Niepodległość uczcili przy szachownicach

zawodnicy Klubu Sportowego Elbrus Łomża tuż po rozdaniu nagród (z przodu od lewej: Dominika Ciszewska, Tomasz Obrycki, Piotr Cieszewski, z tyłu od lewej: Paweł Szeligowski, Jerzy Chełstowski, Bartosz Chełstowski)

Reprezentujący SKS SMOL - BUD Giżycko Andrzej Plesiuk okazał się najlepszy w bardzo silnie obsadzonym Otwartym Turnieju z Okazji Rocznicy Święta Niepodległości. Organizatorem zawodów, które odbyły się w Wyższej Szkole Agrobiznesu w Łomży był miejscowy Klub Szachowy Maraton.

Na starcie turnieju rozgrywanego tempem szachów szybkich stanęło 28 zawodników z Giżycka, Rybnika, Wałbrzycha, Krakowa, Grajewa, Białystoku, Warszawy, a także z Litwy i Białorusi. Nie zabrakło również szachistów z dwóch klubów z naszego miasta - Maratonu oraz niedawno powstałego Elbrusa. Po 9 rundach zwycięzcą okazał się Andrzej Plesiuk z Giżycka, który zgromadził 7,5 punktu. Na drugim miejscu uplasował się Piotr Obiedziński (Maraton Łomża), który zakończył zmagania z takim samym wynikiem, ale pierwszą lokatę przegrał punktacją dodatkową. Na najniższym stopniu podium stanął natomiast starszy brat Piotra, Paweł Obiedziński (również Maraton), który zgromadził 6,5 punktu.
W klasyfikacji juniorów najlepszy był reprezentujący MUKS Stoczek 45 Białystok 13-letni Adrian Budzisz, który zdobył aż 6 punktów i w klasyfikacji OPEN zajął wysoką, 5. pozycję. Nadspodziewanie dobrze spisał się zawodnik Klub Sportowego Elbrus Łomża, 10-letni Bartosz Chełstowski, który z wynikiem 5 punktów był drugi wśród juniorów, a dziesiąty w całym turnieju. Młody podopieczny trenera Vafy Mammadova ostatnie trzy partie rozegrał na pierwszych szachownicach z najlepszą trójką całych zawodów. W pierwszej sprawił największą niespodziankę turnieju pokonując wielokrotnego Mistrza Łomży seniorów, niezwykle doświadczonego Pawła Obiedzińskiego. Zarówno dla Budzisza jak i Chełstowskiego nagrodą za dobrą grę jest wzrost rankingu międzynarodowego FIDE o odpowiednio 54 i 42 punkty.
Na dużą uwagę zasługuje również występ jednego z najmłodszych szachistów całej imprezy, 7-letniego Tomasza Obryckiego (Elbrus). Mimo ostatniego, 28. numeru startowego zakończył on zmagania na 15. miejscu zdobywając aż 4,5 punktu i był trzeci klasyfikacji juniorów.
Najlepsza piątka całych zawodów otrzymała nagrody finansowe, a wszyscy juniorzy nagrody rzeczowe.