Uroczysty nowy rok akademicki w Akademii Łomżyńskiej
Czwartek chłodny, szary, mżysty, ale w nowoczesnej auli przy Akademickiej jasno jak w słonecznej Hiszpanii, skąd z Almerii w Andaluzji przyjechał Pedro. Uczestniczy w inauguracji razem z 25-oma studentkami i studentami: Espanoles i rówieśnikami z Turcji, Gruzji i Kirgistanu. Pewnie rozumieją niewiele z przemowy inauguracyjnej JM Rektora dr. hab. Dariusza Surowika, lecz za kilka miesięcy mają sporą szansę mówić po polsku. Studentki i studenci 1. roku Akademii Łomżyńskiej ślubowali na sztandar, otrzymali po róży. Po wysłuchaniu nagrania „Gaudeamus igitur”, wysłuchano wykładu na inaugurację pt. „Meandry rozwoju sztucznej inteligencji” dr. hab. inż. Arkadiusza Orłowskiego.
„Gaudeamus igitur, iuvenes dum sumus...” - oto pieśń akademicka z końca XVIII w., nawiązująca do średniowiecznego hymnu pokutnego z XIII w. Zachęcała w uroczystym tonie: „Zatem radujmy się, dopóki jesteśmy młodzi. Po przyjemnej młodości, po uciążliwej starości pochłonie nas ziemia”. Nieuchronnemu prawu Natury przeciwstawiona jest potęga życia, zwłaszcza akademickiego: „Vita nostra brevis est, brevi finietur...”. Skoro życie nasze jest krótkie i szybko się skończy, tym bardziej należy wiwatować na cześć Akademii, Profesorów, każdego z osobna i wszystkich razem. Niechaj zawsze będą w kwiatach, czyli kwitną do końca śmiertelnego świata. Pieśń zawiera także apologię na cześć państwa: res publica, naszego miasta, mecenasów i ich łaskawości, panienek i mężatek. W pełnej wykładowców, gości z innych uczelni, przedstawicieli środowisk Łomży, powiatu i regionu oraz studentów w auli imienia prof. Antoniego Jakubczaka (1954 – 2012) mało kto wiedział, że - po roku od śmierci wtedy 58-letniego Prorektora został oddany do użytku cały nowoczesny kompleks.
„Uczelnia jest dumą naszego miasta i regionu”
Rektor Dariusz Surowik w przemowie posługiwał się wzniosłymi i pozytywnymi zdaniami na temat misji Akademii Łomżyńskiej, dobrego poziomu nauczania, programów badawczych, współpracy na wielu polach z samorządami, instytucjami i organizacjami, aspiracji i planów. Jak na inaugurację, to mało było konkretów, które można by przytoczyć, z wyjątkiem nowego kierunku: logistyka. Rektor uwypuklił ważną rolę braci studenckiej, której obecność, energia, zaangażowanie nadają sens pracy i motywują do doskonalenia naukowców i dydaktyków. Sprawia to też, że studentki i studenci mają sprzyjającą przestrzeń w Uczelni do zdobywania wiedzy i rozwoju zawodowego, realizacji marzeń i ambicji oraz rozkwitania talentów. Uczelnia stała się przez 21 lat miejscem, gdzie młodzież kształci się na specjalistów i nabywa umiejętności obywatelskie.
Rektor Surowik wspomniał o inwestycjach w infrastrukturę dydaktyczną i badawczą, przez co poprawiają się warunki do pogłębiania wiedzy i tworzenia innowacji. Akademia Łomżyńska współpracuje z ośrodkami naukowymi i biznesowymi, ma około 150-osobową kadrę wykładowców, więc nowy rok akademicki zapowiada się inspirująco, progresywnie, optymistycznie. Rektor stwierdził, że „Uczelnia jest dumą naszego miasta i regionu”.
Otwartość na inicjatywy i podnoszenie poziomu
Minister Dariusz Wieczorek przekazał do AŁ list, odczytany przez poseł Alicje Łepkowską – Gołaś (PO / KO), w którym życzy pomyślności i satysfakcji z pracy na rzecz rozwoju nauki i szkolnictwa wyższego w Polsce. Prorektor AŁ dr Izabela Sekścińska prowadziła immatrykulację – uroczystość przyjęcia w poczet społeczności akademickiej studentów 1. roku, których po ślubowaniu JM Rektor symbolicznie uderzał berłem. Sympatycznym, kulturalnym, osobistym gestem okazało się uprzejme skłonienie głową pojedynczo każdego z żaków (on – żak; ona - ?) na scenie w stronę wypełnionego tłumnie audytorium.
Student, przedstawiciel Samorządu Studenckiego Patryk Gutowski wspominał, że pasja, zaangażowanie i radość to wartości z poprzedniego roku: podczas dni otwartych, festiwalu nauki, juwenaliów, jak i w trakcie akademickiej codzienności. Docenił władze Uczelni za otwartość na inicjatywy studenckie oraz podnoszenie poziomu kształcenia, przez co młodzież ma możliwość zdobycia wiedzy i doświadczeń. Podziękował wykładowcom i personelowi „za pracę za kulisami”.
Mirosław R. Derewońko
tel. red. 696 145 146
-
Technologie jutra już dzisiaj ma PWSliP w Łomży
-
Zmiany w kierownictwie Akademii Łomżyńskiej
-
Zaczyna się nowy rok akademicki 2023 / 2024
-
Profesor Bralczyk uczy przemawiania w Akademii NSŁ
-
Nowy rok akademicki w Łomży
-
Obracają intelektualnie w głowach scenariusze przyszłości
-
Pierwszy rektor, drugi rektor i nieznany jeszcze rektor PWSIiP
-
Inauguracja w „państwówce” z „Sekretną mapą Europy” Staniszkis
-
Studenci wracają na uczelnie
-
Nowi studenci w Łomży
-
„Radujmy się więc, dopókiśmy młodzi!”
-
„Gaudeamus” i NASK razem w PWSIiP w Łomży
-
Inauguracja w Akademii Łomżyńskiej z nowym Sztandarem
-
Pieńkowski na pierwszego rektora PWSIiP w Łomży
-
Gaudeamus w łomżyńskiej PWSIiP
-
Nowi studenci, drogie budynki i zmiana nazwy PWSIiP
-
Odszedł wybitny łomżyński profesor
-
„Studentem być to przecież nie wada – mądremu nawet wypada”
-
Początek roku akademickiego w PWSIiP oraz WSA