ORA ET LABORA
Zdjęcia:
P.W. FOTO WRZOS
oraz własne
KOLĘDA KS. BISKUPA I KONCERT KOLĘD - 3.12.2016 r.
Dnia 3.01.2016 r. w naszym kościele mszę św. o godz. 8.00 przewodniczył Ordynariusz naszej diecezji J.E. Ksiądz Biskup Janusz Stepnowski. Po Mszy św. Ksiądz Biskup złożył wizytę kolędową i poświęcił nasz klasztor. Jak w każdą 1-wsza niedzielę miesiąca ks. kapelan wystawił Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Siostry adorowały aż do Mszy św. wieczornej. Na Mszy św. wieczornej gościłyśmy dziewczęta z DPS-u które zaśpiewały kilka kolęd.
Sympozjum poświęcone Słudze Bożej Magdalenie Mortęskiej (1554-1621)
Dnia 2 grudnia 2015 r, s. Magdalena z naszego opactwa uczestniczyła w sympozjum naukowym w WSD w Toruniu poświęconym Słudze Bożej Magdalenie Mortęskiej (1554-1621) - ksieni chełmińskiej i reformatorce zakonu benedyktynek w Polsce. Tytuł sympozjum: Między mistyką a codziennością. Magdalena Mortęska i jej rola w reformie trydenckiej. Na sympozjum były obecne także mniszki benedyktynki z innych klasztorów naszej kongregacji i licznie zgromadzeni goście. Sympozjum to stanowiło preludium w procesie beatyfikacyjnym Matki Magdaleny Mortęskiej. Dzięki wielkiej gościnności Sióstr Pasterek posługujących w WSD w Toruniu, a zwłaszcza ich Siostry Przełożonej- s. Kingi Wardin, s. Magdalena mogła zwiedzić przepiękny Toruń , a zwłaszcza kościół p.w. św. Jakuba Apostoła, przy którym były kiedyś Mniszki Benedyktynki i z którego w 1628 roku zostało wysłano 9 sióstr na nową fundację w Łomży. Po zakończeniu sympozjum s. Magdalena wraz z innymi benedyktynkami udała się do Chełmna , gdzie wspołnie odśpiewała nieszpory przy grobie Sługi Bożej Magdaleny Mortęskiej i zwiedziała tamtejszy klasztor. Było to niesamowite przeżycie, z któreym podzieliła się ze współsiostrami ze swojego klasztoru. więcej informacji o sympozjum można odnaleźć na stronach internetowych:| http://ekai.pl/diecezje/torunska/x94715/torun-sympozjum-poswiecone-ksieni-reformatorce-magdalenie-morteskiej/ http://www.e-lubawa.pl/akutalnosc/7538/sympozjum-poswiecone-sluzebnicy-bozej-matce-magdalenie-morteskiej.html
REKOLEKCJE DLA DZIEWCZĄT 1-3 lipca 2015 r.
Rekolekcje dla dziewcząt "Powołanie z wiary" odbyły się w dniach 1-3 lipca. Poprowadził je ks. Tomasz Grabowski- Dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Łomży WSPOMNIENIA JEDNEJ Z REKOLEKCJONISTEK: Po raz trzeci miałam okazję być na rekolekcjach u ss. Benedyktynek. Bardzo tęskniłam i pragnęłam przeżyć ten niesamowity czas przede wszystkim z Bogiem, ale też ze wspólnotą która zgromadziła się na rekolekcjach, jak i z siostrami. Te trzy dni minęły jak jeden dzień, jednak nawet tylko tyle wystarczy by Bóg zadziałał w naszych sercach i by usłyszeć Jego głos, który przemawia w różnych miejscach- nie tylko w kościele. Pierwszy dzień był dniem zapoznania się ze sobą. Przybyło wiele nowych, miłych, wartościowych i przyjaznych dziewcząt z którymi szybko nawiązałam kontakt. Kolejne dwa dni przeplatane różnymi czynnościami nadawały sens rekolekcjom. Był czas na pracę z siostrami, konferencje wygłaszane przez księdza, czas wolny, wspólne posiłki, rozmowy i przede wszystkim dużo czasu poświęconego wspólnej modlitwie. c.d. poniżej
W OPACTWIE ŁOMŻYŃSKIM
