Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 26 września 2023 napisz DONOS@

ŚWIĘCI NA 25 MAJA:


-Święty Aldhelm z Sherborn (+ok. 640- 709)

Święty Beda Czcigodny (673-735)
=
-Święty Bonifacy IV, papież (+ 615)
=
-Święty Gennadiusz z Astorgi (+936)

Pierwszą o nim wzmiankę znajdujemy w dokumencie z 880 roku. Był wtedy mnichemw Ageo. W dwa lata później przewodniczył grupie zakonników, wysłanych na odnowę benedyktyńskiego opactwa San Pedro de Montes. Tam też zostałopatem. Gdy w 898 rokuzmarł Ranulfo, biskup Astorgi, Alfons II zaproponował go na następcę. Stał się wtedy najbliższym współpracownikiem króla. Nie ucierpiały na tym ani jego obowiązki biskupie, ani życie mnisze, które wiódł nadal. Pozakładał nowe klasztory i poodnawiał inne. Po dwudziestu dwóch latach rządów złożył dymisję i za zgodą króla Ordo? II schronił się w eremie na Monte del Silencio. Przybywało tam wielu, by zasięgnąć jego rady. Zmarł w 936 roku na rękach św. Urbana, opata z Santiago de Pe-alba?. Pochowano go w kościele tego opactwa, który sam w stylu mozarabskim wybudował. Wspomnienie obchodzi się w dniu 25 maja.
=
-Święty Grzegorz VII, papież (1028- 1085)

życiorysy świętych- w załączniku

Święty Aldhelm z Sherborn (+ok. 640- 709)

Urodził się około 640 roku w Wessex, prawdopodobnie w rodzinie królewskiej. Wrócił potem do benedyktyńskiego opactwa Malmesbury i tam też został mnichem. W 675 roku obrano go opatem. Około 688 roku pojechał do Rzymu, dokąd zaprosił go Sergiusz I. Natomiast w  705 roku wyznaczono go na biskupa nowo utworzonej diecezji w  Sherborn (dziś Salisbury). Dzięki niemu to Brytowie z Devonu i Kornwalii powrócili do jedności rzymskiej. Był doradcą króla Ine. Był pierwszym Anglo-Sasem, który z powodzeniem uprawiał zawód literata oraz pozostawił spuściznę, która odegrała pewną rolę. Obejmowała ona: De laudibus virginitatis, poemat De laudibus virginum, De octo principalibus viciisoraz Epistula ad Aricium.  Był autorem pieśni kościelnych w języku ludowym i rozpraw o dziewictwie; założyciel klasztorów.  Zmarł 25 maja 709 roku.
Święty Aldhelm z Sherborn (+ok. 640- 709) Urodził się około 640 roku w Wessex, prawdopodobnie w rodzinie królewskiej. Wrócił potem do benedyktyńskiego opactwa Malmesbury i tam też został mnichem. W 675 roku obrano go opatem. Około 688 roku pojechał do Rzymu, dokąd zaprosił go Sergiusz I. Natomiast w 705 roku wyznaczono go na biskupa nowo utworzonej diecezji w Sherborn (dziś Salisbury). Dzięki niemu to Brytowie z Devonu i Kornwalii powrócili do jedności rzymskiej. Był doradcą króla Ine. Był pierwszym Anglo-Sasem, który z powodzeniem uprawiał zawód literata oraz pozostawił spuściznę, która odegrała pewną rolę. Obejmowała ona: De laudibus virginitatis, poemat De laudibus virginum, De octo principalibus viciisoraz Epistula ad Aricium. Był autorem pieśni kościelnych w języku ludowym i rozpraw o dziewictwie; założyciel klasztorów. Zmarł 25 maja 709 roku.
Święty Bonifacy IV, papież (+ 615)
Święty Bonifacy IV, papież (+ 615)
Święty Grzegorz VII, papież (1028- 1085)

<br><br>Modlitwa
<br>Boże, siło ufających w Tobie, któryś św. Grzegorza,. Wyznawcę Twojego i papieża, dla obrony niezależności Kościoła wielkim męstwem obdarzył, daj nam za jego przykładem i wstawieniem się, wszelkie przeciwności naszego zbawienia mężnie przezwyciężać. Przez Pana naszego. Amen.
Święty Grzegorz VII, papież (1028- 1085)

Modlitwa
Boże, siło ufających w Tobie, któryś św. Grzegorza,. Wyznawcę Twojego i papieża, dla obrony niezależności Kościoła wielkim męstwem obdarzył, daj nam za jego przykładem i wstawieniem się, wszelkie przeciwności naszego zbawienia mężnie przezwyciężać. Przez Pana naszego. Amen.
Święty Beda Czcigodny (673-735)

<br><br><br>MODLITWA

<br><br>Boże, Ty dałeś swojemu Kościołowi jako nauczyciela wiary świętego Bedę, kapłana, † spraw łaskawie, niech nas oświeca światło jego mądrości * i wspomagają jego zasługi. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, † który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków. Amen.
Święty Beda Czcigodny (673-735)


MODLITWA

Boże, Ty dałeś swojemu Kościołowi jako nauczyciela wiary świętego Bedę, kapłana, † spraw łaskawie, niech nas oświeca światło jego mądrości * i wspomagają jego zasługi. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, † który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków. Amen.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę