Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Cudowna Martyna

- Jestem jeszcze bardziej ambitna, zawzięta i systematyczna - mówi Martyna Krawczyńska, prawie 18-letnia rekordzistka Polski w biegu na 10 tysięcy metrów. Skromna biegaczka uczy się w Liceum Mistrzostwa Sportowego w Łomży i trenuje od 4 lat pod kierunkiem Andrzeja Korytkowskiego. - O 180 stopni zmieniło się moje postrzeganie sportu. Początkowo to zabawa, gra w piłkę na podwórku z rodzeństwem i sąsiadami, a obecnie to ciężka praca: wyrzeczenia, treningi, zgrupowania, wyjazdy na zawody w Polsce i Hiszpanii. Mam marzenie: medal z Mistrzostw Europy U-20 w Jerozolimie.

Martyna rok temu otrzymała nagrodę starosty łomżyńskiego za osiągnięcia w sporcie. Cieszyła się, że dorośli docenili jej pasję, wysiłek, czas poświęcony na dążenie ku celowi. 21. listopada ukończy 18 lat. Uczy się w LMS, codziennie po lekcjach pokonuje ok. 12 km w niecałą godzinę. Przygoda ze sportem zaczęła się w Szkole Podstawowej w Nurze, gdzie dziewczynę ogień, jak żywe srebro, zauważyła nauczycielka wf Wioletta Chomicz. Powiedziała o odkryciu Cezaremu Koziarskiemu, a ten zaprosił 5-klasistkę Martynkę na zawody w cyklu „Lekkoatletyka dla każdego” w Białymstoku. Wygrała trójbój: biegi na 60 m i na 600 m oraz rzut piłeczką palantową. Rok później na turnieju w piłkę nożną o Puchar Tymbarku zauważyli ją trenerzy z MUKS Praga Warszawa. Wstąpiła do klubu i grała z powodzeniem jako napastnik i lewy skrzydłowy. Strzelała bramki, a jednocześnie biegała na zawodach SZS, lecz przez ponad rok nie mogła się zdecydować, którą dyscyplinę wybrać. Jak w życiu bywa, zdecydował przypadek: na zawodach powiatowych w Ostrowi Mazowieckiej dostrzegł jej potencjał i talent trener Andrzej Wardaszka, współpracujący z LŁKS Prefbet Śniadowo – Łomża.

18-letnia rekordzistka Polski
Natychmiast w maju 2018 r. poinformował o biegającej lekko, jakby frunęła nad bieżnią, Martynie Andrzeja Korytkowskiego.

- Tego samego dnia wieczorem odwiedziłem z Panem Koziarskim tatę, babcię i Martynę, proponując współpracę, możliwości rozwoju niewątpliwie dużego talentu – mówi trener Korytkowski.

Po 7. klasie Martyna wyjeżdża w lipcu 2018 r. na 10-dniowy obóz sportowy do Szklarskiej Poręby. Podobają się jej zajęcia z rówieśnikami i starszymi o rok czy dwa koleżankami i  kolegami... Prawie 4 i pół roku później 18-latka przy ładnej, jesiennej pogodzie, 14 st. Celsjusza, w Piasecznie wygrywa Memoriał Eugeniusza Lokajskiego i Józefa Nojiego. Jej trener spodziewał się dobrego wyniku, bo 3 tygodnie wcześniej w biegu ulicznym uzyskała czas 37 minut i 31 sekund na 10 km w Susku Starym. Na stadionie w Piasecznie Martyna na 7 okrążeń do mety została liderką i prowadzenia nie oddała do końca. Zwyciężyła bieg na 10 000 m ze świetnym wynikiem 36 minut 18 sekund i 68 setnych - wynik lepszy o 23 sekundy od rekordu sprzed 38 lat Moniki Skuzy.

- Nikt nigdy w Polsce nie pobiegł szybciej jako dziewczyna w wieku 18 lat – komentuje historyczny fakt trener Korytkowski. Dodaje, że w tym wieku nie notuje się rekordu oficjalnie, a najlepsze wyniki w historii polskiej lekkoatletyki. Martyna tym samym jest po 38 latach nieoficjalną rekordzistką kraju. W zdobyciu rekordu pomógł catering Fit Szef i wizyty kilka razy u biomechanika z Olsztyna. To w połączeniu z dobrymi warunkami treningowymi i odnową biologiczną przyniosło znakomite efekty.

Rekord nie spadł z nieba  
Zawodniczka Klubu Sportowego Prefbet – Sonarol zdobyła 10 medali Mistrzostw Polski: 1 złoty, 7 srebrnych i dwa brązowe. Od 2019 r. corocznie sięga po medale w biegach na 600 m oraz 800 m i w sztafetach mix 4 x 400 m oraz 4 x 800 na MP w Łodzi i Białymstoku. Martyna jest też powołana do Kadry Narodowej na 1 500 m. Lekkoatletka posiada 8 rekordów województwa podlaskiego od 600 m do 10 km i 10 000 m, jak również w biegach przeszkodowych: 1500 m i 2000 m.

Trener Andrzej Korytkowski chwali Martynę jako zawodniczkę bardzo pracowitą, zdyscyplinowaną, systematyczną i ambitną. - 25. rok jestem trenerem, ale nigdy nie miałem wychowanki ani wychowanka, którzy by spełnili wszystkie warunki, niezbędne do osiągania tak wysokich wyników sportowych – wspomina szkoleniowiec. - Martyna ma wszystkie atuty psychofizyczne, ogromną determinację i świadomość celów do osiągnięcia... Maturzystka Liceum Mistrzostwa Sportowego zastanawia się nad wyborem  uczelni, w której studia mogłaby łączyć z treningami i startami w zawodach. - Bieganie sprawia mi radość – wyjawia sympatyczna i skromna Martyna. Treningi i starty dają jej satysfakcję i szczęście. Spośród ludzi, którym najwięcej zawdzięcza, wymienia trenera, rodzinę i fundatora stypendium. 

Iwona Puciłowska, dyrektor Liceum Mistrzostwa Sportowego, opowiada, że Martyna jest lubianą przez uczniów i nauczycieli, życzliwie wspierających ją w drodze do sukcesu. Pomocna, życzliwa i uśmiechnięta uczennica budzi sympatię oraz nadzieję na światowy triumf. - Mamy marzenie z Radą Pedagogiczną, by Martyna odniosła sukces na Igrzyskach Olimpijskich... Martyna też tego pragnie, ale wcześniej chce zmierzyć się na ME w Jerozolimie za rok z dystansem 3 000 m z przeszkodami.

Mirosław R. Derewońko

tel. red.  696 145 146 

 

Wicemistrzowie Polski LŁKS „PREFBET ŚNIADOWO” Łomża z Liceum Mistrzostwa Sportowego

Pierwszy medal Klubu Sportowego PREFBET – SONAROL

Martyna Krawczyńska z rekordem Ziemi Łomżyńskiej

Życiówki młodych lekkoatletów

Historyk i biegaczka dostali Nagrodę Starosty

Mistrzowie z Łomży ze stypendiami od premiera i ministra

Krawczyńska o włos od rekordu Polski

Martyna Krawczyńska show

Krawczyńska z najlepszym wynikiem w Polsce

Krawczyńska zwycięża na Ibizie

Rekord Polski Krawczyńskiej

mm
cz, 27 października 2022 09:41
Data ostatniej edycji: cz, 27 października 2022 12:21:02

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę