piątek, 29 marca 2024 napisz DONOS@

Weekendowe granie przy szachownicach

Zawodnicy Klubu Sportowego Elbrus Łomża z medalami Powiatowych Mistrzostw Zrzeszenia LZS

W miniony weekend szachiści z Łomży z rywalizowali w turniejach odbywających się w naszym regionie. Kilkoro z nich osiągnęło bardzo dobre rezultaty.

W sobotę, 2 marca aż piętnaścioro łomżan wybrało się na bardzo licznie obsadzony XII Otwarty Turniej Szachowy o Puchar Burmistrza Czyżewa. W stawce 91 zawodników najlepiej spisał najmłodszy w tym gronie 8-letni Tomasz Obrycki (KS Elbrus Łomża), który w klasyfikacji OPEN zajął wysoką 10. pozycją wygrywając przy tym grupę chłopców do 10 lat. Podopieczny trenera Vafy Mammadova uzyskał 5 punktów w 7 partiach. Oczko mniej uzyskał klubowy kolega Obryckiego, również 8-letni Jerzy Chełstowski, co pozwoliło mu do uplasowania się na 4. miejscu w grupie do 10 lat (27. lokata w OPEN). W grupie chłopców do 16 lat na najniższym stopniu podium stanął 12-letni Jakub Firmuga (Akademia Szachowa Sobocińscy), który zdobył 5 punktów zajmując 13. miejsce w całym turnieju. Taki sam wynik uzyskał czwarty inny 12-latek Stanisław Wiszniewski (KSz. Maraton Łomża), ale przegrał medal punktacją dodatkową. Na szóstej pozycji w tej grupie zmagania zakończył rok młodszy Bartosz Chełstowski (Elbrus), zdobywca 4 punktów. Wśród dziewcząt do 13 lat piata była 9-letnia Maja Ciuchnicka (Akademia Szachowa Sobocińscy), a trzynasta inna zawodniczka tego klubu, trzy lata młodsza Maja Szewczyk. Klasyfikację kobiet bezapelacyjnie wygrała Malwina Szewczyk (ASz. Sobocińscy), zdobywczyni 6. miejsca w klasyfikacji generalnej. Brązowy medal w tej grupie wywalczyła natomiast inna zawodniczka Akademii, Eliza Mroczkowska. W gronie seniorów najlepiej z łomżan spisał się Andrzej Choiński (Maraton), który był siódmy (10. miejsce w OPEN).

Następnego dnia w podłomżyńskim Marianowie odbyły się Powiatowe Mistrzostwa Zrzeszenia LZS Łomży. W dwóch turniejach wzięło łącznie udział 80 zawodników i zawodniczek. W grupie młodszej, w której rywalizowały dzieci i młodzież do 13 lat najlepszy okazał się Piotr Firmuga , zdobywca 6 punktów w 7 partiach. Zawodnik występujący w barwach Akademii Szachowej Sobocińscy wygrał także klasyfikację chłopców do 13 lat. Drugą lokatę w całym turnieju, a pierwszą w grupie chłopców do 8 lat wywalczył Tomasz Obrycki (Elbrus), który uzyskał 5,5 punktu. Na trzecim miejscu zmagania ukończyła natomiast 11-letnia Dominika Ciszewska (Elbrus, 5,5 pkt.), najlepsza w gronie dziewcząt do 13 lat. Medaliści poszczególnych grup w turnieju do 13 lat:

Dziewczęta do 8 lat:
1. Natalia Szmigiel 3 pkt. (Akademia Szachowa Sobocińscy)
2. Maja Szewczyk 2,5 pkt. (Akademia Szachowa Sobocińscy)
3. Amelia Wiszowata 1 pkt. (Akademia Szachowa Sobocińscy)

Chłopcy do 8 lat
1. Tomasz Obrycki 5,5 pkt. (KS Elbrus Łomża)
2. Jerzy Chełstowski 5 pkt. (KS Elbrus Łomża)
3. Piotr Ciszewski 4,5 pkt. (KS Elbrus Łomża)

Dziewczęta do 10 lat
1. Maja Ciuchnicka 4 pkt. (Akademia Szachowa Sobocińscy)
2. Gabriela Nikonowicz 2,5 pkt. (SP Drozdowo)
3. Anna Dziewa 2,5 pkt. (Akademia Szachowa Sobocińscy)

Chłopcy do 10 lat
1. Filip Karwowski 4 pkt. (KS Elbrus Łomża)
2. Piotr Flaga 3,5 pkt. (SP Konarzyce)
3. Marcel Bożomański 3,5 pkt. (Akademia Szachowa Sobocińscy)

Dziewczęta do 13 lat
1. Dominika Ciszewska 5,5 pkt. (KS Elbrus Łomża)
2. Wiktoria Ksepka 4,5 pkt. (SP Drozdowo)
3. Zofia Faryna 4 pkt. (SP Drozdowo)

Chłopcy do 13 lat
1. Jakub Firmuga 6 pkt. (Akademia Szachowa Sobocińscy)
2. Marcin Karwowski 5,5 pkt. (KS Elbrus Łomża)
3. Stanisław Wiszniewski 5 pkt. (KSz Maraton Łomża)

W turnieju przeznaczonym dla starszych juniorów oraz seniorów aż czterech zawodników zgromadziło po 5,5 punktu. Punktacja dodatkowa zadecydowała jednak, że pierwsza lokata przypadła w udziale 43-letniemu Adamowi Nagalskiemu (KSz. Maraton Łomża). Na drugim miejscu plasował się 16-letni Paweł Szeligowski, trzeci był zaledwie 11-letni Bartosz Chełstowski, który zdecydował się rywalizować ze starszymi przeciwnikami, a tuż za podium zmagania zakończył 14-letni Michał Karwowski (cała trójka Elbrus Łomża). Dodatkowo trzej ostatni podzielili między sobą medale w grupie chłopców do 16 lat. Najlepsze trójki w kategoriach wiekowych to:

Dziewczęta do 16 lat
1. Karolina Chojnowska 4 pkt. (SP Konarzyce)
2. Julia Kuligowska 4 pkt. (SP Konarzyce)
3. Malwina Szewczyk 3,5 pkt. (Akademia Szachowa Sobocińscy)

Chłopcy do 16 lat
1. Paweł Szeligowski 5,5 pkt. (KS Elbrus Łomża)
2. Bartosz Chełstowski 5,5 pkt. (KS Elbrus Łomża)
3. Michał Karwowski 5,5 pkt. (KS Elbrus Łomża)

Kobiety
1. Ewelina Tomaszczyk 3,5 pkt. (ZSMiO Nr 5 Łomża)
2. Aleksandra Gątarska 3 pkt. (ZSEiO Nr 6 Łomża)
3. Martyna Gątarska 3 pkt. (ZSEiO Nr 6 Łomża)

Seniorzy
1. Adam Nagalski 5,5 pkt. (KSz. Maraton Łomża)
2. Tadeusz Prażych 5 pkt. (KSz. Maraton Łomża)
3. Arkadiusz Mroczkowski 5 pkt. (Akademia Szachowa Sobocińscy)

Najlepsi w poszczególnych kategoriach w obu turniejach wywalczyli awans na Mistrzostwa Województwa Podlaskiego LZS.