Nasz klasztor należy do Kongregacji Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Już w minionych wiekach Kościół zachęcał klasztory benedyktyńskie do łączenia się w kongregacje. Celem kongregacji jest nawiązywanie kontaktów miłości między klasztorami do niej należącymi, udzielanie sobie wzajemnej pomocy oraz zachowywanie wspólnego ducha monastycznego. Kongregacja Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny Mniszek Benedyktynek w Polsce została erygowana dekretem Stolicy Apostolskiej z dnia 21 czerwca 1932 roku; od dnia 8 października 1964 roku należy ona do federacji kongregacji monastycznych Zakonu świętego Benedykta. Do Kongregacji Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny należą również opactwa w: Krzeszowie, Przemyślu, Staniątkach i Żarnowcu oraz przeoraty konwentualne (niezależne) w: Drohiczynie, Sierpcu i Wołowie a także przeorat zwykły w Jarosławie (zależny od Opactwa w Przemyślu). Klasztory Kongregacji mogą być opactwami, przeoratami konwentualnymi i przeoratami zwykłymi. Nasz klasztor jest opactwem. Opactwami są klasztory ustanowione pod tą nazwą. Powinny one liczyć oprócz ksieni przynajmniej dwanaście profesek o ślubach uroczystych, mających stałość w tym klasztorze. Tak opactwa jak i przeoraty konwentualne posiadają własną kapitułę i własny nowicjat. We wspólnocie siostry zachowują miejsce według daty pierwszej profesji. Ksieni zajmuje wszędzie pierwsze miejsce. Więzią wspólnoty jest Chrystus.
Nasza Siostra Regina Wieteska OSB magistrem teologii !!!.
Dnia 23 czerwca 2014 r. na Uniwersytecie im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, nasza współsiostra Regina Barbara Wieteska OSB, obroniła pracę magisterską na temat: : Koncepcja pokoju w świetle życia i Reguły św. Benedykta z Nursji i uzyskała tytuł magistra teologii. Siostrze magister serdecznie gratulujemy!
REKOLEKCJE DLA DZIEWCZĄT 1-4 lipca 2014 r.
Rekolekcje dla dziewcząt pod hasłem : Powołani do miłości" odbyły się w dniach 1-4 lipca 2014 r.. poprowadził je ks. Tomasz Grabowski- Dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Łomży. WSPOMNIENIA JEDNEJ Z REKOLEKCJONISTEK: Już rekolekcji nadszedł dzień, a ja coraz bardziej denerwuję się. Wątpliwości wiele pojawia się: Co ja u Benedyktynek robić chcę? Nikogo nie znam i obawiam się. I jakaś klauzura. Co to w ogóle jest? Wchodzę w progi klasztornej furtki i w drzwiach widzę cień przechodzącej siostrzyczki, która wyszła zza klauzurki. :D Podchodzę, a siostra mnie mile wita i przedstawia się: mam na imię Margarita :D Chwila, moment coś mi się pomieszało. To imię w cale nie tak brzmiało. To była cudowna siostra Magdalena, która każdego zawsze rozwesela. Idę dalej, tam dziewczyn czternaście, a wśród nich widzę kogoś w sutannie. :D Ten piętnasty wśród pięknych pań, to ksiądz Tomasz, który jak się okazało, rekolekcji poprowadzić się bał. :D Nastrój miły i bardzo wesoły, to więc oznaka na nowe przygody. Wszyscy się szybko ze sobą poznali, wnet i pokoje nam przyporządkowali. Ksiądz Tomek jako człowiek dobrego serca, odprowadził nas i kilka minut z nami pomieszkał. :D Kolejny dzień po nieprzespanej nocy został napełniony energią z Słowa Bożego i uśmiechu s. Reginki uroczej. :D Chyba dlatego tak się jej przyglądałam, bo jak można być tak szczęśliwym, gdy wstaje się z samego rana. :D C.D. PONIŻEJ
KRONIKA PANIEN BENEDYKTYNEK ŁOMŻYŃSKICH
Fragmenty R o k 1 9 3 9 - WSTĘP, LUTY - WRZESIEŃ (1-13.17.20.22. 24- 26. 30; ) PAŹDZIERNIK (1.3.5.6.9.12.15-17.22); LISTOPAD ( 1, 2.9): początek II wojny światowej DALSZA CZĘŚĆ KRONIKI W FORMIE J.P.G. 9 listopad.. 1939 r Czasy są nadzwyczaj niepewne. Na mocy przepisów konstytucji sowieckiej, dobra kościelne i klasztorne stały się własnością państwa. Żyjemy stale pełne trwogi, niepewne jutra. W każdej chwili spodziewamy się rewizji lub nawet wysiedlenia nas. Cenniejsze rzeczy oddajemy do przechowania znajomym i przyjaciołom klasztoru, te które ocalały w ukrytej piwnicy. Dziś wywiozłyśmy naszą bibliotekę do Nagórek do państwa Wszeborowskich. Słyszałyśmy, że książkami biblioteki w seminarium duchownym bolszewicy palili w piecach. Ogromnie lękamy się o naszą, by nie uległa takiemu samemu losowi, to przeciez prawdziwy skarb, jaki nam pozostał.
Uroczystość Trzech Króli 06 stycznia 2011 - Pierwsi oblaci benedyktyńscy w naszym Opactwie
Uroczystość Objawienia Pańskiego, Trzech Króli - 06 stycznia - Dzień skupienia dla oblatów. Rozpoczął się Mszą Św, o godz. 8.00 na której kilku oblatów złożyło przyrzeczenia oblackie.
6 WRZEŚNIA- OTWARCIE OKNA ŻYCIA PRZY NASZYM OPACTWIE
O godz. 17.00 J.E. Ks. Biskup . Stanisław Stefanek poświecił i otworzył Okno Życia, znajdujace się przy naszym Opactwie.
16 lipca- Uroczystość Matki Bozej Szkaplerznej.
Odpust Matki Bożej Szkaplerznej z góry Karmel W naszym kościele o godz 6.30 i 17.00 odbyły się Msze św. odpustowe. Podczas nich zostały poświęcone i nałożone szkaplerze Matki Bożej z góry Karmel. Odpust Matki Bożej Szkaplerznej poprzedziła 9 - dniowa nowenna odmawiana codziennie przez wszystkich wiernych po Mszy św. porannej.
11.07 UROCZYSTOŚĆ ŚW. OJCA NASZEGO BENEDYKTA, OPATA, PATRONA EUROPY
Do tej uroczystości przygotowałyśmy się 9- dniowa nowenną. W naszym kościele odprawiły się Msze Św. o godz. 8.00 i 17.00. O godz. 17.00 Msza Św. odpustowa. z rozdaniem Medalików Św. Benedykta.
PRZYJMIJ MNIE, PANIE, WEDŁUG SŁOWA TWEGO, A BĘDĘ ŻYŁA I NIE ZAWIEDŹ NADZIEI MOJEJ
ZAŚLUBIONA CHRYSTUSOWI
Siostra Regina wobec obecnego ks. bpa Stanisława Stefanka poświęciła swoje życie na wyłączną służbę Panu. Wybrała na swego Oblubieńca Jezusa Chrystusa, a jako znak zaślubin przyjęła czarny welon, obrączkę, wianek i księgę modlitw monastycznych.
MIŁOSIERNYMI BĄDŹMY - OWOC PEREGRYNACJI OBRAZU JEZUSA MIŁOSIERNEGO W ŁOMŻY
WSPOMNIENIE:
Sobota/Niedziela 27-28.IX. – Kościół Panien Benedyktynek
- Słowa powitania i pożegnania skierowane do Pana Jezusa Miłosiernego
- AKT UWIELBIENIA MIŁOŚCI MIŁOSIERNEJ
- LITANIA DO ŚW. SIOSTRY FAUSTYNY
- Litania o Miłosierdziu Bożym
ZWIĘŹLE O CODZIENNOŚCI
Zgodnie z charyzmatem naszego Założyciela Św. Benedykta codziennie trwamy na modlitwie przed Bogiem, uwielbiając Go wspólnie przez monastyczną liturgię godzin... a także wykonujemy wszelkie prace zgodnie z hasłem naszej Reguły: „Aby we wszystkim Bóg był uwielbiony”.
ŻYCIE BENEDYKTYŃSKIE - DĄŻENIE DO CHRZEŚCIJAŃSKIEJ DOSKONAŁOŚCI
Św. Benedykt poucza nas, że życie mniszki jest jedynie życiem doskonałego chrześcijanina, którego celem jest sam Bóg. Ten Bóg, w którym jest jedyna racja naszego bytowania na ziemi, Bóg, który nas stworzył i do którego musimy powrócić.
- POSZUKIWANIE BOGA GŁÓWNYM ZNAKIEM POWOŁANIA
- ŻYCIE W RODZINIE ZAKONNEJ
- ŚLUB STAŁOŚCI
- KLASZTOR SZKOŁĄ SŁUŻBY BOŻEJ
- ABY WE WSZYSTKIM BÓG BYŁ UWIELBIONY !
- PAX! - POKÓJ!