Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 17 kwietnia 2021 napisz DONOS@

„Radujmy się więc, dopókiśmy młodzi!”

Główne zdjęcie
Rektor prof. Kazimierz Pieńkowski inauguruje rok akademicki w PWSIiP w Łomży. fot. Adam Dąbrowski

Piąty rok akademicki rozpoczęła uroczyście Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Na pierwszy rok przyjęła rekordową w swej krótkiej historii liczbę studentów, bo aż 710. Łącznie ze studentami starszych lat w murach uczelni nauki pobierać będzie 1400 żaków na studiach dziennych i zaocznych. Na inauguracji zjawiło się mnóstwo znakomitych gości, wśród których w piątkowe popołudnie w gmachu przy ul. Poznańskiej byli, m.in., profesorowie: minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka, b. rektor SGGW w Warszawie Tomasz Borecki i rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku Jan Górski.

Nowa, dobudowana część budynku PWSIiP
fot. Adam Dąbrowski
Nowa, dobudowana część budynku PWSIiP fot. Adam Dąbrowski
fot. Adam Dąbrowski
fot. Adam Dąbrowski
fot. Adam Dąbrowski
fot. Adam Dąbrowski
Uroczystość uświetnili obecnością: ks. bp senior Tadeusz Zawistowski, wicewojewoda podlaski Wojciech Dzierzgowski, wicemarszałek Jacek Piorunek i prezydent Łomży Jerzy Brzeziński z wiceprezydentem Krzysztofem Choińskim. Gości było tak wielu, że część studentów oglądała przebieg inauguracji na telebimie w sali obok, zaś część na korytarzach i schodach wymieniała wrażenia z wakacji.
- Bądźcie spragnieni wiedzy i poznawajcie ludzi – apelował do młodych JM Rektor PWSIiP prof. Kazimierz Pieńkowski. Doradzał żakom, by korzystali z okazji, że mają możliwość spotkania na życiowej drodze doświadczoną kadrę naukową i kapelana uczelni ks. dr. Stanisława Białego.
Minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbara Kudrycka potwierdziła, że łomżyńska uczelnia wzorowo wpisuje się w strategię kształcenia ministerstwa i standardy Unii Europejskiej. Oprócz wysokiego poziomu wiedzy teoretycznej, wpisuje się w specyfikę regionu i dąży do współpracy z sektorem wdrożeniowym i produkcyjnym. Potwierdziła, że w dalszym ciągu PWSIiP może liczyć na pomoc finansową ze strony państwa. Przypomnijmy, że chodzi o 4,5 miliona zł, z czego placówka na remont otrzymała już pierwszą transzę 0,5 mln zł. Ponadto otrzyma na budowę centrum badawczo-innowacyjnego 11,5 mln euro. Będzie to kompleks pięciu gmachów z laboratoriami, położony m. gmachem głównym a kościołem NMP Częstochowskiej. O pomocy w przedsięwzięciach uczelni zapewnił także prezydent Łomży Jerzy Brzeziński.
Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży jako jedyna wyższa szkoła zawodowa w Polsce otrzymała uprawnienia kształcenia na poziomie magisterskim na kierunku pielęgniarstwo.
- Stu pracowników naukowych i dydaktycznych prowadzi zajęcia na kierunkach, pozwalających zdobyć licencjat i tytuł inżyniera: zarządzanie, informatyka, automatyka i robotyka, kosmetologia, technologia żywności i żywienia człowieka oraz wychowanie fizyczne – poinformowała Ewa Zawłocka, rzecznik prasowy rektora. - Do tej pory PWSIiP w Łomży ukończyło blisko 250 absolwentów zarządzania, informatyki i pielęgniarstwa.
Tomasz Laskowski otrzymał indeks studenta pierwszego roku informatyki. Młody łomżyniak jednym tchem wylicza atuty uczelni: bezpłatne studia, niższe koszty utrzymania, bo mieszka w domu z rodzicami, krótszy dojazd niż w dużym mieście, podtrzymywanie znajomości koleżeńskich  i rozwijanie pasji naukowych oraz artystycznych, gdyż zajmuje się muzyką.
Jego rówieśnik Marcin Fabiszewski wybrał wychowanie fizyczne. Jako tancerz mistrzowskiej formacji breakdance Crazy Twisting Group chce rozwijać sprawność fizyczną, tym bardziej że na drugim roku wychowania fizycznego ma kolegę z CTG Arkadiusza Statkiewicza, a na trzecim – swego instruktora Marka Kisiela.
Po immatrykulacji, czyli obrzędzie pasowania na studenta przez JM Rektora i wręczeniu indeksów, zabrzmiał hymn „Gaude Mater Polonia”. Wykład inauguracyjny na temat odnawialnych źródeł energii wygłosił prof. Andrzej Jordan, prorektor PWSIiP ds. nauki i współpracy z zagranicą.  Inaugurację zakończyła stara łacińska pieśń studencka „Gaudeamus igitur, iuvenes dum sumus” - „Radujmy się więc, dopókiśmy młodzi”.

Mirosław R. Derewońko
cz
so, 04 października 2008 07:52
Data ostatniej edycji: pon, 06 października 2008 15:54:01

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę