wtorek, 16 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Kolejne sukcesy naszego szachisty

Tomasz Obrycki, młody szachista z Łomży, zajął rewelacyjne 6 miejsce na Mistrzostwach Unii Europejskiej Juniorów w szachach klasycznych. Do podium zabrakło niewiele, tylko 1 pkt.

W dniach 13-22.08.2020 r. w Czechach w miejscowości Kouty nad Desnou odbyły się Mistrzostwa Unii Europejskiej Juniorów w szachach klasycznych. Dzięki wsparciu finansowemu udzielonemu przez Prezydenta Łomży Tomek mógł jechać i uczestniczyć w tych Mistrzostwach.
Polskę reprezentowało 10 szachistów. W kategorii U-10, którą Tomek reprezentował, był najlepszy z Polaków. Na 9 partii wygrał 4, zremisował 3, 2 przegrał. Ostatecznie po zaciętych pojedynkach nasz młody szachista zajął rewelacyjne 6 miejsce wśród najlepszych zawodników w Europie. Do podium zabrakło niewiele, tylko 1 pkt.

Z bardzo dobrej strony pokazał się Tomek już w pierwszym dniu mistrzostw w zwycięskim pojedynku z reprezentantem Niemiec Neuhoff Laertes (nr 3 turnieju). Pojedynek ten został wybrany przez organizatorów najlepszą partią dnia.
Remisy w pojedynkach z reprezentantami Republiki Czeskiej  nr 2 turnieju Delgerdalai Bayarjavkhlan i zwycięzcą Mistrzostw Martirosyan Davidem również były sukcesem Tomka. Pokazały jak bardzo wyrównany był poziom uczestniczących zawodników i jak niewiele zabrakło do zajęcia medalowej pozycji.

Tomek, warto o tym pamiętać, rywalizował z zawodnikami o rok starszymi. Pomimo młodego wieku podopieczny trenera Vafa Mammadov, każdego dnia przy szachownicy spędzał około 4-5 godzin rozmyślając nad strategią pokonania przeciwnika.

Kolejnym turniejem 9-latka były Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików strefy lubelsko-podlaskiej U-10, które odbyły się w dniach 4-6.09.2020 r. w Puławach. W turnieju brali udział wyselekcjonowani zawodnicy przez trenera kadry województwa podlaskiego. Podlaskie reprezentowało 13 zawodników.
Oczywiście w kadrze nie mogło zabraknąć naszego Tomasza Obryckiego, który jako reprezentant KS Elbrus Łomża zajął II m-ce w kategorii U-10.
Na 7 możliwych punktów zdobył 5,5; tyle samo co zwycięzca mistrzostw 10-letni Krzysztof Wojtacha z MUKS Stoczek 45 Białystok. Na najniższym podium stanął zawodnik z UKS Lider Zamość Ożóg Bartosz zdobywca 5 pkt.