Przejdź do treści Przejdź do menu
środka, 28 lutego 2024 napisz DONOS@

,,Samodzielni,odpowiedzialni, współpracujący" - innowacja według koncepcji Planu Daltońskiego

W tym roku szkolnym rozpoczęliśmy przygodę z koncepcją Planu Daltońskiego. Została stworzona innowacja pedagogiczna oraz program ,,Samodzielni, odpowiedzialni, współpracujący”. Program realizowany jest w naszym przedszkolu we wszystkich grupach wiekowych.

 

,,Jeśli szanujemy dziecko i podążamy za jego możliwościami,
to może ono zrobić więcej, niż od niego oczekujemy,
a wszystko co dziecko potrafi - nauczycielowi zrobić nie wolno."

                                                                                   (Helen Parkhurst)

 

Prekursorem planu daltońskiego była Helen Parkhurst, która zapoczątkowała nowy sposób myślenia o edukacji. Plan daltoński  polega na indywidualnej pracy dziecka, dostosowanej do jego potrzeb i możliwości. Koncepcja edukacji daltońskiej oparta jest na trzech założeniach nauka samodzielności, nauka odpowiedzialności, nauka współpracy.

Zgodnie z założeniami edukacji daltońskiej podstawową rolę w procesie nauczania stanowi   wizualizacja procesu edukacyjnego. Wizualizacja oparta jest na tablicach, na których przy pomocy kolorów lub piktogramów dzieci oznaczają między innymi: kolory dni tygodnia, plan dnia, harmonogram i przebieg wykonania poszczególnych zadań, organizację pracy zespołowej, dyżury itd. Wizualizacja pozwala dzieciom samodzielnie planować i monitorować efekty swojej pracy oraz lepiej zrozumieć i zapamiętać zasady obowiązujące w grupie.

Dzieciom przypadła do gustu koncepcja ,,Planu Daltońskiego”. Dzieci chętnie wykonują zadania zaplanowane na cały tydzień według tygodniowej tematyki, zaznaczając kolorowym magnesem zrealizowane zadanie. Rozumieją pojęcie upływu czasu poprzez działanie na zegarze daltońskim. Chętnie korzystają również z sygnalizatora, przestrzegając ustalonych zasad.

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Agata Komorowska
pt, 06 listopada 2020 20:54
Data ostatniej edycji: so, 07 listopada 2020 15:35:41

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę