. Oboje jednak nie chcieli kandydować do tych funkcji. W tej sytuacji zgłoszeni chwilę później oficjalni kandydaci „koalicji” Maciej Głaz (Platforma Obywatelska) i Jan Bajno (Solidarna Łomża) nie mieli problemów z uzyskaniem poparcia większości radnych. W głosowaniu tajnym pierwszy z nich uzyskał 17, a drugi 18 głosów poparcia.

Tym samym pierwsze głosowania w Radzie Miasta Łomży potwierdziły, że zawiązano koalicję radnych, który zdobyli mandaty w ramach bloku wyborczego, który zawiązały PiS, PO, LPR i Solidarna Łomża. (W bloku tym była jeszcze Samoobrona, ale zdobyte w wyborach poparcie było zbyt małe aby ktokolwiek z tej partii dostał się do Rady Miasta)
Koalicja ta dysponuje bezwzględną większością w Radzie mając 17 mandatów.
 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę