Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 15 lipca 2024 napisz DONOS@

Realizacja projektu "Profilaktyka wad postawy dzieci w mieście Łomża"

Nasze przedszkole realizuje projekt „Profilaktyka wad postawy w mieście Łomża”. Wady postawy wykazują tendencje do nasilania się z roku na rok, bardzo ważne jest wczesne ich wykrywanie i leczenie polegające na eliminowaniu czynników sprzyjających rozwojowi wady i stosowaniu gimnastyki korekcyjnej wzmacniającej układ mięśniowy. Profilaktyka jest tańsza niż leczenie. W związku z tym z dziećmi 5-letnimi i 6-letnimi realizowane są zajęcia z elementami gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej w formie odpowiadającej ich wiekowi i możliwościom psychoruchowym.

Człowiek potrzebuje aktywności fizycznej tak samo jak pożywienia i powietrza. Ograniczenie aktywności ruchowej jest niekorzystne, opóźnia rozwój ruchowy i fizyczny dziecka. Może to wpływać na jego psychikę. 

Aby zapobiec wadom postawy dzieci od najmłodszych lat powinny uczestniczyć w poznawaniu znaczenia aktywności ruchowej. Prawidłowo ukierunkowana działalność wychowawcza powinna kształtować u dzieci potrzebę, przyzwyczajenia do uprawiania gimnastyki, zdobycia określonego poziomu sprawności fizycznej.       

Celem tego projektu jest poprawa stanu zdrowia i profilaktyka wad postawy dzieci. Działania profilaktyczne prowadzone w przedszkolu, polegające  na zapobieganiu powstawania błędów  postawy obejmują:

·       - przestrzeganie  prawidłowej  postawy  ciała podczas zajęć ,zabaw  i w czasie odpoczynku – konsekwentne  pilnowanie  i upominanie  dzieci, by trzymały się prosto, nie przybierały przekrzywionej pozycji, np. siedzenie  na  jednym pośladku  z  podkurczoną  nogą,

·       - konieczność  właściwego doboru odzieży i obuwia – ubranie nie może krępować ruchów dziecka,  obuwie dobrane wielkością do stopy, powinno posiadać  elastyczną podeszwę, szeroki nosek, i usztywnioną cholewkę

·       - poznanie  pozycji, w których można wypoczywać z korzyścią dla efektów korekcyjnych.

Najważniejszą rolą kierowanej aktywności ruchowej dziecka w wieku przedszkolnym  jest wykształcenie ogólnej sprawności ruchowej jako jednego z czynników pozytywnego zdrowia. Prawidłowa postawa ciała ma ogromne znaczenie dla zdrowia dziecka.

 

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Agata Komorowska
pon, 20 grudnia 2021 10:25
Data ostatniej edycji: pon, 20 grudnia 2021 10:30:23

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę