Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 24 września 2023 napisz DONOS@

Końcówkę roku spędzili przy szachownicach

Główne zdjęcie
Adam Wiśniewski, zwycięzca grupy B (fot. Tomasz Jarocki)

Duża grupa łomżyńskich szachistów wzięła udział w rozegranym w dniach 27-31 grudnia w Białymstoku 37. Memoriale Ludwika Zamenhofa. Najlepiej spisał się zawodnik Maratonu Łomża, Adam Wiśniewski, który tryumfował w grupie B.

zawodnicy Klubu Sportowego Elbrus Łomża (fot. Dariusz Ciszewski)
zawodnicy Klubu Sportowego Elbrus Łomża (fot. Dariusz Ciszewski)

Od wielu lat białostocka impreza cieszy się nie tylko w regionie północno-wschodnim, ale także w całej Polsce sporą popularnością. W ostatnich dwóch latach Memoriał zorganizowany był z wielkim rozmachem (pula nagród ok. 100 tysięcy złotych), a na starcie stanęła liczna grupa arcymistrzów z kraju i zagranicy. W tym roku budżet turnieju nie był już tak pokaźny, ale nagrody na poziomie 1200 złotych za zwycięstwo w grupie A czy 800 złotych w grupie B przyciągnęły do Białegostoku mocnych zawodników .
Niestety w najmocniejszej grupie A, która przeznaczona była dla graczy z rankingiem krajowym powyżej 1600 oraz z dowolnym rankingiem międzynarodowym FIDE nie wystąpił żaden gracz z Łomży. Za to w grupie B (zawodnicy z rankingiem FIDE do 1599 oraz z dowolnym lokalnym) wystartowało aż dziewięciu łomżan. Nieoczekiwanie najlepiej spisał się Adam Wiśniewski. Szachista Maratonu, mimo, że rozstawiony był dopiero z 24 numerem startowym, wygrał 8 z 9 partii i o pół punktu wyprzedził aktualną mistrzynię Polski do lat 10, Klarę Szczotkę (MUKS Stoczek 45 Białystok) oraz o punkt Piotra Chilkiewicza (Białystok). W pierwszej dziesiątce tej grupy uplasował się także 15-letni Paweł Szeligowski (KS Elbrus Łomża), który zdobył 6 punktów. Drugą dziesiątkę otworzył natomiast Adrian Wądołowski (Maraton), który zgromadził 5,5 punktu. I to właśnie on był ostatnim zawodnikiem, który wywalczył nagrodę finansową w tej grupie. Pozostałe miejsca łomżan - 13-letni Michał Karwowski (Elbrus, 5 pkt., 16. miejsce), Tadeusz Prażych (Maraton, 5 pkt., 18 miejsce), 10-letni Bartosz Bartosz Chełstowski (Elbrus, 4,5 pkt., 25. miejsce), 13-letni Karol Dłużniewski (UKS Żak, 3,5 pkt., 37. miejsce), 12-letni Marcin Karwowski (Elbrus, 3 pkt., 42. miejsce) i 7-letni Jerzy Chełstowski (Elbrus, 2 pkt., 51. miejsce).
Po zakończeniu grupy B do rywalizacji stanęli szachiści z rocznika 2008 i młodsi oraz starsi zawodnicy nie posiadający rankingu FIDE. Wśród 70 uczestników z Polski, Białorusi i Litwy była także piątka reprezentantów Elbrusa. Najlepiej zaprezentował się najbardziej doświadczony w tej grupie Bartosz Chełstowski, który z wynikiem 5,5 punktu w 7 partiach zakończył zmagania tuż za podium. Z dobrej strony pokazali się najmłodsi, 7-letni podopieczni trenera Vafy Mammadova. Na 18. miejscu uplasował się Jerzy Chełstowski (4,5 pkt.), 27. był Tomasz Obrycki (4 pkt.), a 37. lokatę zajął Piotr Ciszewski (3,5 pkt.). Dwóch ostatnich zdobyło podczas tego turnieju III kategorie szachowe. Piąte miejsce wśród dziewczynek, a 29. w całych zawodach wywalczyła natomiast jedyna reprezentantka Elbrusa, Dominika Ciszewska (4 pkt.). Zarówno ona, jak i starszy z braci Chełstowskich mogli cieszyć się po zakończeniu zmagań z nagród finansowych.

is


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę