Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 02 grudnia 2023 napisz DONOS@

ŚWIĘCI NA 24 LISTOPADA:


-Święty Balsam z Cava (+1232)
=
Święta Eanfleda z Whitby (+700)
=
Święty Maryn z Chandor (+731)

patrz poniżej

Święty Balsam z Cava (+1232)
Święty Balsam z Cava (+1232)

======

Święty Balsam z Cava (+1232)

                    Gdy opat klasztoru benedyktyńskiego w Cava- Piotr II umierał (1208), wyznaczył go na swego następcę. Mnisi jednogłośnie zatwierdzili ten wybór. W r. 1209 jeździł do Messyny, aby u Fryderyka II, króla Obojga Sycylii, uzyskać dla opactwa rozszerzenie niektórych przywilejów. W rok później był w podobnej misji u Innocentego III. Uzyskał potem potwierdzenia dla innych donacji. W samym sławnym opactwie życie tymczasem toczyło się spokojnie. Święty zmarł
24 listopada 1232 r.

======

Święta Eanfleda z Whitby (+700)

               Była córką św. Edwina, króla Nortumbrii, i jego małżonki, św. Etelburgi z Kent. Gdy ojciec zginął w walce (633), biskup Paulin, który ją ochrzcił, uszedł z nią do Kentu. Około 643 roku poślubiła Oswego, króla Nortumbrii. Opowiadała się za zwyczajami rzymskimi, które Oswy przyjął w r. 664. Kiedy w r. 671 zmarł, z pomocą św. Wifryda usunęła się do klasztoru benedyktyńskiego w Whitby, w którym jej córka była również ksienią. Zmarła w jakiś czas później. W niektórych martyrologiach widniała pod 24 listopada.

======

Święty Maryn z Chandor (+731)

           Wstąpiła do benedyktyńskieo klastoru w Maurienne, w Savoy, w Francji. Potem został pustelnikiem w Chandor, we Francji. Został zamordowany przez Saracenów.

 

S. Stefania OSB
so, 24 listopada 2018 08:40
Data ostatniej edycji: cz, 24 listopada 2022 08:38:06

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę