Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 19 marca 2024 napisz DONOS@

Aktywni Seniorzy w Łomży

„Unia uznaje i szanuje prawo osób w podeszłym wieku do godnego i niezależnego życia oraz do uczestniczenia w życiu społecznym i kulturalnym” - głosi artykuł 25. Karty Praw Podstawowych UE. W Łomży żyje we wrześniu 2022 r. około 15 tysięcy 800 seniorów. Większość z nich zajmuje się ukochanymi wnuczkami, a niektórzy uprawiają działki, chodzą na koncerty, wystawy, spotkania literackie. Najaktywniejsi działają w Łomżyńskiej Radzie Seniorów i radzą, jak dopomóc bliźnim.

Ogólnopolski Dzień Seniora to w kalendarzu 14. listopada. Międzynarodowy Dzień Osób Starszych wypada 1. października, a Europejski Dzień Seniora - 20 października. Po tych jesiennych, zimnych datach widać, że Łomżyńska Seniorada jest organizowana wcześniej, aby było cieplej na słoneczku. Odkąd powstała w 2015 r. Łomżyńska Rada Seniorów, organizowała wspólnie z Urzędem Miejskim  rokrocznie wesołe, rozśpiewane i roztańczone  spotkanie seniorów na Starym Rynku. Artystyczno-profilaktyczne: występom towarzyszyły porady specjalistów od diety, zdrowia, urody i badania, np. cukru i ciśnienia. W 2020 r. festynu nie było z powodu pandemii. Edycje Seniorady: w 2021 r. i we wtorek, 14. września, 2022 r. odbyły się na obrzeżu trawnika Parku Jana Pawła II, przy basenie. Na Senioradzie bawiło się około 150 – 200 seniorów. Pogoda słoneczna dopisała, lecz nie było upalnie. Ze sceny witała starszych gości przewodnicząca Łomżyńskiej Rady Seniorów Grażyna Czajkowska i prezydent Mariusz Chrzanowski. Wystąpił, m.in. Zespół Maryna pod kierunkiem Danuty Waśko.

Aktywny Senior
Przed Senioradą w sali konferencyjnej ratusza przez prawie 2 godziny Łomżyńska Rada Seniorów, licząca 13 osób, przedstawiła prezydentowi Łomży Mariuszowi Chrzanowskiemu refleksje na temat potrzeb demokratycznie wybranego ciała, problemy środowisk osób w starszym i podeszłym wieku i propozycje działań. Włodarz chętnie zabierał głos, życzliwie komentując opinie i pomysły, czasem podsuwając rozwiązania. Obecnie w Łomży mieszka około 15 800 seniorów. Spośród nich około 8 800 ma indywidualną Kartę Seniora, uprawniającą do zniżek w sklepach, instytucjach i usługach.

Łomżyńska Rada Seniorów wypowiadała zdanie wcześniej, m.in., w programie rozwoju Łomży do 2030 r. i w strategii rozwiązywania problemów społecznych, odnosząc się do wielu obszarów życia. Na spotkaniu w ratuszu po wielokroć wracała kwestia, jak dotrzeć z informacją o działalności Rady do seniorów, jak propagować aktywne formy życia, by nie siedzieli sami w domu, przyłączali się do działania w Klubie Seniora przy Nowogrodzkiej. Inicjatywą, promowaną przez Stanisława Kaseję, jest nowe Stowarzyszenie Aktywny Senior z prezesem inż. Andrzejem Urbankiem na czele. Miasto nie może wspierać potrzeb Rady Seniorów jako osób fizycznych - mogłoby za pośrednictwem SAS.

Złota Rączka
- Niech będzie ciasny, ale własny – zawyrokował sentencjonalnie Jan Przybylski wymianę zdań na temat oddzielnego, niezależnego lokalu dla Łomżyńskiej Rady Seniorów, której dokumenty i gazety z wydarzeń RS w Polsce lokowane są, m.in. w szafce w wydziale kultury i domu przewodniczącej. Spośród kilku propozycji uczestnikom narady spodobał się pomysł przerobienia dawnych garaży i pomieszczeń socjalnych Zakładu Zieleni Miejskiej. Pani Czajkowska mówiła, że dzięki inwestycji zyskałyby swój odrębny lokal wszystkie rady: osób niepełnosprawnych, młodzieżowa, sportowa i Rada działalności Pożytku Publicznego. Można by wtedy zorganizować dyżury, ażeby mieszkańcy Łomży mogli zadzwonić i przyjechać. Przede wszystkim, Rada miałaby własne miejsce do spotkań.

Prezydentowi pomysł się spodobał, więc zapowiedział rychło dalsze działania. Podobnie podszedł do zawieszonej w okresie pandemii inicjatywy Złota Rączka – tj. drobnych napraw przez zaufanych rzemieślników w domach seniorów. Fachowcy powinni być znani w Urzędzie, a nie podszywający się pod kogoś. Senior wiedziałby, kto go odwiedzi po zgłoszeniu napraw klamki i kranu. Kierownik Monika Brzóska z Domu Dziennego Pobytu Senior + przy ul. Skłodowskiej – Curie opowiadała, że informuje o usługach opiekuńczych, zasiłkach, możliwości zapisania seniora na zajęcia - zgłaszają się ludzie spoza Łomży, pracujący w mieście, a chcący przywieźć mamę, tatę czy dziadków jak do „przedszkola dla dorosłych”. Zdaniem dyskutantów, w Łomży sprawdziłby się następny DDP S+, gdyż wielu seniorów z zazdrością patrzy na gamę zajęć od wycieczek i koncertów po saunę i basen.

Informator S
- Nas identyfikują z Klubem Seniora, a my jesteśmy ciałem doradczym, opiniotwórczym, nie mamy za co organizować balu, wycieczki, grilla – wyjaśniła Pani Czajkowska. Kierująca KS Marta Kopeć poinformowała, że chętnie podejmuje współpracę z organizacjami zewnętrznymi, bo to uatrakcyjnia ofertę programowa Klubu. Wszyscy liczą, że marszałek podlaski Artur Kosicki utworzy fundusz na działalność rad seniorów, po które w konkursach sięgną samorządy, bo wyjazdy na konferencje do Białegostoku, Ostrołęki czy Warszawy łomżyńscy seniorzy finansują z własnych pieniędzy, chyba że prezydent deleguje pracownika z samochodem.

Pan Chrzanowski zasugerował, że doświadczenie i mądrość seniorzy mogą przekazać we współpracy z Młodzieżową Radą Miasta. Obecni uznali ten pomysł za dobry impuls do nowych pomysłów. Postulowali rozwinięcie wolontariatu, skierowanego do seniorów w domu. Nieraz zdarza się, ze to samotni, schorowani ludzie, którym potrzeba otuchy.

Pojawił się i wątek geriatrii w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży – nadal nie ma lekarza specjalisty. Pani Czajkowska oceniła, że to problem w całym województwie: jest tylko 7 geriatrów, trzech robi dopiero specjalizację. Kompleksowe leczenie pozwoliłby uniknąć nadchemizacji leczenia seniorów. Być może, w tym roku ukaże się informatorek o instytucjach i usługach z telefonami dla seniorów.              

Mirosław R. Derewońko

tel. red.  696 145 146

 

Słoneczna Seniorada z Heleną, gulaszem i karetkami

Seniorada w Łomży z nadzieją na Klub i Kartę Seniora

Seniorzy po 60-tce i 70-tce ćwiczą taekwon-do w Łomży

Klub Seniora w Łomży zaprasza na Nowogrodzką 7A

 

 

 

    

240308092554.png

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę